دانشگاه کردستان در رتبه‌بندی تایمز ارتقا یافت

سنندج- ایرنا- رییس دانشگاه کردستان گفت: بر اساس جدیدترین نتایج منتشر شده از سوی موسسه علمی تایمز، دانشگاه کردستان در رتبه‌بندی تاثیر دانشگاه‌ها ۲۰۲۱ موفق به کسب رتبه کلی ۸۰۰-۶۰۱ شد.

رحمت صادقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در رتبه‌بندی تاثیر تایمز (THE University Impact Ranking) اثرگذاری دانشگاه‌ها بر مبنای فعالیت‌های آنان در راستای اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDGs) بر اساس چهار شاخص پژوهش، مدیریت، توسعه و آموزش سنجیده می‌شود.

وی اضافه کرد: در سومین ارزیابی تاثیر دانشگاه‌ها که توسط موسسه تایمز منتشر شد، یک‌هزار و ۱۱۱دانشگاه از ۹۴ کشور جهان حضور داشتند  و در رتبه‌بندی کلی، دانشگاه منچستر انگلستان و ۲دانشگاه سیدنی و دانشگاه PMIT از کشور استرالیا به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار گرفتند.

صادقی گفت: در لیست دانشگاه‌های تاثیرگذار اسامی ۲۷ دانشگاه ایرانی به چشم می خورد که بیشتر آنها  از دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند و بنا بر نتایج منتشر شده، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حایز رتبه های اول تا سوم شدند.

وی یادآور شد: دانشگاه کردستان در سومین حضور خود، رتبه ۱۵ در بین کل دانشگاه‌های ایرانی و رتبه هفت در بین دانشگاه‌های جامع ایرانی و رتبه جهانی ۸۰۰-۶۰۱ را کسب کرد.

رییس دانشگاه کردستان گفت: پیش از این و در جدیدترین رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور سال ۱۳۹۹ که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام منتشر شد، دانشگاه کردستان با صعود ۱۰ پله نسبت به سال قبل، توانست در میان ۲۰ دانشگاه برتر کشور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اهداف توسعه پایدار شامل ۱۷ مورد شامل نبود فقر، نبود گرسنگی، سلامت و رفاه، کیفیت آموزش، برابری جنسیتی ، دسترسی به آب بهداشتی، انرژی مقرون به صرفه و پاک، اشتغال مناسب و رشد اقتصادی ، صنعت، نوآوری و زیرساخت، کاهش نابرابری، شهرها و جوامع پایدار ،  تولید و مصرف مسوولانه، عملکرد در خصوص کنترل اقلیم ،  زندگی زیر آب ، زندگی در زمین ، صلح، عدالت و قدرت و مشارکت در تحقق اهداف توسعه است.

دانشگاه کردستان در سال ۱۳۵۳ کار خود را با عنوان دانش‌سرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز کرد و در ادامه به عنوان یکی از پردیس‌های دانشگاه رازی کرمانشاه درآمد و در سال ۱۳۷۰ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان «دانشگاه کردستان» به رسمیت شناخت.

این دانشگاه هم اکنون هشت دانشکده شامل زبان و ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی،  علوم پایه، کشاورزی، منابع طبیعی، مهندسی، هنر و معماری، علوم‌ پایه و فنی - مهندسی بیجار است و در حال حاضر ۱۱ هزار و ۲۰۰ دانشجو در ۵۶ رشته کارشناسی،  ۱۱۴ رشته کارشناسی ارشد و ۳۰ رشته دکترا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

این دانشگاه با پذیرش ۴۹۲ دانشجوی خارجی توانسته است در بعد بین المللی هم حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =