کشت گل گلایول برای نخستین بار در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

شهرکرد- ایرنا- مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری از آغاز کشت گل گلایول(Gladiolus) برای نخستین بار در پنج هکتار از سطح اراضی کشاورزی استان خبر داد و گفت: با توجه به حاصلخیز بودن اراضی کشاورزی و شرایط آب و هوایی مناسب، این سطح کشت به صورت پایلوت اجرا شده است.

به  گزارش ایرنا، ابراهیم شیرانی روز دوشنبه در حاشیه دیدار از اجرای طرح کاشت گل گلایول توسط یک سرمایه‌گذار استان گرگان در چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه گل گلایول در زمره گل شاخه بریده و از خانواده زنبق و پیازی است، افزود:با کشت پیاز این گل برای نخستین بار، در صورتی که نتیجه مطلوب باشد در سال‌های آینده نیز این گیاه به عنوان کشت جایگزین در مناطق مستعد استان تولید خواهد شد.

وی به رویش انوع گل‌های وحشی و خودرو از جمله لاله واژگون در استان اشاره کرد و گفت: آب و هوای استان ظرفیت توسعه گل شاخه بریده را دارد.

شیرانی اظهار داشت: پیاز این گل در نقاط گرمسیر و جنوب کشور در فصل پاییز و زمستان کشت و اوایل بهار برداشت می‌شود اما در این استان بعد از رفع سرمای بهاره ، در اردیبهشت‌ماه کشت و پس از یک دوره ۸۰ روزه برداشت می‌شود.

مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در این دوره در هر هکتار ۳۰۰ هزار پیاز گل گلایول مورد کشت قرار می‌گیرد که پیش‌بینی می‌شود از این سطح یک میلیون شاخه گل بریده گلایول برداشت شود.

وی با اشاره به شرایط استان و روزهای خنک تابستان، میزان تابش و ارتفاع بالا ، افزود: کیفیت این گلها برای صادرات مطلوب خواهد بود.

سرمایه‌گذار طرح گشت گل گلایول در چهارمحال و بختیاری نیز گفت:برای نخستین بار پنج هکتار از اراضی این استان زیر کشت گل گلایول قرار گرفت و برای یک‌هزار نفر روز اشتغال ایجاد شده است.

حمید گَلَوی‌زاده افزود: در این سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار پیاز گل کشت خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود تا ۹۰ درصد بازدهی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه زمان کشت تا برداشت هر دوره گل گلایول ۸۵ روزه است، اظهارداشت: بازار فروش این گل‌ها کشورهای حوزه خلیج فارس و بازار داخلی است.

به گزارش ایرنا، هم‌اکنون ۶۷ هزار بهره‌بردار با تولید سالانه ۱.۵میلیون تن انواع محصولات در استان در حوزه کشاورزی فعال است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha