تسریع در مذاکرات؛ راهی برای جلوگیری از اثرات اقدامات ایذایی بر برجام

تهران- ایرنا- حاضران در نشست کمیسیون مشترک برجام در حالی بر ضرورت تسریع در مذاکرات وین تاکید کردند که به نظر می رسد این رویکرد می‌تواند تا حد زیادی ‌مانع از تاثیرگذاری مخرب اقدامات ایذایی برای احیای این توافق بین المللی شود.

 به گزارش خبرنگار ایرنا، مذاکرات هیات‌های مذاکره کننده ایران و ۱+۴ عصر امروز سه شنبه در وین از سر گرفته شد. در دور اول این نشست حاضرین تصمیم به تسریع روند گفت‌وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با نام «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

به روال گذشته همزمان هیات مذاکره کننده آمریکا نیز به طور غیرمستقیم در جریان روند گفت وگوها قرار می‌گیرد.

در این نشست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ریاست هیأت ایرانی را بر عهده دارد و نمایندگانی از سایر دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت نفت، بانک مرکزی و سازمان انرژی اتمی نیز در ترکیب هیأت ایرانی قرار دارند.

در همین چارچوب، امروز دو دیدار میان دکتر عراقچی و انریکه مورا برگزار شد. همچنین پیش از ظهر امروز در جلسه سه‌جانبه مهمی که میان روسای هیأت‌های ایران، روسیه و چین، برگزار شد، طرف‌ها بر هماهنگی کامل میان سه کشور و لزوم رفع یکجای تحریم‌ها علیه ایران تأکید کردند.

پیش از این هیات های مذاکره کننده اعلام کرده بودند که مذاکرات وین پیچیده و سخت است و اما آنگونه که به نظر می رسد دو طرف برای احیای برجام اراده دارند تحریم‌هایی که در دولت دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شد، سخت‌ترین بخش احیای برجام است.

واقعیت این است که فرصتی کوتاه برای بازگشت طرف‌ها به اجرای تعهدات برجام وجود دارد. زمان زیادی تا پایان مهلت سه ماهه توافق ایران وآژانس بین المللی انرژی اتمی درباره دسترسی آژانس به دوربین‌های سایت‌های هسته‌ای باقی نمانده است بر اساس  این توافق که در جریان سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران انجام شد، مقرر شد دوربین‌های مستقر در سایت‌های هسته‌ای اطلاعات این سایت‌ها را ضبط کنند اگر در مهلت سه ماهه تحریم‌های ایران لغو شد این اطلاعات در اختیار آژانس قرار می‌گیرد و در غیر این صورت این اطلاعات نابود خواهد شد. در همان زمان هم ناظران مسائل سیاسی این توافق را فرصت به دیپلماسی ارزیابی کردند.

رهبر انقلاب اسلامی هم درآستانه ماه مبارک رمضان ودر تاریخ ۲۵ فروردین ماه جاری در محفل انس با قرآن فرمودند: «درباره قضیه برجام و تحریم‌ها، ما سیاست کشور را اعلام کردیم و به مسئولین هم گفتیم، در صحبت عمومی هم گفتیم. سیاست کشور معلوم است، خب حالا تشخیص مسئولین ما این است که برویم مذاکره کنیم تا همین سیاست را اعمال کنیم. ما بحثی نداریم در این زمینه منتها باید مراقبت بشود که مذاکره فرسایشی نباید باشد. نباید جوری باشد که طرفها بخواهند همین طور کش بدهند که این برای کشور ضرر دارد.»

موضوع دیگری که توافق فعلی را از نظر زمانی حائز اهمیت می‌کند، موضوع انتخابات و تغییر دولت در ایران است. این تغییر ممکن است در فرآیند انجام مذاکرات یک فاصله زمانی ایجاد کند چرا که دستیابی به فهم مشترک با دولت جدید ممکن است زمانبر باشد. این فاصله زمانی ناشی از تغییر دولت و تغییر تیم مذاکره کننده و نیز رسیدن به فهم مشترک زیاد باشد، ممکن است مواضع مذاکراتی طرفین که  تا حدودی به یکدیگر نزدیک شده است، دوباره از یکدیگر فاصله بگیرد و حصول توافق برای متقاعد کردن آمریکا به توقف قانون‌شکنی به طول انجامد.

طی هفته‌های اخیر و همزمان با این مذاکرات اتفاقات و اقدامات ایذایی برای تحت تاثیر قراردادن این گفت و گوها رخ داد که مهمترین آن اقدام خرابکارانه و تروریستی هسته‌ای در سایت نطنز بود. که با هدف خالی کردن دست مذاکره کنندگان ایرانی در مذاکرات وین اجرا شد با این حال ایران هم با راه اندازی سانتریفیوژهای جدید و آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی برگ‌های خود را رو کرد.با این حال نباید فراموش کرد که ممکن است مخالفان برجام برای تاثیرگذاری بر مذاکرات باز هم اقدامات تخریبی و ایذایی را در دستور کار قرار دهند.

 با وجود این مسائل،‌ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری شب گذشته در پاسخ به این که آیا انتظار نهایی شدن چیزی را در این دور از مذاکرات دارد یا نه، بیان کرد: فکر می‌کنم هفته گذشته از مقامات وزارت امور خارجه شنیدید که راهی طولانی در پیش داریم. حداقل ما فکر می‌کنیم که مسیری طولانی باشد. فکر می‌کنم چیزی که هفته پیش گفتم، این که احتمالا مسیری که پیش رو داریم از مسیری که پشت سر گذاشته ایم طولانی‌تر است، امروز هم درست است. باید دید که رابرت مالی و تیمش در میدان مذاکره در وین به چه چیزی دست می‌یابند.

با عنایت به مسائل و متغییرهایی مانند پایان مهلت توافق ایران و ‌آژانس، انتخابات ریاست جمهوری در ایران، و اقدامات تخریبی و ایذایی مخالفان برجام به نظر می‌رسد مذاکره کنندگان هر چه سریعتر به تعهدات خود بازگشته و فکر بهره برداری از تحریم‌هایی که بر علیه ایران اعمال شده را از سر بیرون کنند. اگر طرف آمریکایی و سایر مذاکره کنندگان واقعا اراده لازم را برای بازگشت به برجام و اجرای تعهدات خود داشته باشند  نباید زمان را از دست بدهند از این جهت باید تصمیم امروز کمیسیون مشترک را برای سرعت بخشی به مذاکرات به فال نیک گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =