۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۲۰
کد خبرنگار: 1374
کد خبر: 84310163
۰ نفر

برچسب‌ها

یک قطعه گونه نادر " جغد انبار "  در طبیعت نایین رها شد

اصفهان-ایرنا- سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین در شرق استان اصفهان گفت: یک قطعه گونه جانوری کمیاب " جغد انبار " در یکی زیستگاه‌های طبیعی این شهرستان رها شد.

علیرضا رضایی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: جغد انبار معروف به جغد سفید، مورد حمایت حفاظت محیط زیست است و از گونه‌های کمیاب حیات وحش ایران محسوب می‌شود.

وی گفت: این حیوان مدتی قبل و به‌دلیل مصدومیت توسط دوستداران طبیعت تحویل اداره محیط‌زیست شهرستان نایین شده بود.

وی با بیان اینکه محیط بانان این جغد را پس از  انجام مراقبت، تیمار داری و اطمینان از بهبودی کامل در زیستگاه‌های بخش مرکزی نایین رها کردند اظهار داشت: مشارکت مردم در حفظ  و حراست از تنوع زیستی ضروری است و دوستداران محیط زیست همکاری عامل خوبی در این این زمینه دارند.

رضایی افزود: جغد انبار جغدی دراز پا با بال‌های گسترده ،رنگ روشن، دم مربعی بسته به زیرگونه ،طول آن ۲۵تا ۴۵سانتی متر و پهنای بال آن ۷۵تا ۱۰۰سانتی متر است و هنگام پرواز می‌توان آنها را می‌توان از روی حرکات موجی و پاهای پوشیده از پر آویزان از جغدهای عادی تشخیص داد.

همچنین سرپرست اداره حفاظت محیط زیست فریدونشهر گفت: در گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع ستبله و با هماهنگی به عمل آمده با نیروی انتظامی شهرستان، ۲ نفر که برخلاف مقررات اقدام به زندگیری ۴ قطعه کبک کرده بودند دستگیر و برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی این شهرستان شدند.

محمد میکلانی افزود: از متخلفان یاد شده ۹ حلقه و ۴۵۰ عدد دام پرنده گیری غیرمجاز کشف و ضبط شد و پرندگان زنده گیری شده با هماهنگی دادستان شهرستان در منطقه شکار ممنوع ستبله رها  شدند.

وی اظهار داشت: همچنین طی گشت و کنترل در مناطق آزاد شهرستان و با هماهنگی‌های به عمل آمده با نیروی انتظامی، چهار نفر که برخلاف مقررات اقدام به صید غیر مجاز تعداد ۱۴۰ قطعه ماهی با وسایل غیرمجاز از جمله موتور برق کرده بودند دستگیر و  برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی این شهرستان شدند.

منطقه شکارممنوع ستبله در شهرستان‌های بویین و میاندشت و فریدونشهر استان اصفهان قرار دارد و عمده‌ترین گونه‌های حیات وحش این منطقه بز وحشی، خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه، شغال، گراز، کبک، عقاب، شاهین، دلیجه، کفتار و راسو است.

شهرستان سردسیر فریدونشهر در ۱۸۰ کیلومتری غرب استان اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha