رکورد تازه کرونا در فرانسه؛ مکرون در اندیشه کاهش محدودیت های کرونایی

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری فرانسه از بازگشایی کسب و کارها و برخی از مراکز فرهنگی در چند مرحله برحسب وضعیت شیوع کرونای هر منطقه طی هفته های آتی خبر داد؛ این درحالی است که وزارت بهداشت فرانسه اعلام کرد که شمار بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه از مرز شش هزار نفر فراتر رفته است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا؛ روزنامه فرانسوی اوئست فرانس نوشت: امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در جریان بازدید از مدرسه ای در ملون واقع در سِن -اِ-مارن/Seine-et-Marne  از بازگشایی کسب و کارها و مراکز فرهنگی بر حسب شاخص همه گیری هر منطقه طی چند مرحله در هفته های آتی خبر داد.

وزیر آموزش فرانسه نیز روز گذشته (دوشنبه) در جریان بازگشایی مهدکودک ها و مدارس ابتدایی در فرانسه، از بازگشایی دبیرستان ها و کالج ها در سوم ماه مه (۱۳ اردیبهشت ) خبر داد.

مکرون در این باره تصریح کرد: مراحل کاهش محدودیت های کرونایی و رفع قرنطینه بر اساس وضعیت شیوع کرونای هر منطقه احتمالا طی چهار بازه زمانی روی خواهد داد؛ نخست در سوم ماه مه(۱۳ اردیبهشت) که مربوط به لغو محدودیت های تردد در هر منطقه است؛ گام بعدی در اواسط ماه مه (اردیبهشت/خرداد) است که بسیاری از مشاغل و کسب کارها فعالیت های خود را از سر می گیرند. وی همچنین دو موعد زمانی اوایل و اواخر ژوئن (خرداد/تیر) را برای کاهش محدودیت های کرونایی عنوان کرد.

روزنامه فرانسوی اوئست فرانس با اشاره به این مراحل از سوی مکرون تصریح کرد که اواسط ماه مه (اردیبهشت/خرداد)  موعد بازگشایی کافه ها و برخی مراکز فرهنگی است.

این روزنامه فرانسوی افزود: اوایل ماه ژوئن (خرداد/تیر)  رستوران ها در مناطقی که موارد ابتلا به کووید-۱۹ در آن ها کمتر ثبت شده، بازگشایی خواهند شد.

اوئست فرانس ادامه داد: اواخر ماه ژوئن نیز احتمالا مراکز ورزشی و کسب و کارهایی که تاکنون تعطیل بوده اند، بازگشایی خواهند شد.

اما مکرون تأکید کرد که همه این موارد بستگی به اوضاع و شرایط شیوع بحران کرونا در هر منطقه طی هفته های آتی دارد.

به گفته گابریل اتل سخنگوی دولت، وی قرار است به زودی موارد مقرر برای کاهش محدودیت های کرونایی را به طور مشخص اعلام کند.

این در حالی است که به نوشته روزنامه فرانسوی لوموند، وزارت بهداشت فرانسه اعلام کرد که شمار کلی بیماران بستری شده در بخش مراقبت های ویژه افزایش یافته و برای نخستین بار پس از قرنطینه اول در ماه های مارس و آوریل ۲۰۲۰ میلادی، از مرز شش هزار نفر فراتر رفت.

لوموند نوشت: همچنین چهارصد نفر در ۲۴ ساعت گذشته در فرانسه جان خود را در اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دست داده اند.

فرانسه با بیش از ۵ میلیون و ۵۰۳ مورد ابتلا به کووید-۱۹ و بیش از صد هزار نفر جانباخته ناشی از آن در جایگاه چهارم جهان و رتبه نخست اروپا قرار دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha