نهادهای انتخاباتی و چاره‌جویی برای افزایش مشارکت

تهران- ایرنا- مشارکت حداکثری مطلوبی است که نهادهای انتخاباتی و تشکل‌های سیاسی برای تحقق آن تلاش می‌کنند. بسیاری از اصلاح‌طلبان و نیز اصولگرایان، تکثر نامزدهای انتخاباتی را عاملی برای افزایش حضور مردم پای صندوق‌های رای می‌دانند.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. تکاپوهای انتخاباتی از مدت‌ها قبل آغاز شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌های شاخص جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

این گزارش آخرین رخدادها در خصوص انتخابات پیش رو طی شبانه‌روز گذشته را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادهای مسوول در برگزاری انتخابات

*سخنگوی وزارت کشور: از طرح‌های راهگشا برای افزایش مشارکت استقبال می‌کنیم

«سید سلمان سامانی» معاون هماهنگی و سخنگوی وزارت کشور ضمن تشریح روند برگزاری انتخابات در ستاد انتخابات کشور از اولویت ها و برنامه های این وزارتخانه سخن گفت و اعلام کرد : رویکرد اصلی وزارت کشور بر دو اصل  قانونمداری و بی طرفی در انتخابات خرداد ماه سال‌ جاری است.

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه این نهاد کماکان از طرح های راهگشا و سازنده در افزایش مشارکت و شور و شوق انتخاباتی استقبال می کند، گفت: سال گذشته فراخوان عمومی از طریق مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کشور مبنی بر برگزاری امر خطیر انتخابات در شرایط کرونایی ارائه شد و انصافا با استقبال خوبی از سوی نخبگان دانشگاهی و اصحاب رسانه ای مواجه شد و پس از جمع بندی دیدگاه ها و طرح های ارائه شده؛ استفاده مفیدی از دیدگاه‌های مطرح شده صورت گرفته است.

*دبیر ستاد انتخابات استان همدان: انتخابات شورای اسلامی شهر همدان تمام الکترونیک برگزار می‌شود

«ابوالقاسم الماسی» دبیر ستاد انتخابات استان همدان از برگزاری تمام الکترونیک انتخابات شورای اسلامی شهر همدان در خردادماه سال جاری خبر داد.

او با بیان اینکه انتخابات الکترونیک نیازمند زیرساخت خاصی نیست، تصریح کرد: دستگاه اخذ رأی در شعب قرار می‌گیرد و همدانی‌ها از طریق این دستگاه می‌توانند کاندیداهای مورد نظر خود برای شورای شهر را انتخاب کنند. در پایان، خود دستگاه وظیفه شمارش آرا را انجام می‌دهد و نتیجه را اعلام می‌کند که این مسئله کمک می‌کند تا سرعت کار بالا برود و ضریب خطا کاهش پیدا کند.

وی مطرح کرد: در همدان ۳۰۰ کاندیدای شورای شهر وجود دارد که نتیجه شمارش آرای این افراد و جمع‌بندی آن‌ها زمان‌بر بود اما با این روش کاری که در ۱۰ ساعت انجام می‌شد، در یک ساعت انجام می‌شود.

از احزاب اصولگرا چه خبر؟

* شورای وحدت و نامه‌نگاری به نهادهای نظارتی و اجرایی برای مشارکت حداکثری

نامه انتخاباتی شورای وحدت با عنوان «نامه مشارکت» خطاب به نهادهای نظارتی، اجرایی و تبلیغاتی ارسال شد. در این نامه که مصوب هیات عالی شورای وحدت است، بر اهمیت و جایگاه انتخابات ریاست جمهوری در سرنوشت نظام و ملت اشاره شده و با طرح مهم‌ترین دیدگاه‌ها و رویکردها برای ایجاد مشارکت حداکثری، پیشنهاداتی نیز برای فرایند اجرایی انتخابات در شرایط شیوع بیماری کرونا طرح شده است.

 بر اساس اعلام شورا، این نامه برای آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان، آقایان قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی، رحمانی فضلی وزیر کشور و علی عسگری رییس سازمان صدا و سیما ارسال شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: محور اعتمادسازی و آرامش بخشی، در نحوه ردّ و قبول نامزدهاست. از هیئت های نظارت شورای نگهبان و  مجلس شورای اسلامی جداً خواستاریم عمل دقیق به قانون و ضوابط مصوب و صیانت از حق الناس را مالک ردّ و  تأییدها قرار دهند و از هر گونه اِعمال نظر سلیقه ای، غیرمنطبق با مقررات و یا غیرمطلوب از نظر افکار عمومی یا سؤال برانگیز و شبهه آفرین پرهیز کنند. ردّ و قبول های سلیقه ای، اعتمادسوز و جدال برانگیز است.

*رئیس شورای ائتلاف: تصور پیروزی برای انسجام میان جریان نیروهای انقلاب خطرناک است

«غلامعلی حدادعادل» در نشست اعضای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: به هیچ وجه نباید تصور کنیم پیروزیم که همین تصور باعث شده با تعدد کاندیدا روبه‌رو باشیم و این خطری است که ممکن است باعث اثر منفی در انسجام جریان نیروهای انقلاب شود.

حداد عادل با بیان اینکه در شرایط فعلی آمارها، افکار مردم، رفتارها و گفتارها نشان می‌دهد جامعه به تمام معنا خواهان تغییر وضع موجود است، گفت: از طرف دیگر اینکه جریان غرب‌گرا با تمام وجود می‌خواهد از مذاکرات گرفته تا بازی با نرخ ارز، در باغ سبز را به خارجی‌ها نشان دهد و این راهبرد از سوی ایران جریان به خصوص در فضای مجازی عملیاتی شده است.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تاکید کرد: جریانی به دنبال دوقطبی حاکمیت و مردم است و انقلابیون، رسانه‌ها و فعالان سیاسی باید در قبال این جریان هشیار باشند.

آخرین اخبار از احزاب اصلاح‌طلب

* بنیاد امید ایرانیان و رونمایی از برنامه‌هایی برای عبور از شرایط فعلی کشور

«محمدرضا عارف» رئیس بنیاد امید ایرانیان در نشستی خبری از برنامه های این نهاد با محوریت «اصلاحات ساختار اقتصادی کشور» رونمایی کرد.

این برنامه با معرفی چالش‌های ۲۷گانه کنونی کشور درحوزه‌های سیاسی، اقتصادی، سیاست خارجی، فرهنگی و ...، راهکارهایی را برای عبور از این مشکلات ارائه داده است.

عارف در پاسخ به پرسشی درباره حضورش در انتخابات گفت:  اگر به نتیجه قطعی رسیدم حتما اعلام می کنم. نمی توان کاندیداتوری را از مردم مخفی کرد. اگر احساس کنم فردی مناسب تر از من حضور دارد به او کمک می کنم اگر شرایط کشور به حضور من نیاز داشت، ابایی برای حضور ندارم. این برنامه ای که امروز ارائه کردم، انتخاباتی نیست. اگر برنامه انتخاباتی بود، اعلام می کردم ولی این برنامه های بنیاد امید ایرانیان است. تعدد کاندیداها در هر دو جناح وجود دارد و من آن را خوب می دانم.

*دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی: بعید است شورای نگهبان رویه خود را تغییر دهد

«غلامحسین کرباسچی» درمصاحبه‌ای با ابراز این عقیده که «بعید است روش شورای نگهبان تغییری کند» گفت: نظر شورای نگهبان باید به‌گونه‌ای باشد که مردم به نمایندگان خود رأی دهند. ناامید کردن یک قشر از جامعه به صندوق کمکی نمی‌کند. تا زمانی که قانون نوع عملکرد شورای نگهبان وجود دارد، بعید است تغییر ویژه‌ای حتی در این دور صورت گیرد.

 کرباسچی در بخش دیگری گفت: حزب کارگزاران در کنار مجموعه اصلاح طلبان به انتخابات ریاست جمهوری می اندیشد. آقای لاریجانی نیز از شخصیت های ارزشمند کشور است و جایگاه وی را در توسعه کشور نباید نادیده گرفت تا این لحظه نیز هیچ نشانه ای از حضور آقای لاریجانی در انتخابات نیست. همچنین باید مجموعه ای از اصلاح طلبان یا اصولگرایان از فردی حمایت کنند تا رای بیاورد.

از مستقلین چه خبر؟

رییس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان: یک نامزد انتخاباتی معرفی خواهیم کرد

«قدرتعلی حشمتیان» رییس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان ایران از اعلام اسامی سه کاندیدای اصلی تشکل متبوع خود در جریان برگزاری کنگره سالیانه خبر داد و گفت: حزب مستقل و اعتدال ایران در سه جلسه متوالی این‌جانب را به عنوان کاندیدای نهایی اعلام کرده که در پایان کنگره‌ فردا، نظر نهایی و سه کاندیدای مورد حمایت ما اعلام خواهند شد.

حشمتیان افزود: به نظر می‌رسد در این انتخابات نیز اصولگرایان در نهایت به سه کاندیدا، اصلاح‌طلبان هم به سه گزینه و مستقلین و اعتدالگرایان هم سه نامزد داشته باشند که جبهه ما بر آن است از این سه کاندیدای خود تنها یک نفر را نهایی و به مردم اعلام کند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha