۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۴
کد خبرنگار: 3088
کد خبر: 84309293
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

وزیر امور خارجه مکزیک در تکاپوی واکسن به روسیه سفر کرد

تهران- ایرنا- «مارسلو ابراد» وزیر امور خارجه مکزیک پس از تاخیر در حمل و نقل واکسن روسی کرونا، در تلاش برای بردن واکسن به خانه و به منظور طرح موضوع بسته‌بندی "اسپوتنیک وی" در کشورش، عازم روسیه شد.  

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مجله اقتصادی فوربس مکزیک، رئیس دیپلماسی این کشور با هدف پیشبرد گفت‌وگوها در زمینه بسته‌بندی واکسن کرونای اسپوتنیک وی روسیه در خاک مکزیک، با مقامات روسی دیدار کرد.

مقام ارشد مکزیک در اظهارات خود به رسانه های روسی با بیان اینکه پیشرفت خوبی در مسیر گفتگوها حاصل شده گفت: آزمایشگاه دولتی بیرمکس (Birmex) مکزیک با موسسات روسی برای رسیدن به توافق در حال همکاری است.

مکزیک قرارداد تامین ۲۴ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی برای ۱۲ میلیون نفر را در برنامه واکسیناسیون خود داشت. نهاد بهداشتی این کشور (کوفپریس) از اوایل ماه فوریه (بهمن ماه) مجوز استفاده اضطراری واکسن روسی را صادر کرد.

به این ترتیب، به گفته «هوگو لوپز گاتل» معاون وزیر بهداشت مکزیک، این کشور در انتظار دریافت ۴۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی برای ماه فوریه (بهمن)، یک میلیون دوز برای ماه مارس (اسفند) و شش میلیون دوز نیز برای ماه آوریل (فرودین) به سر می برد.

با این وجود، مکزیک تا شنبه این هفته تنها یک میلیون و ۱۰۰ هزار دوز از این واکسن را دریافت کرده است.

مکزیک همچنین در جهت تولید مشترک واکسن آسترازنکا با آرژانتین همکاری داشته که براساس آن این داروی تولیدشده در مقیاس انبوه باید در خاک مکزیک مراحل بسته بندی را طی کند و از آنجا در میان کشورهای منطقه آمریکای لاتین توزیع شود.  

با این همه، به نوشته ال پائیس اسپانیا، در مکزیک به رغم تبلیغات رسانه ای مانند «مکزیک یکی از قدرت های واکسن است»، اما آنها همچنان «با نگاه به خارج» در انتظار واکسن ویروس کرونا منتظر مانده اند.

کشور آمریکای لاتین علاوه بر اسپوتنیک وی، از حدود ۸.۵ میلیون واکسن فایزر بیون تک، ۴.۵ میلیون آسترازنکا، ۴.۵ میلیون سینوواک و ۲.۶۹ میلیون کانسینو چینی استفاده کرده است.

مکزیک با ثبت بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مبتلا و نزدیک به ۲۱۵ هزار جانباخته بر اثر بیماری همه گیر، چهارمین کشور از نظر میزان ابتلا در منطقه آمریکای لاتین است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha