شرایط جهانی  تبادل نظر و افکار بین کشورهای منطقه را ضروری می کند

بغداد - ایرنا - مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت که شرایط جهانی و تحولات سریع بین المللی ایجاب می‌کند تبادل نظر و افکار بین کشورهای منطقه برقرار باشد.

به گزارش ایرنا در دیدار غروب دوشنبه نخست وزیر مصطفی الکاظمی با ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به وقت بغداد؛ مسائل و علایق مشترک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

بر اساس اعلام دفتر نخست وزیر عراق؛ مصطفی الکاظمی در این دیدار بر اهمیت ارتباط بین مقامات دو کشور ایران و عراق با توجه به تحولات سریع در منطقه و جهان که مستلزم ادامه گفتگو و تبادل افکار بین کشورهای منطقه است، تأکید کرد.

جواد ظریف هم به اهمیت و نقشی که دولت عراق و نخست وزیر مصطفی الکاظمی در اتخاذ سیاست گفتگو و آرامش به خاطر امنیت، ثبات و صلح در منطقه؛ چه بطور خاص در سطح روابط بین دو کشور و چه به طور عام و گسترده آن در سطح پرونده‌های منطقه اشاره و از آن استقبال کرد.

همچنین طرفین در مورد توسعه روابط دو جانبه به گونه ای که منافع مشترک را تأمین و ارتقای مبادلات تجاری را به دنبال داشته باشد؛ بحث و تبادل نظر کردند؛ انجام تعهدات مالی و قراردادی دو کشور نیز مورد گفتگو قرار گرفت. 

در ادامه همکاری دو کشور در مقابله با سازمان تروریستی داعش و جلوگیری از سرگیری فعالیت آن و نیز مقابله با تهدیدات امنیتی مشترک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

نخست وزیر عراق با خوش آمد گویی به ظریف به عنوان مهمان ویژه ماه مبارک رمضان؛ انتقال سلام خود را به رهبران ایران خواستار شد.

محمد جواد ظریف نیز به نوبه خود سلام رییس جمهور ایران را به نخست وزیر عراق ابلاغ کرد و ماه مبارک رمضان را به وی تبریک گفت.

وزیر خارجه همچنین گفت که جمهوری اسلامی ایران با هرگونه اقدام یا رفتاری که بر امنیت عراق تأثیر منفی بگذارد؛ مخالف است. 

ظریف که برای سفر دو روزه کاری در عراق به سر می برد با دیگر مقامات این کشور همسایه نیز دیدار و گفتگو داشت و فردا در اقلیم کردستان عراق نیز ادامه می یابد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha