مقام بهداشتی نروژ نهاد درمانی اروپا را مقصر شیوع کرونادراین قاره دانست

تهران – ایرنا - «بیورن انگی لارسن» (Bjørn-Inge Larsen) از مقامات ارشد بهداشت در نروژ، شیوع ویروس کرونا در سطح قاره اروپا را متوجه «آژانس کنترل عفونت اروپا» (ECDC) دانست و این نهاد را متهم با خطاهای متعدد در این زمینه کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، تارنمای خبری روسی «اسپوتنیک» با انتشار این خبر افزود: لارسن این آژانس کنترل بیماری اروپایی را متهم به ارتکاب  «خطاهای جدی» در جریان شیوع ویروس کرونا در اروپا کرد.

اسپوتنیک در ادامه گزارش داد: لارسن  که بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳میلادی همچنین یکی از اعضای هئیت اجرایی سازمن جهانی بهداشت بود درمورد خطاهای صورت گرفته از سوی این نهاد گفت: هنگامی که برای نخستین بار ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ میلادی به اروپا سرایت کرد، برخی از کشورها اقدام به بستن مرزهای خود کردند، اما در آنزمان که این نهاد نظارت که مقر آن در نزدیکی استکهلم سوئد است، هشدار داد که بستن مرزها میان کشورهای اروپایی تنها منجر به وخیم تر شدن همه گیری ویروس کرونا می کند.

بنابراین گزارش، این مقام ارشد بهداشتی نروژ به شبکه رادیو و تلویزیون دولتی «ان. آر. کی» (NRK) نروژ درباره اتهامات وارده خود به این نهاد کنترل بیماری اروپایی گفت: حرف های خوب بسیار زیادی می توان درباره این آژانس زد، اما از دیگر سو این آژانس مرتکب خطاهایی در جریان همه گیری ویروس کرونا شده است، این آژانس بطور مرتب به کشورهای اروپایی گوشزد می کرد که مبادا محدودیت هایی در مرزها و ورودی به کشورها اروپایی رخ دهد، اما اکنون همگی ما به خوبی می دانیم که یکی از ابزارهای مهمی که برای محدود ساختن شیوع این ویروس به شمار می روفت همان اعمال محدودیت های ورودی به کشورهای واقع در قاره اروپا بود.

این مقام نروژی  در انتقاد از خطاهای صورت گرفته از سوی آژانس اروپایی گفت: بنابر قانون نوشته شده ای،  چنانچه کشورها به دلایل مصون ماند در برابر شیوع بیماری های عفونی، جهت کنترل آن باید مرزهای خود را ببندند، اما این مساله می تواند نتیجه ای کاملا متفاوت داشته باشد، بنابر همین طرز تفکر،  آژانس کنترل عفونت اروپا در ابتدای شروع ویروس کرونا دراین قاره از کشورهای اروپایی و ازجمله نروژه خواسته بود تا مرزهای خود را باز نگاه داریم.

کشور نروژ هم اکنون بیش از ۱۱۰ هزار مبتلا به ویروس کرونا داشته که از این تعداد ۷۳۶ نفر جان باخته اند.

فرانسه با داشتن بیش از پنج میلیون و ۴۹۰هزار مبتلا به کرونا و ۱۰۲هزار جان باخته بالاترین میزان مبتلایان و جان باختگان به کووید-۱۹ درمیان سایر کشورهای اروپایی را دارد.

هم اکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا از مرز ۱۴۷ میلیون و ۸۰۰هزار نفر عبور کرده که از این تعداد بیش از سه میلیون ۱۰۰هزار نفر نیز جان باخته اند.

**۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha