چهار شهر خراسان رضوی به شهرهای خلاق فرهنگ و هنر پیوستند

مشهد-ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: چهار شهر مشهد، قوچان، تربت حیدریه و نیشابور از این استان به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور پیوستند.

جعفر مروارید روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نخستین دوره معرفی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، با اهمیت نگاه آینده محور و آمایشی در جهت توسعه عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی، تقویت و کاربردی سازی زیرساخت های فرهنگی و هنری موجود و حمایت از طرح های خلاق برآمده در بسترهای بومی و محلی شکل گرفت.

وی بیان کرد: گام نخست این اقدام، شناسایی ظرفیت های کالبدی و انسانی، داشته ها و بن مایه های فرهنگی و هنری در مناطق مختلف کشور بود که با اعلان فراخوانی در سال ۱۳۹۸ آغاز شد و بیش از ۳۶۷ شهر از سراسر کشور طرح ها و ایده های خود را به دبیرخانه ارسال کردند و پس از چندین مرحله ارزیابی و داوری آثار رسیده، ۱۴۳ شهر در ۹ موضوع ادبیات، موسیقی، صنایع دستی و سنتی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، مد و لباس، سینما، رسانه و مطبوعات و چاپ و بسته بندی به مرحله پایانی راه یافتند.

وی اظهار داشت: باعث مسرت است که امروز چهار شهر خراسان رضوی نیز موفق به کسب بالاترین امتیازات و رتبه برگزیده برای حضور در شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر شناخته شدند و به این ترتیب نیشابور و تربت حیدریه به عنوان شهرهای خلاق ادبیات، قوچان شهر خلاق موسیقی و مشهد مقدس شهر خلاق رسانه و مطبوعات معرفی شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تبریک این موفقیت به جامعه فرهنگی و هنری استان، مسوولان و مدیران شهری و شهرداری ها و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار امیدواری کرد این موفقیت، تداوم بخش حرکت های تاثیرگذار فرهنگی و هنری در استان، متناسب با شرایط نوین گام دوم انقلاب باشد.

به گزارش ایرنا،  طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر با نگاه آمایشی و آینده نگر از سال ۱۳۹۷ در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح و روند اجرایی آن بر پایه پژوهش و مطالعه از تیرماه سال گذشته با هدف کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، کشف، جذب و پرورش فعالیت‌ها و پیشنهادهای نو و پایدار بومی حمایت از آن‌ها، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق آغاز شد که بر مشارکت شهروندان، هنرمندان، تشکل ها و نهادهای هر شهر متکی است.

این طرح، ابتدا قرار بود در حوزه تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و لباس انجام شود، اما بعد از ارائه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حوزه های سینما، ادبیات، رسانه و مطبوعات و چاپ و بسته بندی و هنرهای صنایع دستی و سنتی هم در آن قرار گرفت و فراخوان برای ارسال اثر در تمام این زمینه ها به شهرهای مختلف کشور اعلام شد.

پس از اعلام فراخوان، کارگاه های آموزشی نیز در همه استان های کشور برگزار شد تا استان ها و شهرها با شناخت کامل از شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، طرح ها و ایده های خود را تدوین کنند.

در هر شهر، شورای برنامه ریزی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر به ریاست فرماندار و دبیری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور نمایندگان مجموعه‌ای از دستگاه‌های فرهنگی و هنری شهرستان تشکیل و سپس دبیرخانه شهر خلاق فرهنگ و هنر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آن شهر راه‌اندازی شد.

پس از آن، شهرها مطابق با فراخوان، نسبت به انتخاب حوزه و شاخه موضوعی اقدام کردند. هر شهر پس از امضای فرم‌های مربوطه توسط شهردار، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری مرتبط، توفیقات خود در رشته مزبور را با نامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه، به دبیرخانه مرکزی ارسال کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =