مراجعه دیرهنگام بیشترین دلیل بستری جوانان مبتلا به کرونا در جهرم است

شیراز-ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: مراجعه دیرهنگام بیشترین دلیل بستری جوانان مشکوک به داشتن کرونا در جهرم است و تعداد قابل توجهی از بیماران و افراد مشکوک در طرح بیماریابی و رهگیری خانه به خانه شناسایی می‌شوند.

دکتر محمد رحمانیان سه‌شنبه در جلسه ستاد دانشگاهی کرونا افزود: طی یک هفته گذشته پنج هزار و ۵۴ نفر از افرادی که در تماس مستقیم با مبتلایان به کرونا بوده‌اند توسط ١١۶ تیم مراقبتی، رهگیری در سطح شهرستان شناسایی شده‌اند.

وی اظهار کرد: تیم‌های مراقبتی و رهگیری در قالب طرح شهید سلیمانی متشکل از نیروهای بسیج، تیم های سلامت، سفیران سلامت و رابطین سلامت محله داوطلب به بیماریایی، رهگیری خانه به خانه مشغول هستند و ظرف مدت یک هفته گذشته تعدادیادشده را که در تماس با مبتلایان بوده اند شناسایی کردند که از این تعداد ۲ هزار و ۴۵۴ نفر(۴٨/۵ درصد) را ضمن آموزش خود مراقبتی برای مراحل تکمیلی به مراکز منتخب ارجاع دادند.

وی ادامه داد: طی هفته گذشته در مجموع  ٧٩۶ تست رپید و ٢٧٩ تست پی سی آر  توسط این تیم های مراقبتی (به صورت فعال و در محل) انجام شده که از این تعداد ١۴٨ مورد مثبت قطعی شناسایی شده است.

وی درباره نظارت بر اجرای قوانین و پروتکل های بهداشتی بیان کرد: همچنین در هفته گذشته  ۵۶٧ مورد نظارت از سوی بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه انجام گرفته که از این تعداد به  ١١٢ مورد اخطار  داده شده  و ٢٠ مورد خاطی نیز پلمب شده  است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به فعالیت  ٧۵ تیم حمایتی با مشارکت نیروهای بسیج و خیرین شهرستان گفت: طی یک هفته گذشته، ١٨٠ بسته حمایتی با هزینه کرد ۵۴ میلیون تومان توسط تیمهای حمایتی بین ١٨٠ خانوار آسیب پذیر توزیع شده است.

وی گفت: با تلاش و کوشش تیم‌های مراقبتی و بیماریابی و رسیدگی به موقع تاکنون موفق به شناسایی تعداد زیادی از مبتلایان در مراحل اولیه ابتلا شده‌ایم که این مهم سبب شده شمار فوتی‌های ناشی از بیماری کووید ١٩ نسبت به پیک‌های قبل کمتر باشد، هرچند خطر افزایش موارد بستری در هفته های آینده همچنان ادامه دارد و رعایت پروتکل های بهداشتی باید با جدیت بیشتری از سوی عموم دنبال شود.

رحمانیان بیان کرد: متاسفانه  هنوز مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی، یکی از اصلی ترین دلایل بدحال شدن بیماران به ویژه جوانان است و حتی در مواردی، به علت درگیری شدید ریوی و کاهش اکسیژن خون پس از مراجعه فرد مبتلا به بیمارستان، مجبور به بستری مستقیم آنان در ICU می‌شویم.

وی تأکید کرد: وقتی فردی مبتلا به علایم شبیه سرماخوردگی می‌شود،  اولین تشخیص باید کووید ١٩ باشد و سریع به پزشک مراجعه کند تا در صورت نیاز درمان اولیه کووید برای فرد مبتلا شروع شود.

رحمانیان درباره علائم خاموش ابتلا به کرونا اظهار کرد: نکته مهمی که در رابطه به علائم ابتلا به کرونا وجود دارد این است که علاوه بر علائم شایع‌تر آن یعنی تب، تنگی نفس و سرفه، حتماً خستگی و ضعف مفرط، کاهش حس بویایی و چشایی و علایم گوارشی  هم باید جدی گرفته شود و فرد مبتلا سریع باید به مراکز درمانی مراجعه کند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =