۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۰۵
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84308453
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام آمریکایی: روند خروج نظامیان آمریکا از افغانستان آغاز شده ‌است

کابل - ایرنا - فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان اعلام کرد که روند خروج نظامیان آمریکایی از پایگاهها این کشور آغاز شده است .

به گزارش  ایرنا، «آستین اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان روز یکشنبه  در نشستی خبری در کابل گفت که  پایگاه های نظامیان آمریکایی به نیروهای ارتش افغانستان سپرده می شود.

وی  خطاب به طالبان گفت که افزایش خشونت‌ها پس از ماه می اشتباه است و آنها باید بدانند که توافق سیاسی تنها راه پایان جنگ افغانستان است.

فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در باره تجهیزات نظامی آمریکا در افغانستان گفت که برخی تجهیزات هستند که باید آنرا انتقال دهند و همچنین آنها می خواهد اطمینان پیدا کند که پایگاهای که در اختیار ارتش دولت  گذاشته می شود.

وی با بیان اینکه رابطه طالبان با القاعده قطع نشده است افزود:آینده افغانستان پس از خروج کامل نظامیان آمریکایی وابسته به اجماع سیاسی در داخل این کشور دارد.

میلر  با بیان اینکه آنها توان حمایت از نیروهای ارتش افغانستان را دارند خاطرنشان کرد حملات طالبان برای تسلط بر افغانستان از طریق جنگ اشتباه است.

رسانه های افغانستان امروز اعلام کردند که آمریکایی ها بزودی سه پایگاه بزرگ و یک فرودگاه را در اختیار نیروهای افغان قرار می دهند.

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در این خصوص گزارش کرد، هفته گذشته، ائتلاف ناتو اعلام کرد که خروج منظم نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان از اول ماه می (۱۱ اردیبهشت ماه) آغاز خواهد شد و ظرف چند ماه تکمیل می‌شود.

خبر آغاز روند خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان در حالی منتشر شده است که پیش از این «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا وعده داده بود تا خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۰ شهریور ماه) تکمیل کند.

این در حالی است که «ذبیح‌الله مجاهد»  سخنگوی طالبان، هشدار داد که مطابق توافقنامه دوحه همه نیروهای خارجی باید افغانستان را ترک کنند و  اگر نیروهای خارجی نتوانند در تاریخ تعیین شده از کشور ما خارج شوند، مسلما مشکلات بیشتر خواهد شد و کسانی که نتوانسته اند توافق نامه را رعایت کنند مسئولیت آن را خواهند داشت.

براساس توافق‌نامه‌ی دوحه که سال ۱۳۹۸ میان امریکا و طالبان امضا شد، نیروهای خارجی باید تا اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) از افغانستان خارج می‌شدند.

طالبان پیش از این هشدار داده بودند در صورتی که نیروهای خارجی در مهلت تعیین‌شده افغانستان را ترک نکنند، از نظر این گروه تخطی از توافق‌نامه‌ی دوحه تلقی می‌شود و آنان حملات به این نیروها را از سر خواهند گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha