اشتغال‌زایی بیش از ۷۳ هزار نفری در بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که در هفت سال منتهی به پایان ۹۸ در بخش معدن و صنایع معدنی برای بیش از ۱۵ هزار نفر اشتغال مستقیم و برای ۵۸ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم و طی سال ۹۹ نیز برای بیش از یک‌هزار و ۲۸۰ نفر به طور مستقیم و ۶ هزار و ۲۵۰ نفر به طور غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ »وجیه‌اله جعفری» به ارائه راهکارهایی برای تحقق شعار سال پرداخت و افزود: در سال «جهش تولید» شاهد افزایش قابل توجه تولیدات صنایع معدنی از جمله آلومینیوم، طلا، کنسانتره و گندله سنگ آهن، آهن اسفنجی، شمش فولاد و مس کاتد شرکت‌های بزرگ بودیم، به‌طوری که این محصولات بین پنج تا ۶۰درصد رشد را به ثبت رساندند.

وی ادامه‌داد: از نکات بارز عملکرد ایمیدرو به عنوان بازوی توسعه وزارت صنعت معدن و تجارت، توجه به حوزه هایی بوده که با وجود پتانسیل‌های تولیدی و اشتغالی، پیشتر چندان مورد توجه نبودند.

جعفری یادآور شد: فعال‌سازی طرح احیای معادن کوچک و متوسط با همکاری تشکل های بخش خصوصی و مشارکت شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی یکی از همین موارد بوده است، به طوری که این طرح تا پایان پاییز گذشته هدف کل سال قبل را محقق کرد و در ماه های پس از آن، از هدف فعال سازی ۲۰۰ معدن برای سال ۹۹، پیشی گرفت.

این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد: این طرح، علاوه بر منافعی که برای مناطق مربوطه دارد، روشی نوین برای تامین خوراک شرکت های بزرگ شده است.

وی اضافه‌کرد: از دیگر سو همکاری همه جانبه با تشکل ها و مراکز دانشگاهی به منظور تدوین طرح جامع توسعه گوهرسنگ ها (سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی) – که مورد توجه مقام‌های ارشد نظام قرار دارد- یکی از دیگر راهبری هایی است که از سوی ایمیدرو به انجام رسید؛ این بخش با سرمایه های اندک، قابلیت به‌سزایی در ایجاد شغل و درآمدزایی دارد.

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: توجه به زیرساخت ها و تسهیل زمینه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی از دیگر اقداماتی است که شعار سال را عملی می کند؛ در این زمینه تامین آب از خلیج فارس در نیمه دوم سال ۹۹ به عینیت رسید و در پایان سال گذشته سه استان هرمزگان، کرمان و یزد با راهبری ایمیدرو و کمک گرفتن از صندوق توسعه ملی و با مشارکت شرکت های بزرگ، از منبعی جدید برای تامین آب بهره گرفتند.

وی افزود: به‌تازگی فازهای دوم تا چهارم نیز برای انتقال آب از دریاهای جنوبی به استان های اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و همچنین سیستان و بلوچستان آغاز شده است و با تامین آب صنایع و معادن، در مسیر «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» حرکت خواهد کرد.

جعفری اظهار داشت: توجه به توسعه مناطق ویژه اقتصادی در هرمزگان (منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی خلیج فارس) با هدف توسعه صنایع معدنی به ویژه فولاد، درآمدزایی و افزایش صادرات، از سوی ایمیدرو طرح‌ریزی و با مشارکت شرکت های بزرگ اجرایی شده است.

وی ادامه‌داد: این مهم در مناطق ویژه لامِرد و پارسیان نیز اجرایی شده است. منطقه لامرد در ابتدای سال گذشته شاهد افتتاح بزرگ ترین کارخانه آلومینیوم ایران شد و پارسیان نیز در زمستان گذشته، نخستین اسکله اختصاصی را افتتاح کرد و طرح های متعددی را نیز با مشارکت بخش خصوصی کلید زد.

معاون وزیر صنعت گفت: از سوی دیگر به‌زودی سواحل مکران در چابهار نیز در اقدامی مشابه، میزبان صنایع معدنی و تولیدات این بخش می شوند.

وی تصریح‌کرد: ایمیدرو به عنوان سازمان راهبر، در نقشه استراتژی سال ۱۴۰۰-۱۴۰۲ رشد متوازن ظرفیت‌های تولید (زنجیره معدن و صنایع معدنی)، افزایش خوداتکایی در دانش، ساخت تجهیزات و بومی سازی را به عنوان یک ارزش پیش رو قرار داده است.

جعفری افزود: از سوی دیگر این سازمان راهبری و نظارت خود را در فعالیت های همچون افزایش اکتشاف و ذخایر مواد معدنی، تامین مالی، مشارکت در تامین زیرساخت، ارتقای توان پیمانکاران و نیز کاهش ریسک و توسعه تعاملات را در قالب «فرایندهای ارزش‌افزا» اجرایی خواهد کرد.

وی اضافه‌کرد: علاوه بر این، مدیریت سرمایه های انسانی و اطلاعاتی را با هدف توانمندسازی انجام خواهد داد، به طوری که بخش معدن و صنایع معدنی فضای مساعدتری برای تحقق اهداف پیش رو داشته باشد.

به گفته این مقام مسوول، یکی دیگر از برنامه هایی که در سال ۱۴۰۰ به ثمر می نشیند تفاهم‌نامه ای است که بین ایمیدرو، بانک صنعت و معدن و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت به امضا رسیده و قرار است تا سقف ۱۲هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار صنعت و معدن قرار گیرد که نیمی از این رقم به شرکت های معدنی و صنایع معدنی تعلق خواهد گرفت؛ این امر به عنوان موتور محرکی برای تولید و توسعه بخش عمل خواهد کرد.

وی اظهار داشت:‌ از سوی دیگر تنوع بخشی در تامین مالی یکی از محورهای اقدامات ایمیدرو است که در سال جاری نیز پیگیری خواهد شد. استفاده از ظرفیت بازار بورس به منظور تامین نقدینگی و تشکیل شرکت های سهامی عام پروژه، از دیگر برنامه هایی است که در سال پیش رو تولید و توسعه را مورد حمایت قرار می دهد.

جعفری خاطرنشان‌کرد: به موازات این امر، ایمیدرو پارسال نیز با افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، پشتیبانی از توسعه بخش معدن را برای بخش خصوصی سرعت بخشید.

وی توضیح داد: این صندوق علاوه بر صدور انواع بیمه نامه در سال گذشته که از یک‌هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان عبور کرد، پرداخت سود یارانه ای به طرح های دانش بنیان، حمایت از خرید ماشین آلات معدنی و غیره را نیز عهده دار است.

وی بیان‌داشت: این نهاد حامی بخش تولید، در سال جاری نیز برنامه افزایش سرمایه به هزار میلیارد تومان را به منظور تحقق شعار «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» پیش رو دارد.

معاون وزیر صنعت در خاتمه بیان‌داشت: ایمیدرو با تدوین استراتژی و برنامه های اجرایی، در سال پیش رو با کمک تشکل ها و شرکت های خصوصی، به حمایت از تولید می پردازد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha