استقبال روسیه از اظهارات رئیس جمهوری چک در مورد حادثه انبار مهمات

مسکو - ایرنا- ویچسلاو والودین رئیس دومای روسیه با استقبال از اظهارات رئیس جمهوری چک که خواستار تحقیقات بیشتر در مورد حادثه انفجار انبار مهمات شده بود، آن را واقعبینانه خواند

به گزارش ایرنا، والودین روز یکشنبه در کانال تلگرام خود نوشت: سران چک به این واقعیت پی بردند که جنجال آفرینی بین المللی بدون داشتن مدرکی در دست علیه روسیه، در وهله اول به این کشور ضربه زد.

میلوش زمان رئیس‌جمهوری چک نسبت به صدور حکم‌های زودهنگام و پیشداوری‌ها درباره انفجار انبار مهمات وربتیچ در سال ۲۰۱۴ که پراگ سازمان اطلاعات خارجی روسیه را به دست داشتن در آن متهم کرده بود، هشدار داد.

وی امروز در سخنانی تلویزیونی خاطرنشان کرد که هیچ مدرکی مبنی بر دخالت روسیه در این حادثه در دست نیست و سازمان اطلاعات چک، نقض اصول ایمنی در انبار مهمات و نیز دست داشتن عوامل اطلاعاتی کشورهای دیگر در این حادثه را بررسی می کند.

رئیس دومای روسیه در ادامه مطلب خود نوشت: باید از میلوش زمان تقدیر کرد که در وضعیت پیچیده کنونی که همه (مقامهای این کشور و کشورهای همپیمان آمریکا) دربرابر آمریکا به زانو در آمده اند، واقعبینانه سخن گفت.

وی خاطرنشان کرد که یک سیاستمدار قدرتمند به اشتباه خود اعتراف می کند.

 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفت که باید صبر کرد تا سیاستمداران چک که علیه روسیه جنجال برپا کرده بود، موضع خود را در این شرایط اعلام کنند.   

 وی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه۱ خاطرنشان کرد که سیاستمداران چک در روزهای اخیر هر بار سخنان ضد و نقیض بیان کردند.  

زاخارووا افزود: آنها گفته بودند که گویا مدارک انکارناپذیر نشان دهنده دخالت روسیه در انفجار انبار مهمات در اختیار دارند و معلوم شد که چنین شواهدی در دست ندارند و دلیلی برای ادعای علیه روسیه نبود.  

پراگ اخیرا ۲۱۸ تن از کارکنان سفارت روسیه در پراگ را اخراج کرد و مسکو نیز دست به اقدام تلافی جویانه زد و ۲۰ نفر از دیپلمات های چک را اخراج کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =