«توان آفرین»، سامانه‌ای برای اعطای تسهیلات اکوسیستم نوآوری

تهران- ایرنا- سامانه وام وجوه اداره شده (توان‌آفرین) با هدف حمایت هوشمند از کسب‌وکارهای نوپا و اکوسیستم نوآوری رونمایی شد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، «امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم رونمایی از سامانه وام وجوه اداره شده (توان‌آفرین) وزارت ارتباطات گفت: تامین منابع  مالی در حوزه نوآوری، کمک به مکانیزم‌هایی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه است. در این مدل از تامین مالی، به جای این‌که نهادی باشیم که تسهیلات در اختیار شرکت‌های استارت‌آپی قرار دهد، ترجیح دادیم صندوق‌های جسورانه این کار را انجام دهند و ما رقیب بخش خصوصی نشویم.

معاون وزیر ارتباطات افزود: سعی کردیم با کمک به این بخش کاری کنیم که ریسک‌های سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کند، به این معنی که اگر صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه، روی یک استارت‌آپ سرمایه‌گذاری‌ کند، بخشی از سرمایه‌گذاری در قالب وام‌های ارزان قیمت با بهره پایین و دارای تنفس از سوی وزارت ارتباطات در اختیار صندوق جسورانه قرار می‌گیرد تا ریسک کار آن‌ها را کاهش دهد.

وی با بیان این‌که این‌ها راهبردهایی بوده که سعی کردیم در دبیرخانه وام وجوه اداره شده به آن‌ها پایبند باشیم، خاطرنشان‌کرد: سامانه توان آفرین که امروز رونمایی شد، امکان درج درخواست برای دریافت تسهیلات را فراهم می‌کند، همچنین می‌تواند به عنوان یک منبع اطلاعاتی تسهیل‌گر در کنار متقاضیان باشد و به آنان کمک کند تا بهترین مدل همکاری که برای‌شان کارآمد است را انتخاب کنند.

ناظمی تاکید کرد: ویژگی بعدی این سامانه امکان پیگیری فرایند است، فرد متقاضی این امکان را دارد تا ببیند در کدام مرحله دریافت درخواست خود قرار دارد و در هر مرحله چه اتفاقی رخ داده است، همچنین می‌تواند برآوردی از زمان دریافت وام داشته باشد؛ این ویژگی‌ها در سامانه‌های قبلی وجود نداشت یا به شکل ضعیف‌تری فعال بود.

وی ابراز امیدواری کرد که این سامانه پاسخ‌گوی بخشی از مطالباتی باشد که مورد انتظار شرکت‌ها و فعالان حوزه فناوری اطلاعات است.

به گزارش ایرنا، سامانه ملی ایران نوآفرین سامانه‌ای جامع در حوزه نوآفرینی کشور است تا امکان رشد و شکوفایی در این حوزه را از طریق تسهیل دسترسی به اطلاعات و امکانات مورد نیاز ذی‌نفعان اصلی این حوزه و یکپارچه‌سازی آن‌ها را فراهم آورد.

اکنون سامانه جامع توان آفرین رونمایی شده، سامانه‌ای جامع که به‌منظور اعطای تسهیلات کم‌بهره برای حمایت حداکثری از شرکت‌های فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اکوسیستم نوآوری کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha