ذخیره‌گاه‌های جنگلی در آذربایجان‌غربی بیش از ۵ برابر شده است

ارومیه- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: طی سال گذشته ذخیره‌گاه‌های جنگلی در استان بیش از پنج برابر سال ۱۳۹۸ شد که نشان‌دهنده توجه بیشتر به منابع طبیعی و خدادادی در استان است.

هادی قاسمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تا انتهای سال ۱۳۹۸ذخیره گاه های جنگلی آذربایجان غربی به ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار می رسید که این رقم در پایان سال گذشته به ۱۰ هزار و ۸۰۰ هکتار افزایش یافت.

وی اضافه کرد: امسال نیز در نظر داریم این رقم را ۵۰ هزار هکتار دیگر افزایش دهیم که در آن صورت به بیش از ۶۰ هزار هکتار می رسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی اظهار کرد: در صورت تحقق برنامه سال جاری، ذخیره گاه های جنگلی استان طی ۲ سال حدود ۳۰ برابر خواهد شد.

قاسمی گفت: آذربایجان غربی یکی از قطب های مهم ذخیره گاه مرتعی و جنگلی در کشور به شمار می رود که می خواهیم این ظرفیت را بیش از پیش شکوفا کنیم.

وی افزود: آذربایجان غربی از نظر برخی ذخیره گاه های جنگلی و نیز گونه‌های گیاهی جنگلی از جمله پسته وحشی، گلابی وحشی، زالزالک، تمشک و بنه از ظرفیت های بالای کشور به شمار می رود.

وی اضافه کرد: با توسعه این گونه ها و ذخیره گاه های جنگلی توانایی صادرات این محصولات به خارج از کشور نیز فراهم می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی بیان کرد: جلوگیری از سیلاب، جذب و ذخیره چند برابری آب توسط گونه های جنگلی، ارز آوری و گردشگری از جمله مزایای توسعه ذخیره گاه های جنگلین است.

آذربایجان غربی، ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی دارد که ۱۰۶ هزار هکتار آن جنگل است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha