۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۱۰
کد خبرنگار: 3113
کد خبر: 84309479
۴ نفر

برچسب‌ها

ادامه مداخلات نظامی آمریکا ، شمال سوریه همچنان ناآرام است

تهران - ایرنا - با ادامه مداخلات نظامی آمریکا به بهانه حمایت نظامی و تسلیحاتی از کردهای سوریه موسوم به «قسد»، شمال سوریه همچنان ناآرام است و در همین چارچوب منابع سوری از زخمی شدن تعدادی از شبه نظامیان کرد در جریان حمله افراد ناشناس در جنوب استان «الحسکه» در شمال سوریه خبر دادند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، تعدادی از شبه نظامیان گروه مسلح «نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه» موسوم به قسد که تحت حمایت نیروهای آمریکایی قرار دارند، در جاده «الهول» در جنوب الحسکه در جریان یک حلمه زخمی شدند.

منابع سوری اعلام کردند که مرکز ایست و بازرسی شبه نظامیان قسد در بزرگراه «الحسکه - الهول» هدف گروههای مسلح ناشناس قرار گرفت که در پی آن تعدادی از شبه نظامیان مستقر در این ایست و بازرسی زخمی شدند.

این منابع به «سانا» گفتند که شبه نظامیان قسد بلافاصله اطراف مکان حمله را تحت محاصره قرار دادند و از دیگر عناصر مسلح در الحسکه درخواست کمک کردند.

شبه نظامیان کرد سوری موسوم به نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه (قسد) همواره از حمایت آمریکا برخوردار هستند. واشنگتن با حمایت از این گروه کرد تلاش می‌کند تا سیطره خود را در مناطق نفت خیز سوریه گسترش داده و به غارت اموال عمومی شمال این کشور ادامه دهد.

چند روز پیش نیز عناصر مسلح به اصطلاح «ارتش آزاد سوریه» وابسته به ترکیه به شدت با شبه نظامیان کُرد مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه با یکدیگر درگیر شده بودند.

ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ به این طرف در ۲ عملیات «سپر فرات» (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات «شاخه زیتون» (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷)، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله «عفرین» و شهرهای «الباب، اعزاز و جرابلس» را اشغال کرد.

ترکیه در ۲۵ مهرماه ۹۸ نیز برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به «نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه» از مناطق مرزی الرقه و الحسکه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد که این عملیات یک هفته‌ای، پس از توافق آتش بس میان آنکارا و واشنگتن متوقف شد و ترکیه به شبه نظامیان کُرد سوریه ۵ روز مهلت داد که تا عمق ۳۲ کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =