۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۴۹
کد خبرنگار: 1367
کد خبر: 84309295
۰ نفر

برچسب‌ها

کاشان شهر خلاق در حوزه سینما شد

کاشان - ایرنا - رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفت: این شهر در آیین معرفی برگزیدگان نخستین دوره شبکه‎ شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جزو شهرهای خلاق در حوزه سینما شناخته شد.

میثم نمکی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این جشنواره و در حوزه سینما، شهرهای کاشان از استان اصفهان، بندرعباس از استان هرمزگان، بندر انزلی از استان گیلان، قصر شیرین از استان کرمانشاه، تفت از استان یزد، چابهار از استان سیستان و بلوچستان نیز به عنوان شبکه شهرهای خلاق معرفی شدند.

وی خاطر نشان کرد: کاشان در تولید فیلم کوتاه بر پایه تربیت استعدادهای جوان و حرکت در راستای شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه انیمیشن گام‌های مناسبی برداشته است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان اظهار داشت: انجمن سینمای جوان این شهرستان جزو دفترهای ویژه و فعال کشور محسوب می‌شود و امید می‌رود مرحله نخست ساختمان در حال ساخت این انجمن با تامین اعتبار و فراهم شدن تجهیزات مناسب در سال جاری به بهره‌برداری برسد.

نمکی افزود: اکنون پنج آموزشگاه آزاد سینمایی در حوزه مستندسازی و تولید فیلم‌های داستانی کوتاه و تجربی فعال هستند.

اختتامیه جشنواره نخستین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر به صورت مجازی برگزار و شهرهای خلاق در حوزه‌های سینما، ادبیات، موسیقی، مد و لباس، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، صنایع دستی، چاپ و بسته‌بندی، رسانه و مطبوعات معرفی شدند.

به گزارش ایرنا، طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر با نگاه آمایشی و آینده‌نگر از سال ۱۳۹۷ در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح و روند اجرایی آن بر پایه پژوهش و مطالعه از تیرماه سال گذشته با هدف کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، کشف، جذب و پرورش فعالیت‌ها و پیشنهادهای نو و پایدار بومی حمایت از آن‌ها، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی - اسلامی، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق آغاز شد که بر مشارکت شهروندان، هنرمندان، تشکل ها و نهادهای هر شهر متکی است.

این طرح، ابتدا قرار بود در حوزه تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و لباس انجام شود، اما بعد از ارایه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه های سینما، ادبیات، رسانه و مطبوعات و چاپ و بسته‌بندی و هنرهای صناعی و سنتی هم در آن قرار گرفت و فراخوان برای ارسال اثر در تمام این زمینه ها به شهرهای مختلف کشور اعلام شد.

پس از اعلام فراخوان، کارگاه‌های آموزشی نیز در همه استان‌های کشور برگزار شد تا استان‌ها و شهرها با شناخت کامل از شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر طرح‌ها و ایده‌های خود را تدوین کنند.

در هر شهر، شورای برنامه ریزی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر به ریاست فرماندار و دبیری رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور نمایندگان مجموعه‌ای از دستگاه‌های فرهنگی و هنری شهرستان تشکیل و سپس دبیرخانه شهر خلاق فرهنگ و هنر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آن شهر راه‌اندازی شد. پس از آن، شهرها مطابق با فراخوان، نسبت به انتخاب حوزه و شاخه موضوعی اقدام کردند.

هر شهر پس از امضای فرم‌های مربوطه توسط شهردار، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری مرتبط، آن‌ها را با نامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه، به دبیرخانه مرکزی ارسال کرد.

عنوان "شبکه" به مجموعه پنج شهر یا بیشتر از شهرهای خلاقی اطلاق می‌‎شود که در یک حوزه هنری به عنوان شهر خلاق فرهنگ و هنر شناخته شدند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =