۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۰
کد خبرنگار: 2712
کد خبر: 84309281
۰ نفر

برچسب‌ها

امام جمعه بیرجند: حقوق معوقه کارگران پیگیری شود

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: همه امکانات ما محصول دست کارگران است و باید حقوق معوقه آنان پیگیری و از این قشر پشتیبانی شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز دوشنبه در دیدار با مسوولان و نمایندگان تشکل‌های امور کار و کارگری استان خراسان جنوبی ضمن تبریک ایام ولادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و هفته کار و کارگر گفت: مساله کار و کارگر در دو مرحله عنوان می‌شود، اول در مرحله عام آن که یک بحثی است در جهان‌شناسی و انسان‌شناسی به طوری که شما به هر مصنوعی نگاه کنید چهار علت دارد؛ علت مادی، فاعلی، سوری و غائی که در همه موضوعات و تجهیزات انطباق دارد.

وی افزود: علت مادی این مصنوعات همان مواد اولیه تشکیل‌دهنده آن است، علت صوری این است که در یک قالب خاصی قرار بگیرد و شکلی داشته باشد، علت فاعلی آن هم فرد انجام‌دهنده و درست‌کننده این مصنوعات است، علت غائی نیز این است که برای چه ساخته می‌شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: این علل در بدن انسان نیز وجود دارد، پیکر انسان مواد تشکیل‌دهنده‌ای دارد و در این بدن مواد تشکیل دهنده‌ای است که به شکلی سر هم شده‌اند، این بدن نیز دارای مخلوقی است که انسان را خلق کرده و علت غائی آن نیز این است که هدف از خلق این اعضا در بدن چیست؟

وی اظهار داشت: همه این موضوعات دلیل دارند و این دلایل هدف خلقت است؛ تمام اعضای بدن برای کار آفریده شده است و به دلیل اینکه به فرهنگ بشر دستبرد شده و از تعلیمات انبیا فاصله گرفته است، کار را فقط در بخور و نمیر می‌بینند در حالی که این گونه نیست، کار زوایای مختلفی دارد که یکی از آن کسب روزی است اما در دین کار عبادت است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه دوری از فرهنگ دینی باعث شده مردم به خاطر کسب پول بیشتر سر همدیگر کلاه بگذارند گفت: به همین دلیل کارگران در جامعه ضعیف و ضعیف‌تر می‌شوند و اگر خدا می‌خواست مثل عالم آخرت نیازی به کار در این دنیا هم نبود اما این کار حکمتی‌هایی دارد که امروز به دلیل دوری از فرهنگ دینی فقط به معنای کسب پول در کار نگاه می‌شود.

وی افزود: آنگاه یک هفته را هم به اسم کار و کارگر می‌گذارند در حالی که اگر توانستیم تنها هفت دقیقه از مسائل کارگری بیرون رویم، یعنی از ساختمان استفاده نکنیم، کفش نپوشیم، روی فرش راه نرویم و دیگر خدماتی که ارائه می‌شود، آنگاه می‌توان به معنای خاص کارگر توجه داشت.

امام جمعه بیرجند گفت: این فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر است که پشتیبانی و رفع موانع کنید، حالا ما اگر به وجدان خود بازگردیم که کار بسیار مشکلی نیز هست، می‌بینیم افرادی از نعمات رفاهی بسیاری استفاده می‌کنند، اما حقوق معوقه کارگران را نمی‌دهند در حالی که کارگران و کارفرمایان ولی نعمت ما هستند.

وی افزود: هرچه داریم محصول کار کارگر است و از همه امکانات استفاده می‌شود، امکاناتی که محصول دست کارگران است در حالی که خود کارگران نمی‌توانند از این امکانات استفاده کنند و این خیلی بی‌وجدانی است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: رهبر فرزانه انقلاب بارها فرموده‌اند از این ولی نعمت‌های خود پشتیبانی کنید، ملاحظه می‌کنید ما همه از کارِ کارگر برخورداریم اما کارگران اسیر بی‌توجهی‌ها شده‌اند و مانع که نمی‌توان گفت بلکه سدهای عظیمی جلوی این قشر را گرفته و تمام این ساختمان‌ها، تجهیزات و مزارعی را که می‌بینید محصول دست کارگر است ولی نسبت به پرداخت حقوق آنها بی‌معرفتی صورت می‌گیرد.

وی خطاب به دست‌اندرکاران کار و کارگری در استان اظهار داشت: خیلی سعی کنید که حقوق این طبقه را بگیرید، خود آنان که نمی‌توانند، در پیچ و خم‌های زندگی و اقساط بانکی گیر کرده‌اند، سر کار هستند اما حقوق آنان معوقه است و جرات گرفتن حقوق خود را ندارند چرا که آنان را اخراج می‌کنند لذا شما باید به آنها کمک کنید.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: پیامبر گرامی اسلام (ص) دست این قشر را بوسید و یک هفته به اسم کارگران نیست بلکه همه عمر ما برای کارگران است.

وی افزود: متاسفانه تفکرهای لیبرالی و خودپرستی باعث شده است کارگران به این روز بیفتند و این یک مساله بین‌المللی است، اصل این مشکلات از کشورهای غربی است که نفوذ آنها در کشور ما نیز باعث این مشکلات شده است لذا سعی کنید گره کار مشکلات کارگران را باز کنید و از آنها پشتیبانی کنید.

پنجم تا یازدهم اردیبهشت ماه هفته کار و کارگر نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha