واحدهای تولیدی کردستان در راستای تحقق شعار سال باید حمایت شوند

سنندج- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: واحدهای تولیدی استان در راستای تحقق شعار سال باید حمایت شوند تا شاهد رونق تولید باشیم.

به گزارش ایرنا، خالد جعفری روز دوشنبه در کارگروه رفع موانع تولید استان اظهار داشت: با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال "تولید، مانع زدایی‌ها و پشیبانی‌ها " نامگذاری شده است باید تمام همت خود را برای تحقق این شعار بکار گیریم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ما در یک جنگ اقتصادی قرار داریم و باید تولید را حمایت کنیم، افزود: کارگروه رفع موانع تولید در راستای حمایت از تولیدکنندگان و رفع مشکلات حوزه تولید شکل گرفته و مصوبات آن لازم الاجراست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان عنوان کرد: تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی استان این اطمینان را داشته باشند که در چارچوب قانون ما پیگیر حل مسایل و مشکلات آنها هستیم و آنچه را که در توان داشته باشم، دریغ نخواهیم کرد.

وی از بانک‌های عامل استان هم خواست امسال بیشتر با واحدهای تولیدی استان تعامل داشته باشند تا تولید در استان رونق گیرد.

جعفری در مورد مشکلات شرکت تعاونی مرغداران مریوان اظهار داشت: این شرکت در گذشته یکی از واحدهای نمونه در کشور بود اما در حال حاضر درگیر مشکلاتی شده است که از بانک ملت درخواست داریم مزایده این شرکت را به تعویق بیندازد تا شرکت بدهی خود را تسویه کرده و دوباره فعال شود.

وی همچنین از شرکت شرکت‌های صنعتی استان هم خواست که زمین موردنیاز چند واحد تولیدی استان را که متقاضی زمین در شهرک صنعتی شماره یک سنندج بودند با قیمت کارشناسی شده در اختیار آنها قرار دهند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان در رابطه با درخواست نمانیدگی‌های شرکت‌های پخش دارو دامپزشکی استان مبنی بر ممنوعیت واردات دارو از استان‌های دیگر هم گفت: فعالیت شرکت‌های استان‌های همجوار در کردستان به صورت قانونی صورت گرفته است و ما بخاظر اینکه دارو و واکسن دامی استان با کمبود روبرو نشود نباید از فعالیت آنها در استان جلوگیری کنیم.

وی افزود: اگر برای فعالیت شرکت‌های دیگر در استان ممانعت ایجاد کنیم بحث تولید در کشور لطمه می‌بیند به همین دلیل به شرکت‌های استان توصیه می کنیم توان رقابتی خود را بالا ببرند و آنها هم در استان‌های دیگر درخواست فروش محصولات خود را داشته باشند.

پرداخت ۲ هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های صنعتی کردستان

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز اظهار داشت: سال گذشته مبلغ ۲ هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال تسهیلات به ۱۳۱ طرح و واحد صنعتی توسط بانک‌های عامل استان پرداخت شد.

محمد دره وزمی ادامه داد: سامانه "ستاد تسهیل و رفع موانع تولید" در جهت کاهش روند بررسی حل مشکلات واحدهای تولیدی در استان راه اندازی شده است و واحدهای مشکل دار باید درخواست خود را در این سامانه ثبت کنند.

وی ادامه داد: تمامی دستگاه‌های اجرایی استان در این سامانه عضو هستند و می‌توانند مسایل و مشکلات مربوط به بنگاه‌های تولیدی را رصد کنند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: در راستای تحقق شعار سال و رونق تولید از بانک‌های عامل استان درخواست داریم که بخش تولید را بیشتر حمایت کنند.

در ادامه این جلسه، مشکلات چند واحد تولیدی و صنعتی در استان بررسی شد و در جهت حل مشکلات آنها کارگروه رفع موانع تولید استان مصوباتی را به تصویب رساند.

تصویب شد که مزایده شرکت تعاونی مرغداران مریوان که قرار بود از سوی بانک ملت در اردیبهشت ماه جاری برگزار شود لغو و به زمان دیگری موکول شود تا این شرکت مسایل قضایی خود را پیگیری کرده و بدهی خود را به این بانک تسویه کند و دوباره فعال شود.

تصویب شد که از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی استان به سه واحد تولیدی "سقزسازی سیوان"، "پنجره آرتا" و "پوشاک مفاخری" که مشکل مکان فعالیت داشتند، زمین موردنیاز با قیمت کارشناسی شده در شهرک صنعتی شماره یک سنندج واگذار شود.

درخواست نمانیدگی‌های شرکت‌های پخش دارو دامپزشکی استان هم مبنی بر ممنوعیت واردات دارو از شرکت‌های استان‌های همجوار هم در این جلسه مطرح شد که مسوولان مربوطه این کار را قانونی دانستند و از شرکت‌های استان خواستند توان رقابتی خود را بالا ببرند و آنها هم در استان‌های دیگر درخواست فروش محصولات خود را داشته باشند و استانداری و دامپزشکی استان هم پیگیر مسایل آنها خواهد بود.

همچنین مقرر شد که بانک‌های عامل استان نسبت به معرفی بدهکاران سیستم بانکی که مشمول قانون تسهیل تسویه بدهی می‌شوند به دستگاه‌های اجرایی اقدام کنند تا سازمان صنعت معدن به مشکلات آنها رسیدگی کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha