امکان خرید برق برای صنایع بزرگ از طریق بورس فراهم شد

تهران - ایرنا - سخنگوی صنعت برق گفت: طبق مصوبه سال گذشته هیات وزیران، صنایع بالای ۵ مگاوات از امروز می‌توانند برق موردنیاز خود را از طریق بورس انرژی خریداری کنند.

«مصطفی رجبی مشهدی» روز یکشنبه در پیامی تصویری افزود: هیات وزیران ۲۰ مهرماه پارسال مصوب کرده بود صنایع بالای ۵ مگاوات بتوانند انرژی برق مورد نیاز خود را از طریق بازار بورس و معاملات دوجانبه خریداری کنند.

وی هدف این مصوبه را کاهش و به حداقل رساندن نقش دولت در تعیین قیمت عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: به این ترتیب امکان رقابت فراهم خواهد شدو قیمت در بازار رقابتی شکل می گیرد.

معاون برنامه ریزی اقتصادی شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران ادامه داد: درحال حاضر شرکت توانیر تنها خریدار انحصاری برق است که آن را با تعرفه های تکلیفی به صنایع واگذار می کند.

رجبی مشهدی گفت: اکنون و با این مصوبه صنایع بالای ۵ مگاوات در یک بازار رقابتی برق مورد نیاز خود را از بورس و یا قراردادهای دوجانبه خریداری خواهند کرد و این به نفع آنها است.

وی افزود: اجرای این مصوبه نیاز به فراهم شدن زیرساخت های موردنیاز داشت و از طرف دیگر شرکت ها و صنایع مشمول می بایست کد معاملاتی دریافت می کردند فرصت داده شده بود تا ابتدای اردیبهشت ماه این شرایط فراهم شود.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: درحال حاضر ۶۹۰ صنعت کشور که ۲۷درصد مصرف برق را به خود اختصاص می دهند مشمول این مصوبه شده که بخش عمده ای از آنها کد معاملاتی را گرفته و می توانند فعالیت خود را از امروز آغاز کرده و برق را از بورس یا معاملات دوجانبه خریداری کنند.

رجبی مشهدی ادامه داد: تعداد دیگری هم درحال پیگیری دریافت کد بورسی هستند تا معاملات خود را شروع کنند.

وی افزود: آن دسته از صنایع مشمول که تاکنون اقدامی برای دریافت کد معاملاتی نکرده اند باید به شرکت های برق مراجعه و طی یک قرارداد به آنها اجازه دهند از طرف این صنایع برق موردنیاز را از طریق بورس و معاملات دوجانبه خریداری کنند.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: به این ترتیب صنایع می توانند در یک بازار رقابتی برق خود را خریداری کرده و صنعت برق نیز در اسرع وقت به پول خود دست یافته و به این گونه امکان سرمایه گذاری جدید برای توسعه صنعت برق فراهم شده ضمن آنکه نقش دولت هم کاهش خواهد یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha