پیاده‌ها و موتورسیکلت رانان ۸۰ درصد قربانیان حوادث رانندگی مشهد هستند

مشهد- ایرنا- رییس کمیسوین حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: ۴۹ درصد تلفات مربوط به حوادث رانندگی در سال ۹۹ مربوط به عابران پیاده و ۳۱ درصد مربوط به موتورسیکلت‌رانان بوده است.

مسعود ریاضی روز دوشنبه در نطق پیش از دستور خود در نشست شورای اسلامی شهر مشهد افزود: با اقدامات صورت‌گرفته در حوزه ایمن‌سازی ترافیک و با همکاری پلیس میزان تلفات در حوزه عابران پیاده پنج درصد کاهش یافته‌ است.
وی اضافه کرد: سال ۸۴ تعداد خودروها در کلانشهر مشهد ۲۰۰ هزار دستگاه بوده است که این تعداد در سال ۹۸ به ۹۰۰ هزار خودرو رسیده‌است که این رشد بی رویه تعداد خودروها رگ‌های شهر را مسدود کرده‌ است.
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی باید به این حوزه ورود جدی کنند و افزایش ۴۵۰ درصدی خودرو طی این چند سال با معیارهای جهانی ترافیک قابل کنترل نیست.
ریاضی افزود: البته به رغم این افزایش خودرو، فوتی‌های ناشی از تصادفات در مشهد که در سال ۸۴ تعدادشان ۴۸۴ تن بود در سال ۹۸ به ۲۳۲ تن رسید و این کاهش تلفات در کنار افزایش تعداد خودروها ناشی از اقدامات بسیار موثر در حوزه ایمنی حمل و نقل بوده که شایسته قدردانی است.
وی اضافه کرد: پروژه حق تقدم عابر پیاده از قدامات ارزنده‌ای بود که در این دوره مدیریت شهری رقم خورد و مقرر شد روی ۲۴۰ تقاطع اصلاحات لازم صورت گیرد که اصلاحات روی ۱۰۰ تقاطع از این تعداد سال گذشته انجام شد و امسال نیز اصلاح ۴۰ تقاطع در دستور کار است که البته باید این تعداد افزایش یابد.
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: در حوزه پیاده روسازی نیز نهضتی جدی آغاز شد و طی چهار سال اخیر به اندازه ۱۰ سال قبل پیاده رو ساخته شد.
ریاضی با بیان این که ۲۳ درصد تلفات رانندگی در سطح شهر ناشی از سرعت غیرمجاز است افزود: در تصادف با سرعت ۸۰ کیلومتر شانس زنده ماندن عابر تنها ۲۰ درصد است اما در صورت کاهش پنج درصدی سرعت متوسط شهری، میزان تلفات رانندگی۳۰ درصد کاهش می یاید.
وی با اشاره به آمار جهانی سوانح رانندگی ادامه داد: سالانه تلفات جهانی سوانح رانندگی یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر است و در ایران نیز سالانه ۱۶ هزار تن بر اثر سوانح رانندگی فوت می‌کنند که این میزان نسبت به جمعیت از میانگین جهانی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر است.
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد گفت: سالانه پنج درصد تولید ناخالص ایران صرف جبران هزینه‌های مستقیم تصادف می شود و هر ایرانی ۱۹ روز از سال را برای پرداخت هزینه مستقیم تصادفها کار می‌کند.
هفتم اردیبهشت ماه روز ایمنی حمل و نقل نام‌گذاری شده‌ است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha