طرح کشت تابستانی گیاهان علوفه‌ای کم آب بر در قزوین اجرا می‌شود

قزوین - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: طرح کشت تابستانی گیاهان علوفه‌ای کم آب از جمله سورگوم دانه‌ای و علوفه‌ای کم آب بر امسال در اراضی کشاورزی استان اجرا می‌شود.

مجید اسماعیلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به محدودیت های منابع آبی تلاش داریم تا کشاورزان را به سمت کشت گیاهان علوفه ای کم آب بر سوق بدهیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ادامه داد: در همین راستا بذور این دسته از گیاهان از جمله سورگوم دانه ای و علوفه ای، چغندر علوفه ای و انواع ارزن تهیه شده است و به شکل رایگان برای ایجاد مزارع الگویی در اختیار بهره برداران قرار خواهد گرفت.

این مسوول گفت: امسال برنامه کشت استان برای ذرت علوفه ای ۲۱ هزار هکتار است و از کشاورزان درخواست داریم تا با توجه به کاهش بارندگی ها و محدودیت در منابع آبی متناسب با حقابه خود اقدام به کشت کنند.

وی با بیان اینکه پارسال نیز برنامه کشت استان برای این محصول ۲۱ هزار هکتار بود،افزود: سال گذشته به دلیل بارندگی های خوب، سطح کشت ذرت علوفه ای به ۲۸ هزار هکتار افزایش یافت ولی امسال این امکان میسر نیست.

اسماعیلی افزود: در سال جاری همچنین ۲۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت گیاه علوفه ای یونجه اختصاص یافته است که گیاهی خوش خوراک برای دام به شمار می رود اما مصرف آب آن بالا است و به مرور باید سطح زیر کشت آن را کاهش داد و با گیاهان علوفه ای کم آب بر جایگزین کرد.

وی یادآور شد: سالانه حدود ۱.۵ میلیون تن انواع گیاهان علوفه ای در استان قزوین تولید می شود.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =