عملیات بازی دراز راهبرد نظامی دشمن را با شکست مواجه کرد

قصرشیرین - ایرنا - فرمانده قرارگاه عملیاتی ارتش در منطقه غرب کشور گفت: بازی دراز یکی از عملیات‌های مهم تاریخ پرافتخار هشت سال دفاع مقدس بود که راهبرد نظامی دشمن بعثی را با شکست مواجه کرد.

امیر سرتیپ فرهاد آریانفر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت سالروز عملیات غرور آفرین بازی دراز افزود: این عملیات مشترکی بود که لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه به همراه سپاه و همچنین نیروهای مردمی در منطقه اجرا و باعث غرور و افتخار و اقتدار شد.

وی اظهار داشت: این عملیات یکی از عملیات‌هایی بود که به نوعی همه ارتش عراق را شکست و حربه های آنها برای رسیدن به عمق کشورمان را با چالش جدی مواجه کرد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ارتش در منطقه غرب کشور یادآور شد: این عملیات توانست بخشی از نیروهای دشمن را منهدم کند چون رزمندگان اسلام با تاثیر پذیری از فرهنگ عاشورایی، پوزه دشمن را به خاک مالیدند.

امیر سرتیپ آریانفر اضافه کرد: مردم منطقه تحت عنوان نیروهای قهرمان در این عملیات خوش درخشیدند و شهدای شاخصی همچون ادبیان، پیچک، طاهری و رضوانی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

او گفت: در این عملیات دشمن تمام توان زرهی خودش را به کار گرفت و در دشت ذهاب به سمت سرپل ذهاب وارد صحنه کارزار مدافعان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گردید و در ادامه دشمن با شکست مواجه شد.

سرتیپ آریانفر افزود: بازی دراز یکی از عملیات‌هایی بود که توان دشمن را به سمت غرب هدایت کرد تا فشار روی مدافعان جزیره آبادان کمتر شود و این آمادگی مبنایی برای شکست حصر آبادان شد.

عملیات ظفرمند «بازی دراز» در اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ از سوی رزمندگان سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی تیزپروازان هوانیروز کرمانشاه که در راس آنان خلبان شهید شیرودی حضور داشت، انجام شد.

در هشت روز عملیات دلاورانه، ارتفاعات بازی دراز از چنگال متجاوزان رژیم بعثی خارج و دشمن با تحمل هزاران کشته و صدها اسیر و انهدام تانک ها و تجهیزات نظامی مجبور به عقب نشینی شد.

بازی دراز از مناطق و ارتفاعات مهم میان شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب است که ارتش متجاوز عراق در ابتدای جنگ تحمیلی با تصرف این ارتفاعات تسلط کاملی بر این سه شهر غرب کرمانشاه داشت و از این منطقه ویژه برای دیده بانی و رصد فعالیت های رزمندگان اسلام استفاده می کرد.

در عملیات بازی دراز، ۵۴ دستگاه تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، ۲ فروند بالگرد، ۲ دستگاه ادوات مهندسی دشمن بعثی منهدم و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ سرباز رژیم بعث عراق نیز کشته زخمی و اسیر شدند.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت در هشت سال جنگ تحمیلی بارها مورد حمله هوایی، گلوله باران و موشک باران ارتش بعث قرار گرفت و در این مدت ۸۵۶ شهید، یک هزار و ۴۰۰ جانباز و ۱۱۲ آزاده سرافراز تقدیم نظام اسلامی کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =