۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱:۴۲
کد خبرنگار: 2279
کد خبر: 84309518
منبع: مشاوره حقوقی دینا | ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد. source
۵ نفر

برچسب‌ها

از سیر تا پیاز ثبت نام در سامانه املاک و اسکان

سامانه املاک و اسکان که با نام سامانه یکتا املاک نیز شناخته می شود با هدف جمع آوری اطلاعات سکونتی اشخاص و شناسایی خانه‌های خالی راه اندازی شده و بر اساس قانون، تمامی سرپرستان خانوار موظف به ثبت نام در سامانه املاک و اسکان هستند.

از آنجا که در سال های اخیر، خرید ملک توسط عده ای از سرمایه داران و احتکار این املاک در تقابل با نیاز روزافزون جامعه به مسکن، موجبات افزایش سرسام آور قیمت‌های حوزه مسکن را فراهم کرده بود، قانون گذار در سال ۱۳۹۹ اقدام به تصویب ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم نمود. در اجرای این ماده قانونی، وزارت راه و شهرسازی، سامانه‌ای را راه‌اندازی کرد که با عنوان سامانه املاک و اسکان کشور amlak.mrud.ir شناخته شده است. در این مقاله به توضیح این سامانه، همچنین اپلیکیشن سامانه املاک و اسکان که یکی از امکانات مفید این سامانه بوده می‌پردازیم. در پایان نیز به معرفی سامانه ثبت معاملات و املاک کشور iranamlaak.ir پرداخته که با هدف سازماندهی معاملات دفاتر مشاور املاک، راه اندازی شده است.

۱- سامانه املاک و اسکان amlak.mrud.ir

سامانه املاک و اسکان amlak.mrud.ir، که با نام سامانه یکتا املاک نیز شناخته می شود، عنوان سامانه ای است که  با هدف جمع آوری اطلاعات سکونتی اشخاص و شناسایی خانه‌های خالی راه اندازی شده است. بر اساس قانون، کلیه سرپرستان خانوار موظف به ثبت نام در سامانه املاک و اسکان هستند.

مهلت ثبت نام ملک در سامانه املاک و اسکان amlak.mrud.ir برابر اعلام وزارت راه و شهرسازی از ۱۹ فروردین ماه تا ۱۹ خرداد سال ۱۴۰۰ بوده و روند انجام آن بر اساس جدول زمان بندی است که از سوی این وزارت خانه اعلام شده است.

برای ورود به سامانه املاک و اسکان، پس از ورود به صفحه اصلی سامانه، گزینه (ورود به سامانه) را انتخاب نمایید. در مرحله بعد، لازم است که شماره همراه خود را در وارد کرده و دکمه ورود را بزنید. این شماره باید به نام شما و کد ملی شما به ثبت رسیده باشد. در این صورت، رمز ورود به سامانه برای شما ارسال گردیده که با وارد کردن آن می توانید وارد سامانه شوید.

برای  ثبت نام ملک در سامانه املاک و اسکان amlak.mrud.ir، پس از ورود به سامانه، در مرحله اول لازم است که اطلاعات هویتی خود را در سامانه وارد نمایید. بعد از اتمام این مرحله، لیست املاکی که به نام شما ثبت شده است، به شما نشان داده می شود که باید از طریق دکمه (تعیین تکلیف)، وضعیت ملک خود را تعیین نمایید. به این ترتیب که مشخص نمایید مالک هستید، بخشی  از ملک را واگذار کرده، کل ملک را واگذار کرده یا اینکه این ملک، متعلق به شما نیست. در مرحله آخر نیز اطلاعات مربوط به اقامتگاه اصلی و فرعی خود را وارد سامانه نموده و به این ترتیب، فرآیند ثبت نام ملک در سامانه املاک و اسکان amlak.mrud.ir به پایان می رسد. برای راهنمایی بیشتر می توانید مقاله زیر در سایت حقوقی دینا را مطالعه نمایید.

ثبت نام amlak.mrud.ir

۲- اپلیکیشن املاک و اسکان

یکی از امکانات مفیدی که در سامانه املاک و اسکان برای کاربران این سامانه فراهم شده است، امکان دانلود اپلیکیشن املاک و اسکان است. به این ترتیب، افراد بدون نیاز به داشتن کامپیوتر یا لپ تاپ و صرفا با استفاده از تلفن همراه خود می توانند با  دانلود اپلیکیشن املاک و اسکان، وارد این سامانه شده و اطلاعات ملکی و سکونتی خود را ثبت نمایند.

برای دانلود اپلیکیشن املاک و اسکان، لازم است که افراد ابتدا وارد سایت املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir شده و اپلیکیشن متناسب با سیستم عامل تلفن همراه خود را دانلود کرده و سپس آن را نصب نمایند.

لازم به ذکر است که در حال حاضر، فایل نصبی اپلیکیشن املاک و اسکان تنها برای سیستم عامل اندروید برای روی سایت املاک و اسکان قرار داشته و دارندگان گوشی آیفون برای دریافت اپلیکیشن املاک و اسکان، می توانند از طریق گزینه Add to Home screen مرورگر سافاری به سامانه املاک و اسکان رفته و نسخه وب برنامه املاک و اسکان برای آیفون را بر روی گوشی خود نصب نمایند. همچنین، از آنجا که نرم افزار مجزایی برای سیستم عامل ویندوز طراحی نشده، دارندگان کامپیوتر یا لپ تاپ نیز برای ثبت نام ملک در سامانه املاک و اسکان amlak.mrud.ir تنها می توانند از طریق سایت سامانه اقدام نمایند.

برای ورود به  اپلیکیشن املاک و اسکان، متقاضی باید پس از دانلود و نصب این اپلیکیشن، آن را اجرا نموده و کد ملی و شماره همراهی که به نام وی است را در کادرهای مربوطه وارد نموده تا کد احراز هویت شش رقمی برای وی ارسال گردد. در مرحله بعد، با وارد کردن این کد، کاربر می تواند وارد اپلیکیشن املاک و اسکان شده و اطلاعات ملکی و سکونتی خود را ثبت نماید. لازم به ذکر است که نحوه ثبت نام ملک در اپلیکیشن املاک و اسکان مانند نحوه ثبت نام ملک در سامانه املاک و اسکان بوده که در بخش قبل توضیح داده شد. برای دانلود برنامه سامانه املاک و اسکان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

۳- سامانه ثبت معاملات و املاک کشور iranamlaak.ir

در کنار سامانه املاک و اسکان که برابر قانون، ثبت نام در آن اجباری بوده و با ضمانت اجراهای شدید مواجه است، سامانه ای تحت عنوان سامانه ثبت معاملات و املاک کشور iranamlaak.ir نیز از سوی دولت راه اندازی گردیده که ثبت نام در آن برای عموم مردم اختیاری بوده اما دفاتر املاک دارای مجوز از آنجا که موظف به ثبت معاملات خود  در این سامانه و دریافت کد رهگیری بوده، ملزم به ثبت نام در آن هستند.

برای ثبت نام در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور، وارد صفحه اصلی سایت ایران املاک به آدرس iranamlaak.ir شده و بر روی دکمه ثبت نام  کلیک نمایید. ثبت نام برای مشاورین املاک مستلزم وارد کردن کد ملی و شماره صنفی بوده، اما سایر افراد با وارد کردن اطلاعات هویتی خود می توانند در سامانه ثبت نام نمایند.

برای ورود به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور، وارد صفحه اصلی سایت ایران املاک شوید. اکنون بر روی گزینه ورود به سامانه کلیک کرده و با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که در زمان ثبت نام دریافت کرده اید، وارد سامانه ثبت معاملات و املاک کشور iranamlaak.ir شوید.

سامانه ثبت معاملات و املاک کشور iranamlaak.ir امکانات متعددی را برای کاربران خود فراهم کرده است که مهم ترین آن ها عبارتند از : ثبت معاملات املاک و دریافت کد رهگیری توسط دفاتر املاک، مشاهده تعرفه دریافت کد رهگیری، لیست مشاورین املاک دارای مجوز، جستجوی منطقه ای معاملات املاک کشور و هم چنین استعلام کد رهگیری برای سایر افراد.

ورود به سامانه املاک و اسکان

م. خ

منبع: مشاوره حقوقی دینا | ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد. source

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha