کاهش آلاینده‌های هوا اولویت شهرداری اصفهان است

اصفهان- ایرنا- معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان گفت: اولین نقطه تمرکز برنامه این نهاد تا سال ۱۴۰۵ آلودگی محیطی با هدف کاهش آلاینده‌های هواست.

به گزارش ایرنا، علیرضا صادقیان روز سه شنبه در هفتاد و پنجمین نشست خبری مجازی سه شنبه‌ها با رسانه افزود : باید میزان آلودگی محیطی و آلودگی هوا را در این کلانشهر به حداقل ممکن برسانیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان تصریح کرد: ارتقای جایگاه ملی و بین المللی شهر اصفهان با تمرکز بر توسعه گردشگری فرهنگ و هنر و افزایش بهره وری سرمایه‌های سازمانی از دیگر اهداف این برنامه است.

وی کاهش آثار نامطلوب دفع پسماند، افزایش مطلوبیت حمل و نقل غیرموتوری و همگانی نسبت به وسائط نقلیه شخصی، کاهش آلودگی ناشی از تردد ناوگان بار و حفظ سرانه فضای سبز را از دیگر برنامه های این نهاد برشمرد.

صادقیان با اشاره به مجموعه پروژه‌های تعریف شده به منظور کاهش آلودگی محیطی با تمرکز بر کاهش تولید آلاینده هوا، اضافه کرد: توسعه مسیر دوچرخه به میزان ۷۷۷ کیلومتر از جمله این پروژه‌هاست تا شهروندان دوچرخه را جایگزین خودروی شخصی کنند.

احداث تراموا از دیگر برنامه هاست 

 معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان اظهار داشت: احداث تراموا و توسعه ناوگان اتوبوس و بی آرتی در سطح شهر در بودجه دیده شده است.

وی گفت: در بودجه سال ۱۴۰۰ برای تراموا ردیف بودجه‌ای گرفته شد و مطالعات آن در حال انجام است و در صورت قطعی شدن مطالعات سال جاری شاهد عملیاتی شدن آن خواهیم بود.

صادقیان افزود: کاهش فاصله زمانی قطارها از ۱۱ دقیقه به پنج دقیقه از جمله برنامه هاست که این مهم با تکمیل و احداث خط ۲ مترو خرید ۱۵ رام ناوگان مترو رقم می‌خورد.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از پروژه‌ها  کاهش متوسط عمر ناوگان اتوبوسرانی از حدود ۱۰ سال به هفت سال و خروج ناوگان فرسوده و خرید ناوگان جدید اتوبوس به جای اتوبوس‌های فرسوده است.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه داد: تجهیز اتوبوس‌ها به فیلتر از ۱۵ درصد به ۶۰ درصد از جمله برنامه‌هاست تا میزان آلاینده‌های هوا را به حداقل برساند.

وی، تعامل بیشتر با سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی جهت انتظام بخشی به تردد موتور سیکلت‌ها در شهر اصفهان را از دیگر برنامه‌های ۱۴۰۵ ذکر کرد.

صادقیان اظهارکرد: در حوزه خدمات شهری با توجه به وضعیت آبی استان تلاش ما حفظ سرانه فضای سبز است زیرا حفظ این سرانه در شهر اصفهان به معنای توسعه فضای سبز خواهد بود.

وی با بیان اینکه کاهش میزان آب مصرفی از منابع زیرزمینی موجب کاهش آلاینده‌ها خواهد شد، تصریح کرد: استفاده از پساب و آب خاکستری برای آبیاری فضای سبز تا پایان سال ۱۴۰۵ به حداکثر ممکن خواهد رسید.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان افزود: سالانه برای آبیاری یک مترمربع فضای سبز از هشت دهم مترمکعب به چهار دهم مترمکعب باید برسیم و تا پایان برنامه ۱۴۰۵ استفاده از آب‌های خام را ۵۰ درصد کاهش بدهیم این در حالیست که سرانه فضای سبز تا آن زمان همچنان محفوظ بماند.

وی گفت: افزایش درصد استفاده از پساب از حدود بیست درصد فعلی به بیش از پنجاه درصد تا پایان برنامه خواهد رسید.

صادقیان اضافه کرد: افزایش درصد آبیاری با سیستم‌های نوین از ۶۰ درصد به حدود ۷۰ درصد از جمله پروژه‌های پیش بینی شده است.

کلانشهر اصفهان افزون بر ۲ میلیون نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =