رشد ۸۰ درصدی ارزش صادرات در فروردین‌ماه

تهران- ایرنا- رییس کل گمرک ایران گفت: در فروردین امسال هشت میلیون و ۳۰۲ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۵۶ درصد و از لحاظ ارزش ۸۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از گمرک، «مهدی میراشرفی» اظهار داشت: در فروردین ماه سال جاری ۱۰ میلیون و ۳۴۳ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار بین ایران و شرکای تجاری مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۳۲ درصد و ارزش ۶۲.۵ درصد افزایش داشت و مقایسه حجم صادرات و واردات کشور در فروردین ماه سال‌جاری حاکی از تراز مثبت ۱۷۴ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

رییس کل گمرک در مورد مهمترین مقاصد صادراتی کشور گفت: چین با ۲ میلیون و ۲۵۹ هزار تن کالا به ارزش ۹۷۴ میلیون دلار با رشد ۳۷ درصدی وزن و ۸۶ درصدی ارزش نسبت به سال گذشته اولین مقصد صادرات کالاهای ایرانی بود و عراق با یک میلیون و ۵۳۷ هزار تن به ارزش ۴۲۸ میلیون دلار با رشد ۷۷ درصدی وزن و ۶۶ درصدی ارزش در جایگاه دوم قرار گرفت.

وی افزود: امارات با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۴۱۷ میلیون دلار با رشد وزنی و ارزش ۱۷ درصدی، ترکیه با ۱۹۱ هزار تن به ارزش ۱۷۷ میلیون دلار با رشد ۷.۵ درصدی وزن و ۱۴۹ درصدی ارزش و افغانستان با ۴۵۲ هزار تن به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار با رشد ۱۷ درصدی وزن و ۴۲ درصدی ارزش نسبت به مدت مشابه سال گذشته در جایگاه سوم تا پنجم قرار گرفتند که در مجموع پنج میلیون و ۶۳۹ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلار از ایران به این کشورها صادر شد که ۶۸ درصد وزن و ۷۳ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.

به گفته میر اشرفی، در فروردین ماه امسال بنزین نخستین کالا در سبد اقلام صادراتی ایران به خارج از کشور بوده است.

وی اظهار داشت: در ماه نخست سال جاری ۲ میلیون و ۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۷۹۴ میلیون دلار از طریق گمرکات وارد کشور شد که مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته حاکی از کاهش ۱۸ درصدی در وزن و افزایش ۴۷ درصدی در ارزش کالاهای وارداتی است.

میراشرفی خاطرنشان کرد: گوشی تلفن همراه با ارزش ۱۹۸ میلیون دلار، روغن آفتابگردان با ۱۵۰ میلیون دلار، گندم با ۱۰۳ میلیون دلار، برنج با ۸۹ میلیون دلار و کنجاله با ۷۶ میلیون دلار مهمترین اقلام وارداتی کشور در مدت یادشده بوده است.

وی افزود: امارات با ۴۵۳ هزار تن کالا به ارزش ۷۸۸ میلیون دلار با رشد ۱۱۰ درصدی وزن و ۱۱۳ درصدی ارزش، چین با ۲۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۶۵۶ میلیون دلار با رشد ۵۰ درصدی وزن و ۶۴ درصدی ارزش، ترکیه با ۱۷۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۴۷ میلیون دلار با کاهش ۶۷ درصدی در وزن و رشد یک درصدی در ارزش، هند با ۱۳۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار با کاهش ۳۵ درصدی وزن و ۱۹ درصدی ارزش و روسیه با ۱۷۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۲ میلیون دلار با کاهش ۴۸ درصدی وزن و رشد ۳۰ درصدی ارزش پنج کشور اول طرف معامله در حوزه واردات به ایران بودند.

رییس کل گمرک ایران افزود: در مجموع یک میلیون و ۱۵۹ هزار تن از وزن و یک میلیارد و ۹۵۶ میلیون دلار از ارزش کالاهای وارداتی ایران در فروردین ماه سال‌جاری مربوط به پنج کشور نامبرده است و همچنین واردات کالا از این پنج کشور ۶۵ درصد از کل وزن و ۷۰ درصد از کل ارزش واردات کشور را دربرمی‌گیرد.

رییس کل گمرک ایران تاکید کرد: در نخستین ماه سال‌جاری ۹۳۳ هزار تن کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۹۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام گمرک، در ۱۲ ماهه سال ۹۹ در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha