شعله امید، گرمابخش یک هزار و ۴۳۹ روستای استان فارس

شیراز - ایرنا- توسعه گاز رسانی در استان فارس به ویژه در هشت سال گذشته از جمله اقدامات شایان توجه دولت است که موجب دگرگونی وضعیت معیشت و زندگی مردم به ویژه در مناطق کم برخوردار و محروم استان فارس شده و چیرگی بر محرومیت در این مناطق با توسعه گازرسانی و رشد صنایع محقق شده است.

مروری بر آمار روستاها، شهرها و واحدهای صنعتی تولیدی برخوردار از گاز طبیعی در هشت سال گذشته نشان از فعالیت مستمر دولت تدبیر و امید در این عرصه دارد تا جایی که آمارها از رشد بیش از ۲ برابری شمار روستاهای بهره‌مند از گاز طی این مدت حکایت دارد.

بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۲ ، شمار روستاهای برخوردار از گاز در این استان ۶۷۷ روستا بود که این آمار در هشت  سال فعالیت این دولت رشد افزون بر ۲ برابر داشته و گویای عملیاتی شدن نهضت گازرسانی است.

 در این بازه زمانی ،  یک هزار و ۴۳۹ روستا در استان فارس از مزایای گاز طبیعی برخوردار شده‌اند و بدین ترتیب، شمار روستاهای دارای  این مزیت به ۲ هزار و ۲۰۷  روستا رسیده است.

 توسعه‌ گازرسانی به نقاط روستایی و شهری با هدف اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، محرومیت زدایی و گسترش عدالت اجتماعی در مناطق کمتر توسعه یافته یکی از اهداف دولت یازدهم و دوازدهم بوده است،  در راستای این هدف تاکنون افزون بر ۸۸.۲ درصد جمعیت روستایی استان فارس از گاز طبیعی بهره مند شده اند.

فارس، پیشتاز در اجرای طرح نظارت بر مصرف بهینه گاز 

مدیرعامل شرکت گاز فارس با برشمردن دستاوردهای توسعه طرح های گازرسانی در استان فارس گفت: استان فارس با تشکیل ستاد کنترل و نظارت بر مصرف بهینه گاز طبیعی از سال ١٣٩۶ ، پایش و رصد مصرف گاز ساختمان‌های اداری، نهادها، سازمان ها، صنایع و مراکز عمومی و انجام بازرسی‌های دقیق فنی با استفاده از دستگاه های دیجیتال و نیروهای متخصص، همچنان و در سومین سال پیاپی ، پیشتاز طرح کنترل و نظارت بر مصرف بهینه گاز در کشور است. 

به گفته حسینی طرح کنترل و نظارت بر مصرف بهینه گاز با هدف پیگیری اجرای بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری به وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی مبنی بر لزوم رعایت مصرف بهینه و ایمن گاز در راستای جلوگیری افت فشار و استمرار جریان گاز اجرا شده است.

در این طرح ملی، تیم های کارشناسی کنترل و نظارت بر مصرف بهینه گاز طبیعی به‌صورت مستمر، مقدار و نحوه مصرف گاز و موتورخانه ها را رصد و تذکرات لازم، راهکارهای مصرف بهینه، صرفه‌جویی و مدیریت این نوع از انرژی را ارائه کردند.

در طرح کنترل و نظارت بر مصرف بهینه گاز که هرساله از نیمه دوم سال در استان اجرایی شد، از ۲۷ هزار و ۶۱۰ ساختمان، بازرسی و برای هزار و ۸۰۷ ساختمان به دلیل رعایت نکردن حداقل یکی از مفاد بخشنامه،  اخطار کتبی صادر شد.

همچنین در این مدت، جریان گاز ۷۸۹ مشترک متخلف نیز به دلیل بی توجهی به اخطارها قطع شد.

تجهیز تیم‌های بازرسی به دماسنج‌های دیجیتال برای افزایش دقت در پایش، تغذیه محتوایی و موثر فضای مجازی، برگزاری دوره‌های آموزشی آنلاین بهینه سازی مصرف گاز به ویژه در زمان افزایش شیوع کرونا، توزیع بروشور، پوستر و افزایش آگاهی مردم، از دیگر اقدامات ستاد کنترل و نظارت بر مصرف بهینه در شرکت گاز استان فارس است.

 گازرسانی به ۵۹۳ واحد صنعتی مشمول مصوبه شورای اقتصاد در فارس

مدیر عامل شرکت گاز فارس  همچنین از اجرای طرح گازرسانی به ۵۹۳ واحد صنعتی مشمول مصوبه شورای اقتصاد در استان  فارس خبرداد و اظهار داشت :  شرکت گاز استان فارس در راستای جهش و پشتیبانی  تولید، اقدامات گسترده ای برای گازرسانی به صنایع استان انجام داده است و با گازرسانی به بیش از هشت هزار و ۱۸۶واحد صنعتی، پیشران در رونق تولید است. 

وی افزود:  بستر لازم برای گازرسانی به هزار و ۱۸۰ واحد صنعتی مشمول مصوبه شورای اقتصاد در استان آماده شده و عملیات گازرسانی  ۵۹۳ واحد صنعتی در حال اجراست.

همچنین، گازرسانی به ۱۳۶ واحد صنعتی در مرحله انتخاب پیمانکار و ۴۵۱ واحد در مرحله طراحی و تهیه اسناد است که با تکمیل آن ها، گام مهمی در توسعه گازرسانی صنایع استان و جهش تولید و اشتغال در سطح استان برداشته خواهد شد.

بر اساس مصوبه سال ۹۵ شورای اقتصاد، شرکت ملی گاز ایران می‌تواند زیرساخت گازرسانی واحدهای صنعتی که سه سال از سوخت مایع استفاده کرده اند را به‌صورت رایگان فراهم کند.

۷۰ پروژه گازرسانی در ۶۵ روستای استان در دست اجراست 

مدیر عامل شرکت گاز استان فارس  در ادامه گفت: ۷۰ طرح گازرسانی در ۶۵  روستای  شهرستان‌های داراب، سپیدان، فراشبند و لارستان در حال اجراست که با بهره برداری از آن ها، آمار روستاهای گازدار استان به بیش از ۲ هزار و ۲۷۲ روستا افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر گازرسانی به روستاهای استان سرعت قابل توجهی گرفته است، اظهار داشت: از مجموع ۲ هزار و ۴۰۸ روستای قابل گازرسانی در فارس تاکنون به ۲ هزار و ۲۰۷ روستا گازرسانی شده است.

مدیرعامل شرکت گاز فارس با بیان این که  همه روستاهای بالای۲۰ خانوار در اولویت گاز رسانی هستند افزود: در حال حاضر به ۸۸.۲ درصد این روستاها در فارس گازرسانی شده و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در صورت تخصیص بودجه تا پایان سال ۱۴۰۰ همه روستاهای مشمول گازرسانی در استان از نعمت گاز برخوردارمی شوند.

در حال حاضر ۳۲۷ هزار و ۵۶۵ مشترک در مناطق روستایی تحت پوشش شبکه گازرسانی فارس قرار دارند.

فارس استان سبز گاز رسانی 

 با تلاش صنعتگران شرکت گاز استان فارس در سال ۱۳۹۹  و با گازرسانی به ۹۷.۳ درصد خانوارها بطور میانگین،  استان فارس به عنوان «استان سبز» کشور  از نظر گازرسانی شناخته شد.

 حسینی مدیرعامل شرکت گاز استان فارس  با بیان اینکه در حال حاضر ۳۲ شهرستان استان فارس "شهرستان سبز" معرفی شده‌است، گفت: با اتمام طرح گازرسانی به شهرهای رستاق، بنارویه، دهرم، جویم، عمادشهر و دهکویه، هیچ شهری در استان از نعمت گاز بی‌بهره نخواهد بود.

حسینی در ادامه افزود: تداوم گازرسانی به شهرها و روستاهای فارس امسال با وجود فشارهای زیاد اقتصادی نه‌تنها متوقف نشد، بلکه با تکیه بر تلاش و همت صنعتگران گاز استان، شتاب بیشتری گرفت، به‌طوری که درصد بهره‌مندی خانوار شهری از گاز طبیعی به ۹۸.۷ درصد و خانوار های روستایی به ۹۵.۹ درصد رسیده است.

به گفته وی، هم اکنون یک میلیون و ۵۸۱ هزار  مشترک در بخش‌های خانگی، صنعتی، تجاری و عمومی استان تحت پوشش شبکه گازرسانی  فارس قرار دارند.

حمایت از ۱۵ طرح پژوهشی در شرکت گاز استان فارس

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس همچنین از اجرای ۱۵ طرح پژوهشی در این شرکت خبر داد و گفت: در سال ۹۹ این طرح‌ها در قالب پایان نامه های دانشجویی، رساله دکتری و پروژه های پژوهشی با همکاری و حمایت این شرکت ارائه شده است.

 حسینی افزود: این طرح ها شامل ۹ پایان نامه دانشجویی، دو طرح پژوهشی جاری و چهار پروژه پژوهشی در دست بررسی است که با حمایت مالی شرکت گاز استان فارس در حال اجراست.

به گفته وی، ساخت و تولید نانو فیلتر با هدف بهبود راندمان فیلتراسیون ذرات جامد از گاز طبیعی، طراحی و ساخت دستگاه نشت یاب گاز، تولید نمونه تجاری کنتور ارتقا یافته، ساخت دستگاه آزمون غیر مخرب سرجوش غیر پلی اتیلنی، بومی سازی دستگاه نشت یاب لیزری گاز، طراحی دستگاه هشداردهنده تاسیسات زیرزمینی قابل نصب بر ماشین  های سنگین حفاری و تولید انواع رگولاتورهای گاز صنعتی و خانگی، طرح کاهش تلفات، صرفه جویی مالی، تسریع در خط گذاری لوله ها و بومی سازی کردن فیلترها از جمله طرح‌های پژوهشی در حال اجرای این شرکت در سال ۹۹ است.

حسینی ادامه داد: بهینه سازی شبکه زنجیره تامین گاز در فارس، آنالیز سبک های تعارض سازمانی در شرکت گاز استان فارس، مدیریت منابع انسانی و بهره وری سازمانی و تعیین نقاط بهینه تاسیس ایستگاه های تقلیل فشار گاز بر اساس پارامترهای پایداری، محیط زیست، ایمنی، کاهش هزینه و میزان مصرف نیز از جمله پایان نامه هایی است که با همکاری و حمایت شرکت گاز استان فارس تهیه و تدوین شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس تصویب طرح های پژوهشی، تشکیل کمیته تجاری سازی در واحد پژوهش شرکت گاز فارس، راه اندازی انجمن نخبگی با هدف ایجاد و توسعه بستر نوآوری جهت شتاب‌دهی به روند دستیابی به فناوری‌های مدنظر صنعت گاز، امضاء قرارداد پژوهشی شرکت گاز استان فارس با دانشگاه های آزاد اسلامی واحد شیراز و دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس با هدف بهره گیری از ظرفیت علمی این دانشگاه ها، بررسی موانع و مشکلات پیش روی صنعت گاز و ارائه راهکارهای گذر از گلوگاه های این صنعت، انعقاد تفاهم نامه همکاری و ایجاد کمیته مشترک تدوین استاندارد تجهیزات گازی با همکاری متخصصان اداره کل استاندارد فارس و شرکت گاز استان و حمایت از پایان‌نامه ها و رساله های دانشجویی مرتبط با حوزه فعالیت شرکت گاز را از دیگر اقدامات واحد پژوهش شرکت گاز ذکر کرد.

حسینی تاکید کرد: محصول محوری، نوآوری، صرفه اقتصادی و مرتبط بودن موضوع پژوهش‌ها با نیازهای شرکت گاز از جمله مواردی است که در حمایت از پروژه‌های پژوهشی، ملاک سنجش قرار می‌گیرد؛ چنانچه پروژه‌های پژوهشی این مولفه‌ها را داشته باشند، حمایت مالی و معنوی از آنها انجام خواهد شد و محدودیتی در تعداد پروژه‌های مورد حمایت وجود ندارد.

وی هدف از فعالیت های پژوهشی در این شرکت را ارتباط موثر بین دانشگاه ها و مراکز دانش محور با صنعت و استفاده از مبانی علمی در ارتقاء سازمان و انتقال تجربیات همکاران با مراکز علمی دانست و گفت: انجام پژوهش های کاربردی و ایجاد رابطه هدفمند و بلندمدت با دانشگاه‌ها جهت استفاده حداکثری از مراکز علمی، یکی از سیاست های اصلی شرکت گاز استان فارس است و واحد پژوهشی و فناوری گاز استان همواره از پتانسیل دانشگاه های مطرح کشور در حوزه های مختلف بهره می گیرد.

گاز رایگان برای مشترکان کم مصرف 

بیش از ۲۱۹ هزار مشترک گاز خانگی در مناطق مختلف شهری و ‌روستایی استان فارس ، از تخفیف ۱۰۰ درصدی در قبوض گاز بهره‌مند شدند.مدیرعامل شرکت گاز فارس با اشاره به اجرای طرح بخشودگی گازبهای مشترکان خانگی کم مصرف از دی‌ماه ۱۳۹۹گفت:  دراین طرح ۲۱۹  هزار و ۱۹۲ مشترک خانگی از تخفیف ۱۰۰ درصدی گازبها برخوردار شده و گاز را بدون پرداخت قبض، مصرف کردند. 

 حسینی افزود: این طرح با هدف تشویق مشترکان به رعایت الگوی مصرف بهینه گاز و ترغیب مشترکان پرمصرف به تغییر رفتار مصرف اجرا شد و در این بازه زمانی همچنین  ۳۴۷ هزار و ۶۲۷ مشترک شهری و روستایی از تخفیف ۱۵ درصدی قبوض گاز بهره مند شدند.

وی از اعمال مجموعا بیش از ۴۰ میلیارد ریال تخفیف  شامل بخشودگی در قبوض گاز مشترکان کم مصرف خبر داد و گفت: در استان فارس ۳۵ درصد مشترکان کم مصرف و خوش مصرف از مزایای طرح بخشودگی ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی گازبها در سه ماهه آخر سال  ۱۳۹۹ برخوردار شدند.

حسینی ادامه داد: مشترکان پرمصرف گاز نیز می‌توانند بارعایت الگوی مصرف از تخفیف گازبها در ایام سرد سال بهره‌مند شوند.

براساس مصوبه هیات وزیران، از دی‌ماه ۱۳۹۹ مشترکان خانگی که میزان مصرف آن‌ها کم‌تر از الگوی تعیین شده بود، شامل تخفیف ۱۰۰ درصدی روی قبوض گاز خود شدند. این بخشودگی شامل گازبها  مشترکین و هزینه‌های مرتبط با آن (مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) می‌باشد. مشترکین شامل بخشودگی صرفاً می بایست مبلغ مربوط به بیمه حوادث ناشی از مصرف گاز که برای مشترکین خانگی شهری ماهیانه ۲۰۰ تومان و برای مشترکین خانگی روستایی ماهیانه ۱۰۰ تومان می باشد، پرداخت نمایند. لذا این مشترکین پیامک قبض آنها فقط شامل بیمه مذکور می باشد که این مبلغ دریافتی نیز مستقیماً به شرکت بیمه کننده پرداخت می شود.

ایام سرد محدوده زمانی نیمه دوم آبان تا نیمه اول فروردین ماه هرسال تعریف شده است.هم اکنون  یک میلیون و ۵۸۱ هزار مشترک در بخش‌های خانگی، صنعتی، تجاری و عمومی استان تحت پوشش شبکه گازرسانی فارس قرار دارند.

غلامعباس حسینی مدیر عامل شرکت گاز فارس 

تحقق ۹۵ درصدی اهداف در سال گذشته 

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس از تحقق ۹۵درصدی اهداف کمی این شرکت در زمینه های مختلف در سال جهش تولید خبر داد. حسینی گفت: در سال ۹۹ با توجه به اهداف کمی مشخص شده از سوی شرکت ملی گاز برای شرکت گاز استان فارس، جذب ۶۶ هزار مشترک جدید تعریف شده بوده که با تلاش‌های صنعتگران گاز فارس در مسیر خدمات رسانی به مردم، ۷۰ هزار و ۵۷۸  مشترک جدید جذب شد که این موضوع تحقق ۱۰۷ درصدی برنامه ابلاغی را نشان می دهد.

وی با اشاره به اجرای ۳۴ هزار و ۳۸۳ انشعاب جدید گاز در فارس گفت : این میزان انشعاب، نشان از تحقق ۱۰۰.۵ درصدی اهداف کمی شرکت گاز استان در نصب انشعابات جدید است.
مدیرعامل شرکت گاز فارس با اشاره به روی خوش گاز به صنایع استان در سال جهش تولید، گفت: اجرای ۴۳۲ طرح گازرسانی به واحد های تولیدی و صنعتی عمده و جزء استان فارس، نیز حکایت از تحقق ۱۴۰درصدی برنامه ابلاغی دارد.

اجرای  طرح های گازرسانی به صنایع، علاوه بر جهش تولید، توسعه اقتصادی، خدمات متوازن گازرسانی و کاهش آلودگی هوا، ایجاد ارزش افزوده، اشتغال زایی، صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی و کاهش هزینه ها را به ارمغان آورده است.

به گفته حسینی اجرای بیش از ۴۹۶ شبکه بهره برداری و هزار و ۳۴۵ کیلومتر شبکه گذاری و تحقق ۹۱ و ۷۹ درصدی این برنامه ها از دیگر نتایج تلاش بی‌وقفه جهادگران شرکت گاز فارس در سال ۹۹ است.

مدیرعامل شرکت گاز فارس در ادامه از آمادگی شرکت گاز استان برای رفع موانع توسعه صنایع در سال " تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدائی ها" با اجرای پر شتاب تر طرح های گازرسانی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با اتکا به تلاش همکارانمان در شرکت گاز استان، امسال نیز  گام‌های بلندی در راستای استقرار عدالت و رفاه اجتماعی برداشته شود.

خبرنگاران ایرنا در استان‌ها با ترسیم شرایط و جایگاه کشور در سال ۱۴۰۰، به تبیین دستاوردهای دولت در هشت سال گذشته که همان دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران بشمار می‌آید، پرداختند؛ این دستاوردها در شرایطی حاصل شده که جمهوری اسلامی ایران تحت شدیدترین تحریم ها و فشارهای بین المللی  قرار داشته است.
اخبار و گزارش ها از پیشرفت ها و اقدامات صورت گرفته از سال ۹۲ تاکنون را در پرونده "‌گذر دولت از گردنه های تحریم و فشار اقتصادی" بخوانید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha