۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۰۹
کد خبرنگار: 836
کد خبر: 84308289
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

توجه دولت به چالش های تولید گندم

تهران-ایرنا- دولت ها در ایران بعد از انقلاب اسلامی، روی موضوع خودکفایی در مساله گندم تاکید اساسی داشته و همواره ذخیره این کالای استراتژیک را برای روز های حساس در اولویت قرار داده اند. دولت تدبیر و امید نیز از ابتدای شروع کار خود توجه خاصی به این مساله داشته است.

 گندم استراتژیک ترین کالای کشاورزی است و کشورها روی سرمایه گذاری در تامین گندم مورد نیاز کشور خود  بیشترین تمرکز را دارند.به بیانی ساده تر تامین نان مهم ترین دغدغه دولت هاست و زمانی  این کالای اساسی در بازار موجود نباشد؛ فلسفه کارکردی دولت که تامین رفاه شهروندان است؛ خود به خود زایل می شود. عطف به اهمیت موضوع نان در سپهر سیاست و قدرت،  دولت ها در ایران بعد از انقلاب اسلامی روی موضوع خودکفایی در مساله گندم تاکید اساسی داشته و همواره ذخیره این کالای استراتژیک را برای روزهای حساس و ضروری کشور در اولویت قرار داده اند.

کشت گندم و تصمیمات موفق دولت 

دولت تدبیر و امید هم از همان ابتدا تمرکز و توجه خاصی به اولویت زارعان کشورمان در مساله کشت گندم  داشته و  از همین رو بسته های تشویقی مختلفی از جمله اعلام نرخ خرید تضمینی و تسویه حساب سریع مطالبات زارعان را در دستور کار قرار داده است.  واقعیت امر این است که افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان، اقدام مدبرانه دولت است تا علاوه بر اینکه بخشی از دغدغه‌ ها و رنج‌ های گندمکاران کاهش یابد با خلق انگیزه و رغبت، تولید و اشتغال بالا رود و به تشویقی برای تحویل به‌ موقع گندم تبدیل شود. دولت همچنین، امسال در ابتکار عملی جالب اعلام کرده که به ازای هر کیلوگرم تحویل گندم هزار تومان جایزه به زارع داده می شود. با توجه به قیمت مناسبی که امسال ۵ هزار تومان برای خرید گندم در نظر گرفته شده است، بسته تشویقی دولت کمک موثری به حال زارعان در افزایش میزان کشت و ارتقای کیفیت محصول آن ها خواهد داشت. از سوی دیگر واریز به موقع و تقریبا ۲۴ ساله  بهای گندم به حساب کشاورزان گویای توجه جدی دولت به دغدغه های این قشر از جامعه است.
در توجه جدی دولت و حمایت های پیدا و پنهان شان از زارعان به خصوص در بخش گندم جای تردید و شکی باقی نیست. اما توجه به چند موضوع در این عرصه با توجه به تغییر اولویت زارعان در کل کشور از محصولاتی مثل گندم، جو، ذرت و دانه های روغنی به محصولات صیفی جات و به قولی تره باری ضروری است.

تغییر الگوی کشت و تاثیر آن بر کشاورزی

 طبق بررسی های انجام شده الگوی کشت به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در رشد و توسعه بخش کشاورزی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه که با افزایش جمعیت، رشد تقاضا و بهبود نسبی سطح زندگی مردم روبه رو هستند، دارای اهمیت خاصی است. در همین ارتباط و به عنوان نمونه ما شاهد تغییر الگو و ذائقه کشاورزان از کاشت گندم به صیفی جات در یکی از مناطق مستعد کشاورزی کشور که جلگه "مغان" است هستیم. دیر زمانی اغلب کشاورزان  این منطقه کشت اصلی شان گندم و جو بود و  رضایت بسیار خوبی هم در میان زارعان با توجه به قیمت مناسب آن دوره ها و هزینه کم کاشت زمین وجود داشت.
تغییر زمان و ترقی قیمت ها و از سوی دیگر افزایش افسار گسیخته قیمت اجاره بهای زمین، دیگر به مستاجران زمین،  فرصت کاشت گندم نمی داد. دخل و خرج این محصول با قیمت آب و خود زمین تناسب نداشت. نقطه تغییر از همین جا شروع شد. محصولات صیفی جات به تدریج بیشتر مورد توجه قرار گرفت.  این محصولات با توجه به تغییر قیمت ها در بازار، جذابیت بیشتری برای مستاجران زمین داشت. در محصولات صیفی جات خبری از خرید تضمینی و قیمت مشخص نیست. نوسان قیمت در این حوزه بسیار بالاست و در این سال ها شاهد این مساله بودیم که گوجه فرنگی به عنوان یکی از محصولات پرطرفدار در میان زارعان بزرگ نوسان قیمتی از حدود ۳ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان را در همین سال اخیر تجربه کرده است. دقیقا برای کشاورز این مساله مطرح است که امکان اینکه با کشت محصولی مثل گوجه و خیار احتمال سود کثیر و فراوان بسیار بیشتر از کاشت محصولی با قیمت پایین و کاملا ثابت و مشخص دارد. 

لزوم سیاستگذاری هوشمندانه 
برای همین ضرورت توجهی افزون تر به افزایش کاشت محصولاتی مثل گندم، جو و سایر نهاده های دامی که اتفاقا اقلیم خشک کشور بیشتر سازگار با تولید این محصولات است و نیاز داخلی کشور هم اقتضای تولید بیشتر در این حوزه است؛ می طلبد. توجه به این امر هم ضروری است که گاها در برخی از سال ها به دلیل به زیر کشت رفتن بیش از اندازه محصولات صیفی جات، محصول در زمین رها می شود و از بین می رود. در حالی که در محصولی مثل گندم و جو امکان نگهداری و ذخیره سازی مناسبی وجود دارد. در این عرصه سیاستگذاری هوشمندانه در کشور و در نظر گرفتن بسته های تشویقی بیشتر به کاشت محصولات استراتژیک کشور اولویتی جدی در کشور به نظر می آید.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha