محتوای صحبت‌های ظریف ناشی از دغدغه و احساس مسئولیت وی است

تهران-ایرنا- نماینده پیشین مجلس گفت: محتوای صحبت‌های محمد جواد ظریف جدا از نحوه انتشار آن ناشی از دغدغه‌ و احساس مسئولیتی است که نسبت به وضعیت و سرنوشت کشور دارد. از این جهت اتفاقات اخیر می‌تواند فرصتی برای تبادل نظر و تقویت سیاست خارجی کشور شود.

«جلال میرزایی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به انتشار فایل صوتی تقطیع شده از گفت و گوی محرمانه  محمد جواد ظریف، گفت: این روزها برای برخی افراد منصف که دغدغه منافع ملی کشور را دارند و فارغ از مسائل جناحی تحولات جاری را رصد می کنند، این سوال مطرح است که منافع انتشار فایل صوتی تقطیع شده از گفت وگوی ظریف نصیب چه کسانی می‌شود؟

نماینده سابق ایلام با بیان اینکه با توجه به موقعیت زمانی مذاکرات وین و نقش ویژه ظریف در این پروسه می‌توان احتمالاتی را مطرح کرد، ‌گفت: نتایج مذاکرات وین و تاثیر گذاری آن در مشارکت سیاسی انتخابات ریاست جمهوری با انتشار این فایل به نوعی قرابت و همخوانی دارد. به نظر می‌رسد کسانی در کشور از روند مذاکرات ناراضی‌اند وتمام تلاش‌شان این است که تحریم‌ها علیه ایران ادامه پیدا کند. زیرا منافع آنها در ادامه تحریم هاست.

این فعال اصلاح طلب تصریح کرد: بعید نیست کسانی که چشم به پاستور دوختند و احتمال پیروزی خود را منوط به تخریب آقای ظریف می‌دانند و احتمال دارد از طریق دسترسی‌هایی که داشتند، نسبت به انتشار این فایل صوتی اقدام باشند.

نماینده سابق ایلام با بیان اینکه اگر انتشار این فایل صوتی با اهداف انتخاباتی صورت گرفته باشد چندان جای نگرانی نیست، تصریح کرد: هر چند در این رابطه ملاحظاتی وجود دارد و کسانی مدعی‌اند این اظهارات برنامه اصلاح طلبان و دولت برای انتخابات است، اما موضع گیری دولت چنین چیزی را نشان نمی دهد و گروهی از مخالفان دولت با جوسازی و هیاهو به دنبال اهداف انتخاباتی هستند و رقبای خود را متهم به بهره‌برداری انتخاباتی می‌کنند.

میرزایی گفت: اگر تحلیل‌ها در این موضوع  با هدف انتخاباتی باشد با اینکه خلاف منافع و جوانمردی است، جای نگرانی ندارد اما اگر نتیجه این فضاسازی‌ها باعث عدم اعتماد به تیم مذاکره کننده و در نتیجه تاخیر دستیابی به توافق و رفع تحریمها شود، ‌ نگران کننده است.

وی افزود: در این شرایط انتظار می‌رود نهادهای حاکمیتی در برخورد با این موضوع، جدا از بازیگران سیاسی عقلانی برخورد کنند و تحت تاثیر فضاسازی‌های سیاسی با اهداف انتخاباتی و بعضا مشکوک قرار نگیرند.

 نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه انتشار این فایل صوتی در دراز مدت نمی‌تواند آسیبی به شخصیت ظریف وارد کند، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در کوتاه مدت تخریب‌های علیه ظریف صورت می گیرد و نسبت‌های بدون دلیل و مدرک زده‌ می‌شود، اما در بلند مدت چنین اتفاقی نمی‌افتد زیرا محتوای صحبت‌های ایشان جدا از نحوه انتشار آن ناشی از دغدغه‌ها و احساس مسئولیتی است که نسبت به وضعیت و سرنوشت کشور دارد.

میرزایی با بیان اینکه ظریف در این گفت و گو نسبت به تحولات نظام بین الملل آشنایی کامل دارد، اظهار داشت: مطالبی که وی بیان کرد باید مورد توجه قرار گیرد. در واقع چالش‌هایی که در عرصه تصمیم گیری وجود دارد و نیروهای تاثیرگذار بر سیاست خارجی از مواردی  است که تحلیلگران و کارشناسان فارغ از مسائل جناحی باید آن را مورد بررسی قرار دهند و از این جهت این اتفاق می تواند فرصتی برای تبادل نظر و تقویت سیاست خارجی کشور شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =