۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۱۷
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 84309284
۰ نفر

برچسب‌ها

تنش آبی ۳۰ شهر خراسان‌ رضوی را تهدید می‌کند

مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌ رضوی گفت: با توجه به کاهش بارندگی در سال آبی جاری، ۳۰ شهر این استان در تابستان امسال با تنش کمی و کیفی آب آشامیدنی مواجه خواهند بود.

سیدابراهیم علوی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در تابستان امسال شهرهای نیشابور، گلبهار، خواف، تربت جام، مشهدریزه و شاندیز در وضعیت قرمز قرار دارند و میزان مصرف آب در این شهرها بیش از تولید است.
وی خاطرنشان کرد: میزان مصرف و تولید آب در ۱۴ شهر نیز در نقطه سر به سر قرار دارد  که جزو شهرهای نارنجی محسوب می شوند.
علوی ادامه داد: ۱۰ شهر دیگر نیز با مشکل کیفی آب و بالا بودن املاح مواجه خواهند بود که مناطق زرد تلقی می شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌رضوی افزود: نسخه رفع مشکل آب در هر شهر متفاوت است و اقدامات خاصی برای کاهش تنش آبی نظیر حفر و تجهیز چاه‌ها در دست انجام است.

علوی، سرانه مصرف آب در شهرهای استان را ماهانه حدود ۱۳ متر مکعب برای هر مشترک اعلام و تاکید کرد: تنها راه برون رفت از شرایط سخت فعلی مدیریت مصرف است و باید از مصارف غیرضرور آب در روزهای پیش رو پرهیز شود.

وی با بیان اینکه ۲۳۰ روستا در استان نیز در شرایط تنش آبی قرار دارند و از طریق تانکر آبرسانی می شوند، افزود: هزار روستای بالای ۲۰ خانوار نیز در مرز تنش آبی قرار دارند و باید با اقدامات اصلاحی و تقویت منابع آبی از شرایط  فعلی خارج شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌ رضوی افزود: هم اینک ۲ هزار و ۲۷۱ روستا با جمعیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در قالب ۵۰۰ هزار مشترک روستایی زیر پوشش شرکت آبفای خراسان رضوی قرار دارند.

شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی هم اکنون سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از ساکنان روستاها و ۷۲ شهر این استان را زیر پوشش خدمات خود دارد.  

یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی ساکن ۲ هزار و ۵۴۰ روستای این استان هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha