آمریکا معتقد است ایران باید از منافع لغو تحریم‌ها منتفع شود

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سخنان عراقچی در کمیسیون متبوع خود گفت: آمریکا معتقد است ایران باید از منافع لغو تحریم ها منتفع شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «ابوالفضل عمویی» در توضیح نشست روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که با حضور «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه برگزار شد، افزود: هرچند جلسات علنی مجلس برای جلوگیری از شیوع کرونا در این روزها برگزار نمی شود، ولی جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رعایت پروتکل های بهداشتی و با حضور ۳۲ نفر از نمایندگان برگزار شد و  معاون وزیر خارجه گزارشی از آخرین روند مذاکرات وین ارائه کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: در این نشست آقای عراقچی تاکید کرد که دور نخست مذاکرات درباره موضوعات کلی انجام شد ولی در دور دوم، مسیر پیش‌رو پرچالش است. البته مسیر حرکت روشن است ولی مشخص نیست به توافق می رسیم یا نمی رسیم.

عمویی تصریح کرد: در این نشست دکتر عراقچی تاکید کرد که هیچ‌گاه مذاکره گام به گام انجام نخواهد شد و فقط درباره گام نهایی صحبت می شود و مواضع کشور بر پایه لغو همه تحریم ها است. البته ابتدا باید درباره اقدامات آمریکا، راستی آزایی انجام شود و بعد از آن ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سخنان معاون وزیر خارجه گفت: آقای عراقچی در این نشست تاکید کرد که آمریکا باید همه تحریم ها را برداشته و برای این کار باید از قوانین کنگره آمریکا یا دستور اجرایی اقدام کند.

وی ادامه داد:  برای لغو تحریم ها بین جمهوری اسلامی ایران و طرف آمریکایی اختلاف نظر وجود دارد و این مذاکرات بین ایران و ۱+ ۴ در جریان است و به صورت جداگانه نیز طرف ۱+۴ با طرف آمریکایی مذاکره می کند.

عمویی با تاکید بر اینکه طبق گفته عراقچی، جمهوری اسلامی ایران بر مواضع خود تاکید دارد، گفت: هم باید تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران برداشته شود و هم اینکه باید نام افراد و نهادهایی که پیش و پس از برجام در فهرست تحریم قرار گرفتند از فهرست تحریم‌ها خارج شود. طرف آمریکایی نیز معتقد است باید ایران از منافع رفع تحریم های منتفع شود.

وی با اشاره به بخش دیگری از این نشست اظهار داشت: در این نشست مطرح شد که مذاکرت جنبه دیگری نیز دارد و آن منافع هسته ای جمهوری اسلامی است که ایران اعلام کرده بعد از لغو تحریم ها به تعهدات برجامی بازخواهد گشت.  

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه بر اساس گفته عراقچی اختلاف نظرهای زیادی بین طرفین وجود دارد، گفت: ایشان گفتند که در مسیر هستیم ولی نه خوشبین هستیم و نه بدبین.  

وی  اضافه کرد:‌ در این جلسه ۲۴ نماینده دیدگاه ها و نظرات خود را درباره منویات رهبر معظم انقلاب، لغو تحریم ها، راستی آزمایی دقیق بعد از لغو تحریم ها، اجرای دقیق اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و نظارت دقیق مجلس بر اجرای آن  بیان کردند.

عمویی خاطرنشان کرد:  نمایندگان حاضر در جلسه با توجه به تجربه منفی از بدعهدی طرف غربی به ضرورت دقت در مذاکرات تاکید کردند.

به گزارش ایرنا در آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام که ۳۱ فروردین ماه در وین پایان یافت، کشورهای مشارکت‌کننده در برجام توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای)، هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود.  

هیات‌ها پس از مشورت در پایتخت‌های متبوع خود، این هفته با از سرگیری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی را دنبال می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =