کشتارگاه صنعتی دام سرعین بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

اردبیل - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: کشتارگاه صنعتی دام سرعین هم اکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش ایرنا، بهلول تکلوی روز دوشنبه در بازدید از کشتارگاه صنعتی دام در حال احداث شهرستان سرعین با بیان اینکه این کشتارگاه توسط بخش خصوصی احداث می شود، افزود: کشتارگاه دام سرعین در زمینی به مساحت یک هکتار و زیر بنای سه هزار و ۸۰۰ مترمربع و بر اساس آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون سازمان دامپزشکی کشور ساخته می شود.

وی با اشاره به اینکه با بهره برداری از این طرح علاوه بر ایجاد اشتغال و پویایی منطقه شاهد افزایش بهره وری در تولیدات دامی خواهیم بود، اظهار کرد: ظرفیت سالانه کشتارگاه صنعتی دام سرعین ۱۰ هزار راس دام سنگین و سبک و تولید ۲ هزار و ۲۵۰ تن گوشت است.

وی با اشاره به فعالیت چهار باب کشتارگاه صنعتی دام و چهار باب کشتارگاه صنعتی طیور در نقاط مختلف استان اردبیل بیان کرد: کشتارگاه‌های صنعتی گوشت و آلایش خوراکی سالم ، بهداشتی و مطمئن وارد چرخه مصرف می‌کنند.

او از تلاش برای بهره‌برداری سریع این طرح خبر داد و گفت: تا سه ماه آینده این پروژه به بهره برداری خواهد رسید و با بهره‌برداری از این کشتارگاه تعداد کشتارگاه‌های صنعتی دام استان به پنج باب افزایش خواهد یافت.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل کشتار صنعتی و بهداشتی دام و طیور را از اولویت‌های اداره کل دامپزشکی استان برشمرد و ادامه داد: در سال‌های اخیر پنج باب کشـتارگـاه سنتی دام در استان ساماندهی و بهسازی شده است.

تکلوی با اشاره به وظایف حاکمیتی دامپزشکی در نظارت بهداشتی بر کشتارگاه ها، مراکز تولید توزیع و عرضه فراورده های خام اضافه کرد: تولید فراورده های دامی سالم از ابتدای پرورش دام، طیور و آبزیان تا استحصال فراورده های خام دامی تجت نظارت و کنترل دامپزشکی است.

وی با اشاره به حساسیت ویژه دامپزشکی در تامین امنیت و تضمین سلامت غذایی جامعه افزود: حساسیت موضوع به حدی است که در کشتارگاه های دام و طیور علاوه بر ناظرین و بازرسین بهداشتی، روحانیون ناظر ذبح شرعی نیز بر حلیت  گوشت استحصالی نظارت می کنند.

امام جمعه شهرستان سرعین نیز در این بازدید با تقدیر از دامپزشکی گفت: چرا که تامین امنیت غذایی و تضمین سلامت و بهداشت مواد غذایی و طیب و حلال بودن آن از اولویت های این سازمان است.

حجت السلام و المسلمین محمود اصغری خواستار گسترش خدمات دامپزشکی در مناطق محروم منطقه و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی شد.

فرماندار شهرستان سرعین هم ضمن حمایت قاطع مسئولان از سرمایه گذار بخش خصوصی از نزدیک در جریان روند کاری و مشکلات این پروژه قرار گرفت و برای حل آن قول مساعد داد.

حسن حسن پور برضرورت توجه ویژه به دامپزشکی به عنوان یکی از دستگاههای متولی حوزه سلامت جامعه تاکید کرد  گفت: بودجه و اعتبارات دامپزشکی شهرستان سرعین افزایش خواهد یافت تا در منطقه بیماری دامی وجود نداشته باشد.

شهر گردشگری سرعین در ۲۷ کیلومتری غرب اردبیل واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =