۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۳۱
کد خبرنگار: 1162
کد خبر: 84308361
۰ نفر

برچسب‌ها

سامانه استانداردسازی کسب و کار در کیش راه‌اندازی شد

کیش - ایرنا - مدیر واحد کار و خدمات اشتغال منطقه آزاد کیش گفت: سامانه هوشمند اشتغال ویژه استانداردسازی شرایط کسب و کار در این جزیره راه‌اندازی شد.

به گزارش ایرنا، محمدعلی جلایر روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به ضرورت توجه جدی کارفرمایان و کارگران به مزایای سامانه اشتغال اظهار داشت: صیانت از حقوق کارگران و حمایت از کارفرمایان و سرمایه گذاران  در بهینه‌سازی فضای کسب و کار جزیره کیش از هداف از راه‌اندازی این جزیره است.

وی ساماندهی اموراشتغال و ثبت قراردادهای کارگران ، تجمیع اطلاعات افراد شاغل درکارگاه های سطح جزیره، دستیابی به اهداف دولت الکترونیک، کاهش مراجعات اداری و تسهیل دسترسی شرکت ها به قوانین و مقررات کار را از دیگر مزایای این سامانه هوشمند اعلام کرد.

جلایر یادآور شد: پیش از این، قرارداد ۱۲ هزار کارگر در سامانه هوشمند اشتغال ثبت شده و تنها اطلاعات کارگران قابل مشاهده بود، اما در حال حاضر با به روز رسانی این درگاه الکترونیکی ، کارگران و کارکنان می توانند به فایل قراردادهای کار نیز دسترسی داشته باشند.

وی افزود: طبق ماده ۱۰ مقررات اشتغال در مناطق آزاد و ماده ۱۰ قانون کار در سرزمین اصلی، قرارداد بین کارفرما و کارگر در سه  نسخه تنظیم می شود و هرنسخه باید در اختیار کارگر، کارفرما و اداره کار محل فعالیت قرار بگیرد که با راه‌اندازی این سامانه هوشمند، ضمن اعمال قانون از اجحاف به حقوق کارگران در تحمیل قراردادهای سفید کار پیشگیری می شود.

مدیر واحد کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت:  هرگونه اطلاعات مربوط به قرارداد، تغییرات آن و همچنین روند ترک کار باید در سامانه هوشمنداشتغال ثبت شود.

وی افزود: کارفرما موظف است برای جلوگیری از هرگونه ادعایی مبنی بر اخراج و تحمیل خسارت های احتمالی به کارگاه، اطلاعات ترک کار کارگر را در سامانه ثبت کرده تا در صورت طرح دعوا از سوی کارگر به هیات رسیدگی، طبق اطلاعات درج شده در سامانه، صحت یا عدم صحت موضوع اخراج و مدت کارکرد قابل استناد باشد.

به گفته مدیر واحد کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد کیش، مفاد قانون کار در سرزمین اصلی ۲۰۳ ماده بوده که در صورتیکه برای تسهیل امور سرمایه گذاری و اشتغال مفاد مقررات کار مناطق آزاد به ۵۱ ماده کاهش داشته و منعطف تر شده است.

وی افزود: کارگر یا کارفرما به محض ورود به سایت JOB.KISH.IR  و وارد کردن شماره همراه، از سوی سامانه پیامکی سازمان منطقه آزاد کیش رمز عبور دریافت و با وارد کردن رمز عبور قرارداد و اطلاعات کارکنان خود را  به راحتی در سامانه بارگذاری و ثبت کند و  کارکنان و کارگران نیز می توانند قراردادهای خود را مشاهده و دریافت کنند.

منطقه آزاد کیش شامل جزایر کیش، هندورابی، فارور بزرگ و فارور کوچک است و سازمان منطقه آزاد کیش به عنوان نماینده دولت ماموریت دارد این منطقه به محیطی امن، آرام و پاک، برترین مقصد گردشگری برای خانواده ها، قطب علمی آموزشی تحقیقاتی، الگوی توسعه پایدار با بهره‌گیری از فن آوری های نوین و مناسب ترین مکان برای سرمایه گذاری در منطقه خلیج فارس تبدیل شود.

ماموریت این سازمان بر اساس طرح جامع ۲۰ ساله مصوب ۱۳۷۲ آغاز شده و حضور سالانه حدود ۲ میلیون گردشگر داخلی و خارجی و سرمایه گذاران متعدد از نشانه های تحقق این طرح است.

هم اکنون علاوه بر مراکز تجاری و خدماتی، حدود ۳۴۰ واحد صنعتی و خدمات صنعتی با حجم سرمایه گذاری ریالی ۱۰ هزار و ۵۹۳ میلیارد ریال و ۵۳۴ میلیون دلاری در زمینه های مختلف از جمله تولیدات "مصنوعات پلاستیکی، تجهیزات پزشکی، مصنوعات چوبی، بسته بندی مواد غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی" در این منطقه فعال است و دراین واحدها پنج هزارو ۵۶۷ نفر مشغول به کارهستند.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۸ کیلومتری سرزمین اصلی و در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =