افزایش ظرفیت تولید گاز و میعانات گازی کشور با تمرکز بر ١۵ میدان گازی

تهران- ایرنا- طرح افزایش و نگه‌داشت تولید گاز از میدان‌های دی، سفیدزاخور، هالگان، سفیدباغون، خارتنگ، گردان، ارم، پازن،مدار، توس، باباقیر، بیستون، فاز ۲ آغار به همراه توسعه پالایشگاه گازی فراشبند و نیز ساخت ایستگاه تقویت فشار گاز برای میدان‌های سرخون و شانول در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شرکت ملی نفت ایران، مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی این شرکت اعلام‌کرد: نظر به ضرورت تأمین پایدار زنجیره خوراک پالایشگاه‌های گازی و حفظ تراز گاز کشور، طرح افزایش و نگهداشت تولید گاز از میدان های دی، سفیدزاخور، هالگان، سفیدباغون، خارتنگ، گردان، ارم، پازن، مدار، توس، بابا قیر، بیستون، فاز ۲ آغار به همراه توسعه پالایشگاه گازی فراشبند و نیز احداث ایستگاه تقویت فشار گاز برای میدان‌های سرخون و شانول در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است.

اجرای این طرح بزرگ افزایش و نگهداشت تولید گاز که در قالب یک بسته متشکل از ١۵ میدان طراحی شده است، افزایش تولید گاز و میعانات گازی را به همراه خواهد داشت که مدت اجرای آن چهار سال و منابع اعتباری آن در چارچوب ماده (١۲) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در نظر گرفته شده است.

این طرح که در استان‌های فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمانشاه و خراسان‌رضوی توسط شرکت ملی نفت ایران تعریف شده و مورد حمایت و تصویب هیات مدیره این شرکت قرار گرفته است، افزون بر تحقق شعار سال ١۴٠٠ که با عنوان «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» نام گذاری شده، تأثیر قابل توجهی را در بهبود شرایط اشتغال در این استان ها ایجاد خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، برآوردها نشان می‌دهد که ایران تا سال ۲٠۴٠ همچنان رتبه برتر بزرگترین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد. به نظر می‌رسد به منظور افزایش سهم درآمدی کشور از این پتانسیل عظیم و تکمیل دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران، دستگاه های مرتبط می بایست موضوع اصلاح الگوی مصرف انرژی کشور در دو حوزه فرهنگی و فناوری در دستور کار قرار دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =