مرحله دوم واکسیناسیون کرونا در کشور شفاف‌تر خواهد بود

اصفهان - ایرنا - رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مرحله دوم واکسیناسیون علیه کرونا در کشور شفافتر و با تخلف‌های کمتر انجام می‌شود زیرا رده‌های سنی در آن مشخص هستند.

به گزارش ایرنا، کیانوش جهانپور روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در اصفهان افزود: در مرحله نخست واکسیناسیون کرونا نگرانی ها بیشتر بود اما در مرحله بعد شفاف تر انجام می شود زیرا رده‌های سنی مشخص تر است و در مراکز معینی انجام می شود.

وی با بیان اینکه این مرحله عمومی است و از گروه های تخصصی خارج می شود، اظهار داشت: با توجه به راه اندازی سامانه ثبت مشخصات در مرحله دوم وقت افراد گرفته نمی شود و تخلف ها کمتر خواهد شد.

جهانپور درباره مباحث مربوط به امکان سوء استفاده از امحای واکسن کرونا، تاکید کرد: لازم نیست همه واکسن های کرونا پس از خروج از حالت انجماد امحا شود بلکه این موضوع فقط برای اسپوتنیک با توجه به شرایط خارج نگهداری آن مطرح است.

وی با اشاره به اینکه این نگرانی ها با توجه به سهم عمده اسپوتنیک از واکسن های کرونای موجود در کشور بوجود آمد، تاکید کرد: سوء استفاده از واکسن های مازاد و بدون ضابطه در کشور متوقف شد که نوعی مقابله یا پیشگیری از فساد احتمالی می‌باشد زیرا ممکن است عده ای، تزریق متخلفانه را به عنوان " جلوگیری از امحای واکسن " مطرح و توجیه کنند.

جهانپور اضافه کرد: اگر تخلفی در زمینه واکسیناسیون کرونا مشاهده شود یا ناظران سلامت کوتاهی کنند به دستگاه قضایی ارجاع و با آنها برخورد می شود همانطور که در برخی شهرها در این زمینه ورود پیدا کردیم.

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت همچنین با تاکید بر اینکه تا کنون گزارشی از شناسایی ویروس جهش یافته هندی در کشور نداشتیم، گفت: قطعا در روزها و هفته های آینده شاهد ورود آن خواهیم بود اما باید تلاش کنیم که این روند کندتر شود و به تاخیر بیفتد.

وی با بیان اینکه تشخیص این ویروس نیازمند توالی یابی ژنتیکی است و از بین نمونه های مشکوک انجام می شود، خاطرنشان کرد: ۲ جهش اساسی در ویروس کرونا بطور همزمان اتفاق افتاده و موجب نگرانی است که علاوه بر بیماری زایی، شدت و سرایت بیشتر احتمال فرار آن از سد ایمنی و واکسن وجود داشته باشد.

جهانپور ادامه داد: هنوز مستندات علمی قطعی در این زمینه وجود ندارد و امیدواریم چنین اتفاقی نیفتد زیرا اگر اینچنین باشد نیازمند مهندسی مجدد برای بسیاری از واکسن های کرونا خواهیم بود.

مرحله عمومی دوم واکسیناسیون علیه کرونا برای جمعیت بالای ۸۰ سال، بیماران سرطانی و بیماران خاص از سه شنبه هفتم اردیبهشت آغاز می شود؛ مرحله اول واکسیناسیون ویژه کادر بهداشت و درمان و جمعی از افراد در معرض خطر بود.

از اسفند سال ۹۸ تا کنون مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسید و بیش از ۶۹ هزار نفر بر اثر این بیماری جان باختند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha