بودجه ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا برای مقابله با طرح یک کمربند-یک جاده چین

تهران- ایرنا- رادیو بین المللی چین از اختصاص سالانه ۳۰۰ میلیون دلار از سوی آمریکا با هدف سیاه نمایی علیه چین و تخریب طرح «یک کمربند - یک جاده» خبر داد.

به گزارش ایرنا، این رسانه چینی روز سه شنبه نوشت: اختصاص این بودجه از طریق تصویب لایحه رقابت راهبردی ۲۰۲۱ در شورای روابط خارجی سنای آمریکا با موضوع رویارویی با چین در زمینه های راهبردی، اقتصادی و دیپلماتیک صورت گرفته است.

گزارش می افزاید: در این طرح به روشنی قید شده است که آمریکا درصدد است از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ سالانه با اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار بودجه، از نفوذ جهانی چین جلوگیری کند.

در این لایحه آمده که بخشی از این بودجه در اختیار "رسانه های مستقل" و "گروه های ثالث" قرار داده خواهد شد تا به انتشار اطلاعات منفی در مورد طرح «یک کمربند - یک جاده» بپردازند.

شی جین پینگ رییس جمهوری چین سال ۲۰۱۳ میلادی در جریان دیدار خود از قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت 'کمربند اقتصادی جاده ابریشم' و ساخت 'راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم' را مطرح کرد که این طرح در نهایت با عنوان «یک کمربند - یک جاده» به جهان معرفی شد.

این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تاکنون افزون بر ۱۵۰ کشور، منطقه و سازمان بین المللی موافقت نامه همکاری با چین در مورد این طرح امضا کرده اند.

 جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، در تماس تلفنی پایان ماه گذشته خود با بوریس جانسون تاکید کرده بود که آمریکا و همپیمانانش باید برای مقابله با طرح «یک کمربند - یک جاده» چین یک طرح توسعه زیرساختی با محوریت "کشورهای دموکراتیک" ارائه کنند.

در همین حال، استرالیا نیز چند روز پیش توافقنامه همکاری کمربند و جاده بین ایالت ویکتوریای آن کشور و چین را لغو کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha