طرح سرشاخه‌کاری درختان گردو در خلخال اجرا می‌شود

اردبیل _ ایرنا _ مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: در ادامه اجرای طرح اصلاح باغ‌های گردو و افزایش سطح بهره‌وری این محصول بهار امسال ۱۲ هزار پیوندک بر روی درختان گردوی قدیمی در این شهرستان سرشاخه‌کاری می‌شود.

محمد شادخاطر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان قدیمی گردو با بکارگیری چند گروه از کارشناسان خبره آغاز شده و ۱۲ هزار پیوندک در ۱۵ هکتار از باغ‌های گردوی خلخال سرشاخه‌کاری خواهد شد.

وی اظهارکرد: برغم هزینه‌های بالای اجرای این طرح با هدف حمایت از گردوکاران فقط ۱۰ درصد از هزینه‌ها از باغداران گردو دریافت شده و ۹۰ درصد را دولت و مدیریت جهاد کشاورزی خلخال تقبل کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: پیشگیری علمی و عملی با سرمای دیررس بهاره با استفاده از ارقام دیرگل ده و دیر برگ‌ده بر روی ارقام بذری نامرغوب گردو از اهداف اجرای طرح است.

وی بیان‌کرد: ادامه کار اجرای این طرح موجب جوان‌سازی باغات گردو و اطمینان از تولید محصول یکنواخت و پربار و بدون آسیب از سرما در آینده خواهد بود.

او اظهارکرد: پیوندک‌های تهیه شده برای اجرای این طرح از نوع چندلر و فرنور بوده که از باغ مادری گردو در استان قزوین تهیه و تامین و برای اجرای طرح  سرشاخه‌کاری بر روی درختان گردو از ارقام نامرغوب بذری آسیب‌پذیر در مقابل سرمای دیررس بهاره استفاده خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گردوی قدیمی که از ۲ سال پیش در این منطقه آغاز شده ، در سال گذشته ۲۰ هکتار باغ گردو پیوندی از رقم تجاری چندلر در مناطق مستعد پرورش باغ‌های گردوی خلخال احداث شده و در سال جاری نیز مدیریت جهاد کشاورزی با تهیه و تامین نهال گردوی چندلر و فرنور اقدام به توزیع آن در بین باغداران گردو و گسترش وسعت باغ‌های گردوی پیشرفته کرده است.

شادخاطر با بیان اینکه سرمای اردیبهشت سال ۹۸ ، ۱۰۰ درصد محصول گردوی باغ‌های این منطقه را از بین برد و خسارات سنگینی به باغداران گردو وارد کرد ، افزود: برای افزایش مقاومت درختان گردو در مقابل سرمای دیررس بهاره علاوه بر اجرای طرح سرشاخه‌کاری گردو ۶ هزار اصله نهال اصلاح شده گردوی چند لر در بین باغداران این شهرستان توزیع شد.

شهرستان خلخال در جنوب اردبیل با بهره‌مندی از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ گردو بزرگترین قطب تولید گردوی استان اردبیل است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =