۴ شهرستان چهارمحال و بختیاری از وضعیت قرمز شیوع کرونا خارج شد

شهرکرد - ایرنا - رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به اعلام آخرین تغییرات رنگ‌بندی کرونایی مناطق مختلف کشور گفت: شهرستان‌های کیار، اردل، سامان و خانمیرزا از وضعیت قرمز شیوع کرونا خارج شدند و هم‌اکنون در حالت نارنجی قرار گرفته‌اند.

سید راشد جزایری روز سه‌شنبه در بیست و نهمین نشست شورای اطلاع‌رسانی چهارمحال و بختیاری افزود: بر اساس تحلیل‌های آماری ستاد ملی مبارزه کرونا، استان در هفته گذشته از نظر میزان بروز بیماری در جایگاه چهارم در بین استان‌های کشور قرار داشت که در این هفته با توجه به قرارگیری استان در رتبه هفتم از نظر تعداد بیماران بستری و رتبه ۲۲ از لحاظ آمار بیماران سرپایی، چهار شهرستان از وضعیت قرمز خارج و از نظر رنگ‌بندی به سطح هشدار نارنجی تغییر یافتند.

وی با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی تعداد بیماران سرپایی کرونا در استان در هفته جاری در مقایسه با هفته قبل، ابراز امیدواری کرد؛ با توجه به فاصله زمانی میان مراجعه سرپایی و موارد بستری تا ۲ هفته آینده در بخش بستری و در ادامه در حوزه فوت ناشی از کرونا نیز آمارها کاهشی شود.

جزایری با تاکید بر اینکه استان همچنان در شرایط اوج شیوع کرونا قرار دارد و این وضعیت ناپایدار است، گفت: رفتارهای پر خطر اجتماعی و فردی می‌توانند موجب تغییر شرایط شده و ثبات نسبی به وجود آمده را دگرگون کند و در حال حاضر نیز موارد مرگ‌ومیر در استان ۲ رقمی شده و نگران‌کننده است.

رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری اعمال مدیریت هوشمند محدودیت‌ها در سه هفته اخیر را در فروکش کردن موج چهارم اثرگذار دانست و یادآور شد: در چند روز آینده انتظار می‌رود منحنی این موج به سمت نزولی شدن پیش برود و این کاهش آماری نیز مشهودتر شود.

جزایری در ادامه با اشاره به آغاز مرحله دوم واکسیناسیون در استان همزمان با سراسر کشور گفت: جامعه هدف چهارمحال و بختیاری در این مرحله افزون بر ۱۵ هزار و ۳۵۰ نفر است و در ابتدا گروه سنی بالای ۸۰ سال واکسن دریافت می‌کنند و در ادامه برنامه زمان‌بندی‌شده، گروه سنی هر هفت تا ۱۰ روز، پنج سال کاهش می‌یابد تا در مدت ۴۵ روز واکسن کرونا به تمامی افراد بالای ۶۰ سال تزریق شود.

وی با اشاره به اینکه تمامی مراکز بهداشتی و درمانی استان علاوه بر انجام دیگر فعالیت‌های مربوطه برای اجرای مرحله دوم واکسیناسیون آمادگی دارند، اضافه کرد: در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر مراکزی خارج از مراکز بهداشتی و درمانی نیز برای مشارکت در این طرح در نظر گرفته شده است که در شهرکرد این تعداد به پنج مرکز افزایش یافته است.

جزایری تصریح کرد: بیش از ۹۸ درصد جمعیت استان در سامانه سیب نام‌نویسی کرده‌اند و اطلاعات آن‌ها موجود است که با توجه به این اطلاعات، مراکز منتخب برای تزریق واکسن کرونا با گروه‌های سنی مختلف در بازه زمانی تعیین شده تماس خواهند گرفت و نیازی به مراجعه و یا نام‌نویسی دوباره افراد نیست.

وی به برخی تبلیغات منفی شکل گرفته پیرامون واکسن‌های موجود در کشور نیز اشاره و تصریح کرد: ورود واکسن به کشور قطره‌چکانی است و تلاش می‌شود در جوی آرام و اطمینان‌بخش مراحل واکسیناسیون اجرا شود که در این‌باره نباید رقابت شرکت‌های تولیدکننده و پخش‌کننده و جوسازی‌های انجام شده در این رابطه را از یاد برد.

جزایری همچنین درباره وجود نوع ایرانی ویروس کرونا نیز افزود: این ویروس جهش‌های مختلفی داشته است و می‌توان در ایران هم انواع متفاوتی از این جهش‌ها را شناسایی کرد اما تاکنون هیچ‌گونه همه‌گیری در این مورد همانند ویروس انگلیسی و یا هندی گزارش نشده است.

به گزارش ایرنا،این استان در اوج موج چهارم کرونا قرار دارد و به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، ویروس انگلیسی نوع غالب شیوع کرونا در این موج است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha