بیش از ۷۵ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در خراسان جنوبی پرداخت شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: از سال گذشته تاکنون و برای کمک به بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا بیش از ۷۵ میلیارد تومان تسهیلات در این استان پرداخت شده است.

"غلامرضا اشرفی" روز دوشنبه در دیدار جمعی از مسوولان و نمایندگان کارگری، کارفرمایی و تعاونگران استان با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افزود: با همکاری ۱۳ دستگاه اجرایی، ۱۰ موسسه و بانک عامل، ۶ هزار و ۶۸۷ فقره پرونده درخواست تسهیلات کرونا در بانک‌های عامل تشکیل و از این تعداد به پنج هزار و ۸۰۱ پرونده تسهیلات درخواستی پرداخت شده است.

وی گفت: در سالی که گذشت با وجود شرایط خاص حاکم بر اجتماع و به تبع آن واحدهای تولیدی و برابر مصوبات ستاد ملی و استانی کرونا، فعالیت ۱۴ رسته شغلی بیش از سایر رسته‌ها متاثر از شیوع کرونا قرار گرفت که توسط مسوولان مربوطه شناسایی و برای ارائه خدمات معرفی شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی بیان کرد: در سال ۹۹ به ناچار و ناشی از شرایط کرونا تعداد ۶ هزار و ۳۰۰ نیروی کار تعدیل شدند که با پایش صورت گرفته و با همکاری سازمان تامین اجتماعی، پنج هزار و ۵۰۰ نفر از مقرری بیمه بیکاری در استان خراسان جنوبی بهره‌مند شده‌اند.

وی از تلاش‌ها و همکاری کارفرمایان در کاهش معوقات کارگری در سال گذشته در مقایسه با سال ۹۸ قدردانی کرد و افزود: با تعامل مفید و تشریک مساعی که بین نماینده کارگران و کارفرمایان و مسوولان مربوطه در خراسان جنوبی صورت گرفت، بیش از ۷۰ جلسه به منظور پیگیری موانع و مشکلات واحدهای کارگری در استان برگزار شد.

اشرفی از انجام چهار هزار و ۳۳۳ مورد بازرسی از کارگاه‌های استان خراسان جنوبی خبر داد و گفت: کاهش ۵۶ درصدی حوادث منجر به فوت در کارگاه در سال ۹۹ برآیند تلاش و پیگیری بازرسان کار و تشکل‌های فعال در این بخش است.

وی گفت: با توجه به گرایش خانواده‌ها به فعالیت در حوزه مشاغل خانگی در شرایط کرونا؛ سال گذشته در استان بیش از ۸۸۰ مجوز فعالیت در حوزه مشاغل خانگی صادر شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اظهار داشت: این استان به عنوان یکی از هشت استان بهره‌مند از طرح یارانه دستمزد در کشور بوده است که از ابتدای اجرای طرح تاکنون هزار و ۵۰ نیروی شغل اولی و ۲۸۹ واحد اقتصادی موفق به بهره‌مندی از مزایای این طرح شدند.

وی همچنین از تشکیل ۵۷ تعاونی در گرایش‌های مختلف با اولویت تعاونی‌های دانش بنیان و جوانان در زمینه‌های تولیدی، توزیعی و خدماتی در استان خبر داد و افزود: ۳۷۱ میلیارد تومان سهمیه استان در تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری  بوده که با پیگیری‌های صورت گرفته توسط مسوولان مربوطه و همکاری بانک‌های عامل بیش از ۴۰۴ میلیارد تومان اعتبارات جذب شده از این محل در استان بوده است.

اشرفی گفت: جذب این میزان اعتبار منجر به ایجاد ۶ هزار و ۹۰۰ فرصت شغلی در خراسان جنوبی شده که در مقایسه با کشور جذب حداکثری صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: هر سال پنجم تا یازدهم اردیبهشت ماه به عنوان گرامیداشت هفته کار و کارگر نامگذاری شده و فرصت خوبی در جهت نکوداشت مقام ارزشمند کارگران و پاسداشت زحمات و تلاش‌های این عزیزان به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha