۳ فیلم ایرانی از جشنواره فیلم‌های کُردی لندن انصراف دادند

تهران- ایرنا- مستند «فرزندان شب»، «کارواش» و انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» در پی طرح مسائل جدایی طلبانه در جشنواره فیلم‌های کُردی لندن، از این جشنواره خارج شدند.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مستند فرزندان شب و انیمیشن خورشید آسمان، خورشید کاشی محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از جشنواره فیلم‌های کردی لندن خارج شدند.

جشنواره فیلم‌های کردی لندن از سال ۲۰۰۱ آغاز به کار کرده است، در این جشنواره فیلم‌های سینمایی، کوتاه، انیمیشن و مستند که ارتباط مضمونی و محتوایی با فرهنگ کردی دارند، به نمایش در می‌آید.

به نظر می‌رسد جشنواره فیلم‌های کردی لندن با ترویج و برجسته سازی مسایل مورد مناقشه و بی پایه و مطرح کردن آنها در بستر سینما و تمایز میان موقعیت سیاسی و فرهنگی مردمان کرد و … در پی تثبیت بستر و الگویی است که در لایه‌های زیرین به پدیده جدایی‌طلبی می‌پردازد و قرائتی وارونه از فرهنگ و هویت کردی به عنوان کهن‌ترین قومیت ایرانی و منطقه را ارائه می‌دهد.

فیلم مستند فرزندان شب به کارگردانی بهروز نورانی‌پور و انیمیشن خورشید آسمان، خورشید کاشی ساخته زیبا ارژنگ محصول جمهوری اسلامی ایران هستند و با همین هویت به جشنواره‌های مختلف راه یافته و تحت هیچ عنوان و شناسنامه دیگری معنا پیدا نمی‌کنند. آنچه جشنواره فیلم‌های کردی لندن به عنوان کردستان شرقی (کشور سازنده این آثار) از آن یاد کرده خلاف واقع، غیرحرفه‌ای و حرکتی در جهت مخدوش کردن هویت و اصالت این آثار است.

پیش از این نیز محسن سخا، تهیه‌کننده و کارگردان مستند کارواش به همین دلیل فیلم خود را از جشنواره خارج کرده بود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =