شکاف فضای آکادمیک و اجرایی، مهمترین ضعف معماری در کشور است

تهران- ایرنا- مدرس کارگاه «روند طراحی تا اجرا پروژه دردفاتر معماری» به شناخت وجوه روانشناختی و مردم‌شناختی برای معمار تاکید کرد و گفت: شکاف عمیق کنونی بین فضای آکادمیک و فضای اجرایی، مهمترین ضعف در جامعه معماری کشور است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از دانشگاه سوره، به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، با حضور مهندس میثم مرزوعی درسامانه سیباد دانشگاه سوره، به صورت مجازی برگزار شد.

میثم مزروعی در جلسه اول دوره آموزشی تحت عنوان روند طراحی تا اجرا پروژه دردفاتر معماری گفت: در اجرای پروژه های معماری به دلایل مختلف به معماران اطمینان داده نمی شود. یکی از دلایل اصلی بحث سازه است که اصولا در دانشگاه های کشور تدریس نمی شود و از دیگر دلایل مسئله پلان و زیبا شناسی است که اکثر اساتید دانشجو را به بیراهه می کشانند. در واقع خیلی از دانشجوها از این اصول مذکور چیزی نمی دانند و فقط ماه عسل کار را تئوری می دانند.

وی خاطر نشان کرد: یک بحران جهانی در بازار کار معماری وجود دارد که اندیشه خیلی از معماران در ایران و جهان به دلیل عدم اعتماد کارفرما به اجرا نمی رسد. درکل حیطه اجرایی بسیار مسئولیت زا است و با آن چیزی که روی کاغذ می کشید متفاوت است. اصل جنبه شغل معماری به عمل آوردن است و جدا از لذت طراحی است چون بلوغ طرح وابسته به بخش اجرایی آن است و زمانی که مشغول ساخت می شویم تازه ایرادهای طراحی را متوجه و درگیر مسیر اجرایی پروژه قرار می گیریم.

پروژه همچون یک نطفه است که ما او را به رشد و نمو می رسانیم

وی اظهار کرد: موضوع مهم شناخت و تحلیل پروژه است، پروژه همچون یک نطفه است که ما او را به رشد ونمو می رسانیم. خط مشی و آینده پروژه در همین نکته خلاصه می شود. خیلی از پروژه ها به طراحی رسیده است ولی در بحث اجرایی به دلیل عدم شناخت به عمل نمی رسد.

محال است خود را یک معمار برجسته بدانیم ولی وجه روانشناسی، مردم شناسی و اقتصادی خود را تقویت نکنیم. زیرا شما دریک جزیره جداگانه حیات ندارید، در جغرافیای زیستی مانند بقیه زندگی می کنید و اگر بی تفاوت عمل کنید نه تنها تئوری بلکه تجربی هم طراح نمی شوید. درکل اول شخصیت کارفرما و دوم بودجه، سوم موقعیت پروژه در منطقه و چهارم ضوابط شهرداری و نظام مهندسی حائز اهمیت درحیطه کاری ماست.

به مناسبت هفته معمار دردانشگده معماری وشهرسازی سوره و با همکاری معاونت دانشجویی وفرهنگی دانشگاه، اولین جلسه از جلسات سه گانه دوره آموزشی "روند طراحی تا اجرا پروژه در دفاتر معماری " روز شنبه (۴ اردیبهشت) از ساعت ۱۹ الی ۲۰ در سامانه سیباد دانشگاه سوره مجازی برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =