۴ متخلف قطع شبانه درختان در مهاباد شناسایی شدند

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: چهار متخلف قطع شبانه درختان در یکی از روستاهای بخش خلیفان این شهرستان شناسایی و تحویل مراجع قضایی شدند.

مجید پاتو روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران یگان حفاظت این اداره چهار متخلف قطع شبانه درختان که بدون اخذ مجوز ۲.۵ تُن اصله درخت را در روستای "برجو" قطع کرده بودند، تحویل مراجع قضایی دادند.

وی افزود: متخلفان  به استناد ماده ۶۸۶ قانون مجازات اسلامی به جزای نقدی و حبس تعزیری محکوم خواهند شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد در خصوص نحوه برخورد با متخلفان قطع درختان جنگلی اضافه کرد: برای قطع هر درخت ۱۵۰ هزار تا یک میلیون تومان جریمه نقدی در نظر گرفته شده است.

«پاتو» با اشاره به افزایش پدیده قاچاق چوب به سبب طرح ملی تنفس جنگل‌های شمالی، ادامه داد: برخی افراد سودجو از افزایش قیمت چوب نهایت سواستفاده را می‌کنند و با قطع درختان کنار رودخانه‌ها و آبراهه‌ها به طور غیرقانونی دست به قاچاق و فروش آن می‌زنند.

وی از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای این شهرستان خواست در صورت مشاهده قطع درختان توسط افراد متخلف مراتب را با استفاده از سامانه گویای ۱۵۰۴ به این اداره اطلاع دهند.

در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مراتع روستایی و ییلاقی و ‌هزار هکتار جنگل وجود دارد که جنگل‌های مهاباد بیشتر در مناطق غربی و در روستاهای «کاولان» و «کوران» واقع شده است.

جنگل‌های مهاباد که جزو جنگل‌های زاگرس شمالی است در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده است و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

آذربایجان‌غربی ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار عرصه ملی دارد که ۱۰۱ هزار هکتار آن را جنگل‌ها تشکیل می‌دهد و نقطه آغاز رویشگاه جنگلی زاگرس محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha