بیش از ۹۳ نیروی خدمات شهرداری تهران پارسال به کرونا مبتلا شدند

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه پارسال بیش از ۹۳ نفر از کارکنان این سازمان به کرونا مبتلا شدند، گفت: از ستاد ملی کرونا درخواست می‌کنیم که واکسیناسیون مددکاران این نهاد بعد از کادر درمان در اولویت قرار بگیرد.

سیدمالک حسینی روز دوشنبه در نشست خبری مجازی درباره وضعیت واکسیناسیون مددکاران و مددجویان گرمخانه‌ها اظهارداشت: در بحث واکسن از زمانی که موضوع آنفلوانزا مطرح شد، پیش از بحث واکسن کرونا، مکاتبات متعددی را با وزارت بهداشت، ستاد کرونا استان تهران و یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام دادیم و شرایط را برای آنها توضیح دادیم که مددکارن و مددجویان بسیار آسیب‌پذیر هستند، متاسفانه هنوز اهمیت و سختی کار مددکارها به خوبی تبیین نشده است.

وی گفت: زمانی که موضوع توزیع واکسن مطرح می‌شود، مددکاران هیچ اولویتی ندارند، ما در دوره جدید ۲ مکاتبه با ستاد کرونا استان تهران داشتیم، رایزنی‌هایی را با مسئولان وزارت بهداشت داشتیم، قول‌هایی را به ما دادند اما تاکنون محقق نشده است، مددکاران در گرمخانه‌ها و همکاران ما در گشت‌ها روزانه با آسیب‌های متعددی روبه رو هستند و معتقدم بعد از کادر درمان، مددکاران ما در اولویت هستند اما متاسفانه نسبت به آنان کم‌لطفی شده است.

حسینی افزود: در پایان سال ۱۳۹۹، بیش از ۹۳ نفر از همکاران این سازمان؛  ستادی، گشت‌ها و گرمخانه‌ها درگیر ویروس کرونا شدند، طی۱۰ روز اخیر، موج جدید کرونا، ۳۴ نفر کرونا مثبت شدند که یک سوم کل مبتلایان سال گذشته است، از این تعداد برخی در گرمخانه‌ها و تعدادی در سازمان در حال خدمت‌رسانی هستند، متاسفانه تاکنون پیامی دال بر اینکه همکاران ما در نوبت چندم دریافت واکسن هستند و استاندارد توزیع چگونه است دریافت نکردیم.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران درباره ابتلای مددجویان به کرونا در گرمخانه‌ها اظهارداشت: تا پایان سال ۱۳۹۹ موردی از کرونا مثبت در گرمخانه‌ها گزارش نشده است، یک مورد ابتلا در یکی از مراکز که زیرمجموعه شهرداری نبود اما این نهاد زیرساختش را فراهم کرده بود، گزارش شده بود.

وی گفت: در موج جدید، در چند روز گذشته، ۲مورد کرونا مثبت در گرمخانه‌ها داشتیم، محل تقریبا قرنطینه شده است اما ایراد اساسی برای قرنطینه داریم، برخی از افراد مصرف کننده مواد مخدر هستند و امکان اینکه اتاق مصرف توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تامین نشود، مشکلاتی در پی خواهد داشت که سعی کردیم جداسازی‌هایی را انجام دهیم تا مراقبت نسبی صورت گیرد و حال این ۲نفر خوب است و مشکلی ندارند.

حسینی درباره سامان سراها افزود: در یکی از سامان سراها نیز ۶ نفر از مدکاران و چهار نفر از مددجویان کرونا مثبت شدند و خوشبختانه شرایط کنترل و از حالت بحرانی خارج شده است.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران درباه وضعیت پذیرش مددجویان در گرمخانه‌ها در شرایط ایپدمی کرونا گفت: مراقبت‌ها در این مراکز همچون اواخر سال ۱۳۹۸ و آغاز شیوع کرونا ادامه دارد، همچنان مراکز یک بار شست و شو و سطوح آنها روزی سه بار ضدعفونی می‌شوند، ماسک و مواد شوینده بین مددجویان توزیع و جلسات آموزشی به صورت گروهی توسط مددکاران برگزار می‌شود.

وی افزود: اتاق‌های قرنطینه هم همچنان در گرمخانه‌ها فعال است، ارتباط مستمر با اورژانس داریم و همه آن چیزی که باید برای مراقبت از یک فرد در یک خانه باشد، در گرمخانه فراهم کردیم اما دو یا سه زیرساخت از گرمخانه‌ها چالش جدی‌تری داشته و امکانات کافی ندارند که با شهرداران آن مناطق مکاتبه کردیم تا در خصوص فضای جایگزین اقدام کنند.

اسکان ۸۹ هزار و ۶۸ مددجو در گرمخانه‌ها و سامانسراها

حسینی درباره اجرای طرح «زمستان گرم» در سال ۱۳۹۹ و وضعیت اسکان افراد بی‌خانمان و کارتن‌خواب در گرمخانه‌ها گفت: در زمستان سال گذشته، حدود ۸۹ هزار و ۶۸ مددجو، در سطح شهر شناسایی و تعدادی به گرمخانه‌ها و تعدادی به سامانسراها منتقل شدند، تعداد بسیاری از این آمار جذب تکراری است.

وی افزود: از این تعداد، یکهراز و ۹۰۰ زن و بیش از ۸۷ هزار مرد در گرمخانه‌ها جذب شدند که به نسبت سال گذشته در جذب مردان ۳۴ درصد افزایش و در میان زنان ۲۵ درصد کاهش داشته‌ایم که در مجموع حدود ۳۲ درصد در جذب افراد بی‌سرپناه افزایش داشتیم، تراکم در زمستان بیشتر بوده و در مجموع بیش از ۴۰هزار نفر در فاصله آبان تا اسفند جذب شدند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران درباره گرمخانه‌های سیار گفت: این گرمخانه‌ها برای روزهای سرد سال راه‌اندازی می‌شوند که سال گذشته در گرمخانه‌های سیار به حدود ۶هزار نفرشب خدمات ارائه شد و دومین سال متوالی بود که مرگ ناشی از سرما نداشتیم، به سطحی از استاندارد خدمات رسیدیم که هیچ فرد بی‌سرپناهی داوطلب حضور در گرمخانه باشد، پشت در بماند و خدمات دریافت نکند.

وی با اشاره به وضعیت احداث سه گرمخانه فرامنطقه‌ای اظهارداشت: در بودجه سال ۱۳۹۹، احداث این گرمخانه‌ها با ظرفیت ۳۰۰ نفر(۲گرمخانه برای آقایان و یک گرمخانه برای زنان) در مناطق چهار، ۱۶ و ۱۹ پیش‌بینی شده بود که بزرگترین چالش پیدا کردن زمین مناسب بود که هم باید در دسترس مددجویان باشد و هم بافت محله را بهم نزند و برای ساکنان آن مشکلاتی ایجاد نکند.

حسینی افزود: زمین‌ها در سه منطقه تعیین شدند اما زمین مورد نظر در منطقه چهار معارض شخصی پیدا کرد، در منطقه ۱۶ پیمانکار محل را به ما تحویل نمی‌داد و در منطقه ۱۹ موضوع حریم پیش آمد و زمینی که در اختیار داشتیم در حریم اتوبان قرار داشت و امیدواریم با همه این مشکلات امسال حداقل یک گرمخانه احداث و به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل سازمان رفاه خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری درباره غیرفعال شدن همراه‌سراها گفت: هیچ گزارشی در خصوص تعطیلی این مراکز نداشتیم و فعال هستند، در منطقه ۱۸ یک همراه سرا و منطقه ۱۱ یک همراه سرای دیگر نیز فعال شدند.

وی افزود: تا پیش از این همراه سراها ردیف بودجه نداشت و برای بودجه سال آینده، ردیف بودجه پیش‌بینی شده و شورای شهر هم همکاری خوبی داشته اشت و ۶ میلیارد تومان برای آن دیده شده است.

حسینی درباره وضعیت معتادان متجاهر در سطح شهر پس از شیوع کرونا گفت: شهرداری تهران هیچ مأموریتی در این باره ندارد و بعضاً همکاری‌هایی با نیروی انتظامی داشته‌ایم، درباره آمار نیز نمی‌توانیم نظر دهیم که کمتر یا بیشتر شده‌اند اما با توجه به اینکه مراکز ماده ۱۶ فعال است، تعداد معتادان متجاهر کمتر شده است و از سطح بزرگراه‌ها نیز جمع‌آوری شدند.

ساماندهی کارگران فصلی

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران درباره ساماندهی کارگران فصلی بیان کرد: براساس آمار مناطق تا پیش از این ۱۲هزار کارگر فصلی داشتیم و هر ساله بحثی برای ساماندهی آنان مطرح بود، از فروردین امسال این طرح با همکاری یک پلتفرم که خدمات در منزل می‌دهند، اجرا می‌شود و به صورت آزمایشی اولین مرکز در منطقه ١١ راه‌اندازی شده است.

وی گفت: روند به این صورت است؛ افرادی که در بانک اطلاعاتی ما هستند با آنان تماس گرفته می‌شود، افرادی که تخصص یا مدرک دارند، خود به خود جذب می‌شوند و از گروه کارگران فصلی خارج می‌شوند، افرادی که تخصص دارند و مدرک ندارند برای دریافت مدرک به مراکز فنی و حرفه‌ای معرفی می‌شوند و افرادی که نه تخصص و نه مدرک دارند، در کارهای خدماتی دعوت به کار می‌شوند.

حسینی با اشاره به اینکه قانون حضور کارگر فصلی در کنار خیابان را منع نکرده است، افزود: با اجرای این طرح می‌توانیم امیدوار باشیم که تا چند سال آینده کارگر فصلی نداشته باشیم و این فرد می‌تواند در خانه خود بنشیند تا به کار دعوت شود که این موضوع نیازمند فرهنگسازی است و سعی می‌کنیم این روند را مدیریت کنیم.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران افزود: فاز اول در ساماندهی کارگران فصلی، ٣ هزار نفر بوده است، در این ایام برای حدود یکصد و ۱۹ کارگر فصلی که از کار افتاده شدند، بسته حمایتی دادیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =