انتخابات کنگره در آمریکا؛‌ رشد جمعیت بر نتایج نهایی تاثیرگذار است؟

تهران–ایرنا–اداره آمار آمریکا(UCB) با اعلام اینکه جمعیت ۳۳۱میلیونی این کشور دچار کندی آهنگ رشد شده، تاکید کرد که این مساله می تواند باعث شود تا با تغییر جمعیتی در برخی از ایالت ها انتخابات میان دوره ای ۲۰۲۲ کنگره نیز تحت  تاثیر قرار گیرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان دراین باره گزارش داد: اداره آمار آمریکا روز ششم اردیبهشت ماه اعلام کرد که جمعیت آمریکا درهمان آمار ۳۳۱میلیون نفری متوقف شده و این برای دومین بار طی چند دهه گذشته در تاریخ این کشور است که روند رشد جمعیت آهسته شده در نتیجه این مساله بر شمار کرسی های کنگره نیز تاثیرگذار خواهد بود به نحوی که بنابر تحقیقات به عمل آمده ایالت تگزاس ۲ کرسی جدد می تواند به دست بیاورد.

بنابراین گزارش، ایالت های کلرادو، فلوریدا، مونتانا، کارولینای شمالی و اروگان نیز هرکدام یک کرسی دیگر در کنگره به دست خواهند آورد.

سی ان ان افزود: اما در عین حال ایالت های کالیفرنیا، ایلنویز، میشیگان، نیویورک، اوهایو، پنسیلوانیا و ویرجینیای غربی هریک بنابر آمار جمعیتی، درانتخابات میان دوره ای ۲۰۲۲ کنگره آمریکا، یک کرسی را از دست خواهند داد.

این گزارش در ادامه نشت: اداره آمار آمریکا اعلام کرد که جمعیت آمریکا از سال ۲۰۱۰ میلادی که ۳۰۸ میلیون و ۷۰۰هزار نفر بوده به سختی به ۳۳۱میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ رسیده است، یعنی رشد ۷.۳ درصدی جمعیت طی این مدت از میزان رشد جمعیتی بین سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ نیز کمتر بوده است.

این رسانه خبری آمریکایی گزارش داد: بنابر داده های جدید،  ایالت های ایلینویز، ویرجینیای غربی و می. سی. سی پی طی یک دهه اخیر دچار کاهش جمعیتی بوده اما برخی از ایالت های جنوبی و غربی با افزایش جمعیت مواجه شده اند، دراین میان ایالت «یوتا» (Utah) با بیش از ۱۸ درصد رشد جمعیت، بیشترین نرخ رشد جمعیت را داشته است.

وضعیت  به نفع جمهوریخواهان

درهمین حال نشریه آمریکایی یو. اس. ای تودی نیز با پرداختن به این موضوع نوشت: این وضعیت بیشتر به نفع جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره ای آتی خواهد بود، چراکه بیشتر ایالت هایی که کرسی تازه ای بنابر وضعیت جمعیتی به آنها تعلق می گیرد، اکثر ایالت های جمهوریخواه هستند و ایالت هایی که کرسی های خود را از دست می دهند، اکثرا ایالت های دموکرات هستند.

یو. اس. ای تودی افزود: کرسی های مجلس نمایندگان آمریکا که بنابر شمار جمعیتی ایالت ها است، دارای ۴۳۵ کرسی بوده که هر یک دهه یک بار با کنترل وضعیت جمعیتی در آمریکا شمار کرسی های هر ایالتی  نیز در این مجلس بسته به کاهش یا افزایش جمعیتی آن ایالت کم و یا زیاد می شوند.

در حال حضار از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان، ۲۱۸ کرسی در اختیار حزب دموکرات و ۲۱۲ کرسی نیز در اختیار حزب جمهوریخواه است و در این دوره دموکرات ها بواقع کنترل مجلس نمایندگان در آمریکا را در اختیارخود دارند.

انتخابات میان دوره ای آتی کنگره قرار است هشتم نوامبر ۲۰۲۲(۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱) انجام شود که در تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۴ کرسی از یکصد کرسی مجلس سنا برای تصاحب نامزدهای انتخاباتی به رقابت گذارده خواهد شد.

**۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha