حمایت‌های دستوری ساز و کار طبیعی بازار سرمایه را به‌هم می‌زند

تهران- ایرنا- کارشناس بازار سرمایه گفت: حمایت‌های دستوری همچون دامنه نوسان و تزریق منابع به بازار، می‌تواند ساز وکار طبیعی بازار سرمایه را به هم بزند و موجب ایجاد اثر تورمی شود.  

«مهدی رباطی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره مطالبات فعالان بورس، اظهار داشت: بازار سرمایه یک بازار همگن است و عرضه و تقاضا به شکل قابل توجهی در آن وجود دارد. اما باید توجه داشت که بازار سرمایه عمق زیادی دارد و فعالان این بازار نباید به سمت مطالبه گری از دولت حرکت کنند. نباید از دولت به عنوان نهاد سیاست گذار تقاضا کرد که در جهت حمایت دستوری از بازار گام بردارد.
این کارشناس بازار در خصوص مطالبه‌گری از دولت برای حمایت از بازار توضیحاتی را ارائه و افزود: مطالبه فعالان بازار و نهادهای مالی باید به این سمت باشد که دولت تلاش کند تا استانداردهای یک بازار کارآ در بازار سرمایه حاکم شود. هر حمایت دستوری می‌تواند ساز و کار طبیعی بازار را بهم بزند مثل دامنه نوسان و تزریق منابع به بازار که صرفا موجب ایجاد اثر تورمی خواهد شد.  
این کارشناس بازار سرمایه در این خصوص ادامه داد: این که از دولت انتظار داشته باشیم از بازار حمایت کند و قیمت‌گذاری دستوری را ملغی کند اما در بخش دیگر از دولت بخواهیم که برای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها تخفیف قائل شود دو موضوع کاملا متناقض است.
رباطی افزود: به همین ترتیب معتقدم بازار نباید در انتظار حمایت دولت باشد بلکه دولت باید به سمتی حرکت کند که اصلاحات ساختاری در بازار ایجاد شود تا این بازار بتواند روند طبیعی خود را طی کرده و استانداردها را اجرایی کند.

وی با اشاره به نامه فعالان بازار سرمایه به سران قوا،  اظهارداشت: موضوع این نامه فارغ از محتویات آن، همین که بحث بازار سرمایه را در این سطح از سیاست‌گذاری کشور مطرح کرده است باید به فال نیک گرفت. این نمونه پیشرفت و ارتقای جایگاه بازار سرمایه در سطح سیاست گذاری و حاکمیت کشور است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این نامه از دو بعد قابل بررسی است. بعد اول این است که پر رنگ شدن جایگاه بورس و بازار سرمایه در جلسات هیات دولت و شورای پول و اعتبار، ویژگی خوبی است که البته بارها در جلسات و فضاهای دیگر نیز مطرح شده است. نظر تمامی فعالان بازار این است که با رئیس سازمان بورس باید همانند رییس کل بانک مرکزی در جلسات برخورد شود.
رباطی گفت: باید این نکته را مد نظر داشت که ماهیت بازار سرمایه با دیگر نهادها و بانک مرکزی متفاوت است. عمده دلیل آن این است که سازمان بورس نهاد قانون گذار وتنظیم کننده است و می‌تواند در خصوص مسایل مرتبط سیاست‌گذاری کند.

وی یادآور شد: در خصوص بخش نخست این نامه که حضور رییس سازمان بورس در شئون حاکمیت و سیاست است، کاملا بحث مناسبی به شمار می رود، اما در خصوص حمایت مستقیم دولت از بازار باید این توقع میان فعالان ایجاد شود که حمایت دولت می‌تواند در جهت اصلاح ساختار بازار روی دهد نه اینکه اقدام به تزریق پول و بهبود وضعیت شاخص شود.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: تسهیل در روند عرضه‌های اولیه، تسهیل در روند افزایش سرمایه‌ها و ایجاد جذابیت در بازار سرمایه، استاندارد کردن معاملات و ملغی کردن قوانین غیراستاندارد می‌تواند بازار را به سمت پویایی سوق دهد.

به گزارش ایرنا، شاخص بورس تهران در معاملات امروز با افت ۹۰۹ واحد به یک میلیون و ۱۸۶ هزار واحد رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha