آرامگاه شهید محمد منتظر قائم در یزد گلباران شد

یزد- ایرنا- همزمان با پنجم اردیبهشت ماه سالروز شهادت محمد منتظر قائم نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان یزد که در چنین روزی در حمله نظامی آمریکا به ایران در سال ۱۳۵۹ در صحرای طبس به شهادت رسید ،در مراسمی گلباران و عطرافشانی شد.

طبس در حال حاضر یکی از ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی است، این شهید بزرگوار سال ۱۳۲۷ هجری شمسی در شهر تاریخی فردوس در شمال خراسان جنوبی فعلی در یک خانوادهٔ مذهبی به دنیا آمد، در کودکی به یزد رفت و به ادامهٔ تحصیل پرداخت.

همزمان با تظاهرات ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲، در صف مبارزان با حکومت شاه درآمد و پس از پایان خدمت سربازی در شرکت توانیر مشغول به کار شد و همزمان برای استقرار حکومت اسلامی با تشکیل گروهی به مبارزه پرداخت.

او در سال ۱۳۵۱ دستگیر و زندانی شد و بعد از پیروزی انقلاب در سال ۵۷، به عنوان نخستین فرمانده سپاه پاسداران یزد انتخاب و مسوول بنیانگذاری و تشکیل سپاه استان شد و پیکر پاکش در آرامستان خلدبرین شهر یزد دفن است.

به گزارش ایرنا، مراسم یادشده با حضور جمع محدودی از مسوولان محلی با رعایت نکات بهداشتی همراه با غبارروبی و عطرافشانی و اهدای شاخه‌های گل برگزار شد.

مسوولان و خانواده شهدا با حضور بر سر قبر این شهید والامقام  علاوه بر ادای احترام با اهداف و آرمان‌های مقدس شهدا تجدید میثاق کردند.

پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ (آوریل ۱۹۸۰) هواپیماها و بالگردهای آمریکایی وارد فضای پروازی ایران شدند ولی چند فروند هواپیما و بالگرد نظامی آنها بر اثر نقص فنی و وقوع توفان شن در صحرای طبس از بین رفت و دچار شکست سختی شدند. 

در این حادثه که از آن به عنوان امداد الهی یاد می‌شود شماری از نیروهای آمریکایی در آتش سوختند و باقیمانده نیروها فرار کردند بدین‌ ترتیب پنجه عقاب به طور کامل شکست.

به گزارش ایرنا ، هواپیماهای متجاوز آمریکایی با هدف آزادکردن جاسوسان خود به خاک ایران تجاوز کرد که با امدادهای غیبی در صحرای طبس سرنگون شدند.

صحرای طبس در فاصله ۱۳۰ کیلومتری جنوب این شهر در مسیر جاده طبس به یزد قرار دارد.

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، حدود چهار هزار شهید تقدیم انقلاب کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =