۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۵۵
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84309205
۱ نفر

برچسب‌ها

انگلیس اتهام بی‌تفاوتی نسبت به بحران کرونا را ردکرد

لندن – ایرنا – وزیر دفاع انگلیس گزارش جنجالی یک نشریه این کشور مبنی بر این‌که دولت با کاهش محدودیت‌ها نسبت به افزایش آمار جانباختگان کرونایی بی‌تفاوت است مردود اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، «بن‌والاس» روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای اتهامات جدید را کمدی خواند و گفت هیچ کدام از این مسائل صحت ندارد؛ نخست وزیر و دولت روی بحران کرونا متمرکز هستند.

پیشتر نشریه دیلی میل گزارش داده بود که انگلیس با اجرای طرح کاهش محدودیت‌ها می‌رود تا شاهد انبوهی از اجساد قربانیان کرونایی باشد. این نشریه انگلیسی با استناد به اظهارات یک منبع آگاه گفته که بوریس جانسون نخست وزیر این کشور در همین زمینه با «مایکل گوو» معاونش رایزنی کرده است. «گوو» هم نسبت به افزایش آمار مبتلایان و تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها هشدار داده و خواستار استقرار نیروهای ارتش برای حفاظت از مراکز بهداشتی شده است.

پیشتر دفتر نخست وزیری انگلیس این مساله را رد کرده و آن را «دروغی دیگر» خوانده بود. این تحولات درحالی صورت می‌گیرد که مناقشه بین نخست وزیر انگلیس و مشاور پیشین او دومینیک کامینگز بالا گرفته است. کامینگز قصد دارد تا ماه آینده با ارائه مدارکی در مجلس مدیریت کرونایی بوریس جانسون را به چالش کشیده و ثابت کند که او مسئول مرگ ده‌ها هزار قربانی کرونایی است.

این مشاور پیشین و پرحاشیه نخست وزیر انگلیس اواخر اسفند ۹۹ برای اولین بار پس از استعفا در کمیته پارلمانی علم و فناوری، عملکرد وزارت بهداشت کشورش را در نحوه پاسخ به همه‌گیری کرونا، فاجعه تمام عیار خواند و گفت: وزارت بهداشت انگلیس در ابتدای شیوع کرونا، سابقه ناگواری در تامین لوازم محافظ بهداشتی داشته و به همین علت، اجرای طرح واکسیناسیون سراسری کرونا از این نهاد گرفته شد.

اشاره او به بحران کمبود لوازم بهداشتی مانند روپوش، دستکش، نقاب بهداشتی در ابتدای شیوع کروناست که کادر درمانی انگلیس را با مشکلات جدی مواجه ساخت و همین امر منجر به فوت صدها تن از نیروهای بهداشتی در انگلیس شد. کار به جایی رسید که رسانه ها گزارش دادند پزشکان و پرستاران این کشور به ناچار برای تامین نیاز خود به دوخت روپوش با پرده‌های بیمارستان متوسل شده‌اند،  از قطعات پلاستیک زباله برای ساخت ماسک صورت و دست‌کش استفاده کرده و برخی پزشکان متخصص پلاستیک‌های زباله مخصوص جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی را برای ساخت چشم‌بند به کار برده اند.

 با این که پدیدار شدن گونه‌های جدید کرونا، اثر بخشی واکسن‌های موجود را زیر سئوال برده است، اما دولت انگلیس امیدوار است تا تابستان پیش‌رو، دست کم تمام بزرگسالان این کشور نخستین مرحله واکسن کرونا را دریافت کرده باشند. دولت همچنین در چارچوب نقشه راه خروج از قرنطینه امیدوار است تا ۲۱ ژوئن عمده محدودیت‌های کرونایی را رفع کند.

تاکنون بالغ بر ۴ میلیون و ۴۰۴ هزار و ۸۸۲ نفر در انگلیس به کرونا مبتلا شده و ۱۲۷ هزار و ۴۲۸ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =