ادامه مانور گارد ساحلی فیلیپین در منطقه مورد مناقشه دریای چین جنوبی

تهران- ایرنا - مقامات فیلیپین روز یکشنبه ۲۵ آوریل /۵ اردیبهشت اعلام کردند، تمرینات دریایی گارد ساحلی این کشور در دریای چین جنوبی به عنوان تلاشی جهت حفظ امنیت قلمرو قانونی این کشور در این آبراه مورد مناقشه ادامه می یابد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شبکه خبری « سی ان ای » سنگاپور، این تمرینات و مانورهای نظامی در نزدیکی  جزیره « تیتو » فیلیپین و منطقه تحت کنترل «اسکاربوروگ شوآل » چین  از هفته گذشته آغاز شد که منجر به از سرگیری بالاترین تنش ها در این منطقه شده است. 

این تمرینات شامل آموزش های ناوبری، عملیات قایق های کوچک و عملیاتِ تدارکات نظامی است.

آخرین نزاع دیپلماتیک میان چین و فیلیپین ماه گذشته در پی حضور هزاران شناور چینی در جزیره « اسپراتلی » صورت گرفت. بیش تر قایق ها در اطراف مجمع الجزایر مورد مناقشه پراکنده شدند. 

چین همواره اعلام کرده است که این شناورها قایق های ماهیگیری بودند. در پاسخ به اقدام چین، فیلیپین نیز شناورهای گشتزنی بیشتری از جمله گاردهای ساحلی و کشتی های ارتشی را برای نظارت بیشتر و جلوگیری از ماهیگیری غیرقانونی به این منطقه اعزام کرد. 

اسکاربوروگ یکی از مناطق سرشار از انواع ماهی هاست که از مدتها پیش میان مانیل و پکن محل مناقشه بوده و از سال ۲۰۱۲ چین کنترل این قسمت را بدست گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha