۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۵۴
کد خبرنگار: 762
کد خبر: 84309779
۰ نفر

برچسب‌ها

مهدی شاه‌آبادی نماینده مجلس که در جزیره مجنون شهید شد

تهران - ایرنا - شهید حجت الاسلام مهدی شاه ‏آبادی، روحانی مبارز و نماینده مردم تهران در دوره دوم مجلس شورای اسلامی که سرانجام در تاریخ ششم اردیبهشت ۱۳۶۳ هنگام بازدید از جبهه‏‌های جنگ تحمیلی در جزیره مجنون بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ متجاوزان بعثی به شهادت رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثارو شهادت ایرنا ،‌ شهید حجت الاسلام مهدی شاه ‏آبادی در سال ۱۳۰۹ ش در قم به دنیا آمد و در ۴ سالگی به همراه خانواده به تهران رفت. پدر ایشان آیت ‏اللَّه العظمی محمدعلی شاه آبادی از مراجع وقت و استاد عرفان حضرت امام خمینی(س) بود.

مهدی شاه‏ آبادی از نوجوانی به تحصیل علوم روی آورد و پس از رحلت پدر بزرگوار خود در سال ۱۳۲۸ ش، راهی قم شد و به تحصیل علوم دینی ادامه داد. در ۲۵ سالگی به درس خارج حضرات آیات، سید حسین بروجردی، سیدمحمد رضا گلپایگانی، محمد علی اراکی و حضرت امام خمینی(س) در قم راه یافت. وی پس از ارتحال آیت ‏اللَّه بروجردی در تثبیت مرجعیت حضرت امام تلاش وافری از خود نشان داد و بعد از تبعید امام، مبارزات ضد رژیم خود را وسعت بخشید.

شهید شاه آبادی در این راه بارها بازداشت و زندانی شد و تحت شکنجه ‏های ساواک قرار گرفت. این مجاهد نستوه، پس از پیروزی انقلاب در مسؤولیت کمیته‏ های شمال تهران خدمت کرد و در ۱۳۵۹ از طرف مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت. این چهره خستگی ‏ناپذیر، با آغاز جنگ، راهی عرصه ‏های نبرد گردید و بارها در صفوف ایثارگران اسلام جای گرفت.

شهید از نزدیکان به بیت بنیانگذار انقلاب اسلامی بود

شهید از نزدیکان به بیت بنیانگذار انقلاب اسلامی بوده و دوستی بسیار نزدیکی با امام راحل و فرزند گرانقدرشان، مرحوم آقا مصطفی خمینی داشتند.

شهادت

شهید بزرگوار آقای مهدی شاه ‏آبادی، روحانی مبارز و نماینده مردم تهران در دوره دوم مجلس شورای اسلامی، سرانجام در تاریخ ششم اردیبهشت ۱۳۶۳ هنگام بازدید از جبهه‏ های جنگ تحمیلی در جزیره مجنون بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ متجاوزان بعثی به شهادت رسید.

آقای میرزا محمد علی شاه ‏آبادی، پدر شهید مهدی شاه‏ آبادی، از عارفان وارسته بود که امام خمینی سالها از محضر ایشان کسب فیض کرده است.‏ امام خمینی (رحمه الله علیه) با ابراز تاسف و تاثر از شهادت جانگداز این عالم بزرگوار در این خصوص پیامی صادر فرمودند.

متن پیام بنیانگذار انقلاب اسلامی در خصوص شهادت آیت الله مهدی شاه آبادی بدین شرح است:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

إنا للَّه و إِنّاإلیه راجعون‏

با کمال تأسف و تأثر شهادت استادزاده محترم، جناب حجت الاسلام، آقای آقا شیخ مهدی شاه‏ آبادی، را به پیشگاه معظّم حضرت بقیة اللَّه، أرواحنا لمقدمه الفداء، تبریک و تسلیت عرض می‏ کنم. مبارک باد بر آن حضرت چنین فداکاران و جانبازان در راه هدف بزرگ و اسلام عزیز، که با شهادت افتخارآمیز خود ملت عظیم الشأن ایران، بویژه روحانیت عالی قدر، را سرفراز می‏ نمایند. این شهید عزیز علاوه بر آنکه خود مجاهدی شریف و خدمتگزاری مخلص برای اسلام بود و در همین راه به لقاء اللَّه پیوست، فرزند برومند شیخ بزرگوار ما بود، که حقاً حق حیات روحانی به این جانب داشت، که با دست و زبان از عهده شکرش برنمی ‏آیم. از خداوند متعال برای این شهید سعید و سایر شهدای در راه اسلام رحمت در جوار خود، و برای فامیل معظّم و حضرات آقازادگان محترم شاه‏ آبادی، دامت افاضاتهم، صبر و اجر عظیم خواستارم.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام، ج‏۱۸، ص: ۴۰۷)

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha